Európa-szerte különböző módon tárolják a használt elemeket. Sok helyen egyszerűen a szeméttelepekre kerülnek. Gyakran azonban kiolvasztják a cinket belőlük, a nagyobbik részét azonban nem hasznosítják. A Tracegrow megoldása ezzel szemben az elemek összetételének 80 százalékát képes újra hasznos anyaggá alakítani. A finn Tracegrow olyan innovatív technológiát dolgozott ki, melynek során az elemekben található cinket és mangánt hasznosítják újra. A végtermék gazdagítja a talaj tápanyagtartalmát, ami segíti az élelmiszernövények termesztését.
Bár a szárazelemek és akkumulátorok veszélyes anyagokat is tartalmaznak, Tatu Leppänen vezérigazgató szerint a cége képes csak a hasznos anyagokat kivonni belőlük. A visszamaradó veszélyes vegyületeket (például nikkel, higanyt) egy kifejezetten ilyen anyagokra specializálódott hulladékkezelő üzembe viszik ártalmatlanításra. A cég folyamatosan ellenőrzi a késztermékeket, de egy független hatóság is felügyeli azok tisztaságát. Így eladásra csak a garantáltan biztonságos termékek kerülnek.
Ugyan a világon más hasonló profilú cégek is vannak, Leppänen szerint eddig nem volt ilyen elemekkel kapcsolatos megtérülő beruházás nemzetközi szinten. Véleménye szerint a mostani siker mögött az áll, hogy Finnországban a kémiai szaktudás igen magas szinten áll, ami segíti az ilyen típusú fejlesztések és innovációk kidolgozását.
A cég első üzeme idén nyáron nyílt a finn Kärsämäkiban, és céljuk, hogy a következő pár év alatt 100 millió eurós forgalom elérése.