A rendezvényt Dr. Szuromi Szabolcs rektor nyitotta meg. Üdvözlő beszédében elmondta, hogy a projekt 2 évvel korábbi megnyitásakor Dr. Pálinkás József, az MTA akkori elnöke már jelezte, ha az egyetem ezt a kutatói munkát sikeresen befejezi, nemzetközi szintű hírnévre tesz szert, az élvonalba kerülhet. A munka elkészült, kettős haszonnal, részint a kutatási eredmények magáért beszélnek, részint pedig az egyetemi kutató teamek kiterjedt kapcsolatrendszerre tettek szert, ami a további, folyamatos kutatómunka záloga.
Dr. Hajdu Gábor projektmenedzser
A projekt célja az volt, hogy a Pázmány Péter Katolikus Egyetem versenyképességét erősítsék a nemzetközi oktatási és tudományos piacon kutatási projektek támogatásával és kutatási szolgáltatások fejlesztésével. Ennek eredménye többek között „Lab-on-a-chip (LOC)", azaz a „Laboratórium egy chipen" technológia, melynek alkalmazásával lehetőség nyílt ugyanazon vizsgálatok lefolytatására néhány négyzetmilliméteres területen. Továbbá fontos előrelépéseket tettek a rákos daganatok korai felismerésében, az új kvantitatív képalkotó technológia segítségével, amely költséghatékony és biztonságos megoldást jelent ezen problémákra. A projekt általános ismérveit Dr. Hajdu Gábor projektmenedzser mutatta be. |
Az Egyetem a megvalósult projekt keretében több éven át végzett nemzetközi jelentőségű kutatásokat, amelyek három kiemelt területre koncentrálódtak, a „Bionika", „Európa a nagyvilágban", illetve „Kormányzás és közjó". A három, egységet alkotó kutatási terület kapcsolódik az Európai Unió tudományos és technológiai céljaihoz, valamint az Új Széchenyi Terv húzóágazataihoz. A PPKE kutatóegyetemként mindig is arra törekedett, hogy jelentős K+F kapacitást építsen ki, ezáltal biztosítva a hazai kutatói utánpótlást hosszú távon, illetve kutatási programjai révén bekapcsolódhat az Unió számára kulcsfontosságú kutatási tevékenységekbe, európai innovációs folyamatokba.
Az eseményt egyetemi és külső meghívottak követték, a szakmai prezentációkon sokat tanulhattunk.
A bionika területén a chipen kívül előrelépéseket értek el a protézisek és más rehabilitációs eszközök, testközeli érzékelő-rádiókommunikációs hálózatok, illetve a személyre szabott tartalomszolgáltatás modern telekommunikációs eszközei területén. Az „Európa a nagyvilágban" projekt területén jelentős fejlődéseket értek el a digitális tér alakításában, az európai identitás erősítésében, valamint az intézményi bizalom növelésében, a gazdaságpolitika fejlesztésében és a versenyképesség növelésében. A „Kormány és közjó" témában fontos kiemelni a munkajogi szabályozások és a közigazgatási fejlesztések területén történt előrelépéseket.
A három kiemelt kutatási területen elért eredmények együttesen képesek reflektálni a 2008 őszén kialakult és napjainkig elhúzódó gazdasági válság nemzetközileg is aktuális kihívásaira. A kiemelt kutatási területek fejlesztésével az Egyetem támogatja a versenyképességi pólusprogram megvalósítását is.
Az alprojektek bevezető előadásait specifikus előadások egészítették ki.
A „BTK – Európa a nagyvilágban" című alprojektet Dr. Kőszeghy Miklós ismertette, ezen belül Dr. Gáthy Vera Indiáról, a világ legnagyobb demokráciájáról beszélt, Dr. Szigetvári Tamás pedig Törökországról, mint az Európai bővítés lehetőségéről, változó megközelítésben.
A másik kutatási terület az informatika, elektronika. Dr. Szolgay Péter dékán ismertette az „ITK – Bionika" című alprojektet, majd Dr. Gyöngy Miklós a Kvantitatív ultrahang a rákdiagnosztikában és rákterápia követésben, Dr. Iván Kristóf PPKE ITK Mikrofluidikai kutatási eredmények a TÁMOP pályázatban, és Dr. Prószéky Gábor Orvosi nyelvtechnológiai kutatásokról beszélt, a magyar nyelvű szemészeti beteglapok gépi értelmezése során.
Végezetül a harmadik nagy kutatási részprojekt eredménye keretében Dr. Tóth Tihamér A „JÁK – Kormányzás és közjó" című projektet ismertette, ezen belül Dr. Gyulavári Tamás: A munkajog válsága, halála vagy újjászületése? A munkajogi kutatás új útjai a 21. század elején, illetve Dr. Szalai Ákos: A jogrendszer hatása a versenyképességre – joggazdaságtani vizsgálatok című előadásai hangzottak el.