Az elődjei – a Raspberry Pi 1 B+ modell és a Raspberry Pi 2 B modell – elképesztő sikerére építő, jelentős mértékben megnövelt számítási képességű Raspberry Pi 3, a Raspberry Pi 2 kártyánál 50%-kal, az eredeti Raspberry Pi 1 lapnál pedig körülbelül tízszer nagyobb teljesítményt nyújt. Így az új modell a szigorúbb követelményeket támasztó alkalmazási területeken is használható.
A fejlesztőkártya a Broadcom BCM2837 SoC rendszerre épül, amelyben egy ARM Cortex-A53 négymagos processzor fut 1,2 GHz-es órajellel, mellette pedig egy BCM43438 kombinált csatlakozóeszköz biztosítja a 802.11b/g/n vezeték nélküli LAN, klasszikus Bluetooth és kis energiaigényű Bluetooth Low Energy kapcsolatokat. A BCM2837 integrált része egy kétmagos VideoCore IV multimédiás segédprocesszor is – az alábbi funkciókkal:
- Képpontkitöltési sebesség: 1,2 Gpixel/s, texelkitöltési sebesség: 1,8 Gtexel/s
- Shaderszámítási sebesség: 29 GFLOP
- OpenGL ES 1.1/2.0 támogatás
- 1080p60 hardveres videodekódolás
- 1080p30 hardveres videokódolás
- Beágyazott hardveres képérzékelő
A Raspberry Pi 3 mikro-SD-kártyáról végzi a rendszerindítást a NOOBS (New Out Of the Box Software) operációs rendszer használatával. A normál Raspbian operációs rendszer-telepítővel egy csomagban számos konkrét alkalmazást és programozási eszközt is kapunk. Ez utóbbiak közé tartozik a Node-RED: a vizuális eszköz a hardverelemek, API-k és online szolgáltatások összekötéséhez nyújt támogatást, ideálissá téve a kártyát IoT-projektek gyors fejlesztéséhez és prototípuskészítéséhez.
Az elődjei nyomdokain haladó, 85×56×17 mm-es, vagyis bankkártyaméretű Raspberry Pi 3 B modell az előző generáció számos funkcióját és képességét megőrizte. Ilyen a széles körűen használható 40 érintkezős GPIO-csatlakozó (General Purpose Input Output, általános célú bemenet/kimenet), a négy USB-port, a full HD HDMI, a 10/100 ethernet, a 3,5 mm-es audio jack és a kompozit videó, a kamera(CSI-2) és kijelzőinterfész (DSI), valamint a mikro-SD-kártya foglalata. A kártya tápellátása a mikro-USB-aljzaton keresztül történik, vagyis külső tápegység (PSU) csatlakoztatása szükséges.
„A harmadik generációs Raspberry Pi-t napra pontosan négy évvel az eredeti Raspberry Pi kártya 2012. február 29-i bevezetése után mutatjuk be” – mondta el Eben Upton, a Raspberry Pi alapítója. „Ez a nap az RS vállalattal megkezdett igen sikeres együttműködésünk négyéves évfordulója is egyben. A velük létrejött partnerség jelentős szerepet játszott a rendszer sikerében, hiszen a szakmabeli mérnökök, a hobbifejlesztők és a programozás terén még csak szárnyukat próbálgató kezdők számára egyaránt a termékek, technológiák és információk első számú, megbízható forrásainak számítanak.”
„A Raspberry Pi újabb fontos fejlődési szakaszon van túl” – tette hozzá Lindsley Ruth, az Electrocomponents vezérigazgatója. „A Raspberry Pi platform masszív és alaposan kipróbált hardver- és szoftverkombinációján alapuló legújabb generációjú fejlesztőkártya még nagyobb számítási teljesítményt és beágyazott vezeték nélküli internet kapcsolatot biztosít, emellett olyan szoftvereket is kínál, amelyeknek köszönhetően a vállalkozások és az önálló szakemberek számára egyaránt leegyszerűsödik a tárgyak internetének területét megcélzó alkalmazások fejlesztése. Az RS számára megtiszteltetés, hogy a Raspberry Pi Foundation forgalmazó partnereiként a jövőben is részesei lehetünk ennek a folyamatnak.”
Az RS által kínált új Raspberry Pi 3 gyártását kizárólag az Egyesült Királyságban végzik a forgalmazó licence alapján. Az RS kínálatában hamarosan kapható lesz a Raspberry Pi 3 Compute modul bemeneti/kimeneti kártya, amellyel az eredeti hardvergyártók számos ipari alkalmazási területen kifejleszthetik saját Raspberry Pi 3-alapú megoldásaikat.