2009 januárjától a KSH a TEÁOR08 nomenklatúra szerinti besorolást alkalmazva publikálja az ipari alágak termelési és értékesítési adatait. Ennek megfelelően egyes korábbi alágak összevonásra, mások továbbontásra kerültek.
Az év első hónapjában a jelentősebb ágazatok közül a járműgyártás kibocsátási színvonala maradt el leginkább a decemberihez képest (mintegy 9%-kal), ami többek között a főbb végtermékgyártók meghosszabbított év végi leállását, valamint az esztergomi gyárat is érintő gázfelhasználási korlátozásokat is figyelembe véve korántsem jelent meglepetést, mivel a járműgyártás van fokozottan kitéve a világgazdasági válságnak. Így a több hónapos mélyrepülést követően januárban a járműipari termelés már az egy évvel korábbi volumen alig felére zsugorodott (57,6%). Éves összevetésben a járműipar mellet a vegyi anyagok és termékek termelése 37,5%-os, a gumi-, műanyag és nemfém ásványi termék gyártása 30,5%-os, a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása pedig 28,5%-os zsugorodást mutat. A gázkorlátozások ellenére az energiaipari kibocsátás 2,2%-kal magasabb volt, mint az előző év azonos időszakában, elsősorban a tavalyinál mintegy 3 fokkal hidegebb időjárás hatására.
Tovább árnyalja az eddig sem túl kedvező kilátásokat, hogy a közelmúltban mind több nagyvállalat jelentette be a négynapos munkahétre történő átállást, de a kényszerű munkaszünetek, illetve a kapacitásleépítések sem voltak ritkák az elmúlt hetekben. A Eurostat adatai alapján az Európai Unió, valamint Németország ipari bizalmi indexe tovább csökkent februárban. Némiképp kedvező fejlemény ezzel szemben, hogy az IFO müncheni gazdaságkutató intézet szerint a német feldolgozóipari kilátások elmozdultak a korábbi holtpontról. Ennek ellenére egyre biztosabbnak tűnik, hogy az év első felében, de nagyobb valószínűség szerint 2009 egészében fellendülésre nemigen lehet számítani az ágazatban, így az ipar idén a jelenlegihez hasonló (20% körüli), vagy akár annál is nagyobb mértékű termelés-visszaeséssel lesz kénytelen szembesülni.
A KSH most megjelent részletes adatai szerint 2009 januárjában 22,9%-kal, munkanaphatástól megtisztítva 21%-kal csökkent az ipari termelés volumene az egy évvel korábbi szinthez képest. 2008 decemberéhez viszonyítva azonban 2,5%-kal magasabb kibocsátási szintet regisztrált a KSH
Kategória:
Cikk archívum
Címkék:
Legfrissebbek a szerzőtől: Dr. Sipos Mihály
Rendezvények / Kiállítások
Mostanában nincsenek események
Nincs megjeleníthető esemény
Elektronet nyomtatott kiadás
Legfrissebb lapszámunk kapható az újságárusoknál, vagy előfizethető honlapunkon, itt!
Legolvasottabb cikkeink
-
Bel Stewart-MagJack csatlakozók
-
Érintésvédelmi műszerek képességei
-
Egyedi és szériamozgatási és -ellenőrzési rendszerek a folyamatok automatizálásához
-
Amerikai tudományos elismerését a Kálmán-szűrő megalkotójának
-
Valódi és biztonságos alternatíva a boltokból kivont izzólámpákra
-
2022-re 4 nm-es gyártástechnológiát céloz meg az Intel
-
Skype: messze több, mint egy VoIP-telefon
-
A Szilícium-völgy válasza a globális válságra
-
A pendrájv sem csodaszer!
-
National Instruments