Mint arról már korábban beszámoltunk, az OTP szuperszámítógép fejlesztésébe kezdett. Január utolsó napján mutatták be e gép első, önálló működésre képes egységét. A most indult projektnek végső soron mintegy 26-28 petaFlops szuperszámítógépes kapacitást kell biztosítania.
Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója az esemény felvezetésében így nyilatkozott: „Nemcsak az OTP, hanem Magyarország számára is mérföldkő ez a mai nap” Szavai szerint a mesterséges intelligenciától „gyorsabb kiszolgálást” várnak, valamint azt, hogy például a bankfiókban dolgozó kollégák munkáját a számítógép segítse, megkönnyítse. Csányi abban is bízik, hogy az a rengeteg adat, ami az elmúlt években keletkezett, az a jövőben „kihasználására kerüljön”. A mesterséges intelligenciák között korábban magyar nyelvű modell még nem volt – az OTP vezére szerint a most kezdődő munka ezt a folyamatot is felgyorsítja. Céljuk, hogy „ez a fejlesztés ne csak az OTP érdekeit, de az ország versenyképességét is szolgálja”. Csányi Sándor beszélt arról is, hogy a fejlesztést nemcsak a magyar piacra szánják, hanem azokra a külpiacokra is, ahol nagyobb ügyfélszámmal rendelkeznek (az OTP 10 országban van jelen), de egyelőre csak Magyarországon kívánják felhasználni.
A bankvezért Palkovics László innovációs és technológiai miniszter követte – helyesebben az ünnepélyesen elindított szuperszámítógép, amely a miniszter hangján megszólalva tartott beszédet. A „beszédről” Palkovics elmondta, hogy mindössze néhány szempontot adtak meg a gépnek, valamint néhány korábbi beszédét; a mesterséges intelligencia ezek alapján „rakta össze” – a miniszter hangján – az előadást.
A gépet az amerikai SambaNova Systemsszel közösen fejlesztik, és a megállapodás célja – a bank korábbi kommunikációja szerint –, hogy a lehető legrövidebb idő alatt létrejöjjön az a szuperszámítógép, amely a mesterséges intelligencia segítségével teszi fejlettebbé a pénzügyi szolgáltatásokat. A k+f projekt most indul, az első feladat a magyar nyelvi modell kifejlesztése, ami a tervek szerint 3 hónapot vehet igénybe. A hároméves fejlesztés teljes költsége 7,3 milliárd forint, ebből 2,5 milliárd forintot biztosít az Innovációs és Technológiai Minisztérium. Azonban jelen esetben nem támogatásról, hanem együttműködési szerződésről van szó a bank és a minisztérium között.
A szuperszámítógép kínálta lehetőségeket többek között állami szereplőknek, egyetemeknek, valamint kis- és közepes vállalkozásoknak is elérhetővé kívánják tenni.
Forrás: MTI