Sorban a tizennegyedik negyedéves jelentését kezdi azzal az IBM, hogy újra csökkent a bevétel. A teljesítményt elsősorban az erős dollár húzta le, de ettől eltekintve is sok a probléma a cég gazdálkodásában.
A cég bevétele 14 százalékkal 19,3 milliárd dollárra esett, a profit pedig szintén 14 százalékkal 3 milliárd dollárra zsugorodott. A gyenge eredmények nagy részét magyarázza ugyan a dollár folytatódó erősödése a világ más valutáival szemben, de a cég ezt a hatást kiszűrve is kimondottan gyengén teljesített, a bevétel így is 1 százalékkal zsugorodott (a továbbiakban az árfolyamhatás nélkül számolt százalékos változásokat közöljük).
Az IBM gerincét a két szolgáltatási divízió adja, amelyekben az elmúlt bő 10 évben nagyon bízott a cég. Bár a műszaki szolgáltatásokkal foglalkozó GTS bevétele szerényen, 1 százalékkal 7,9 milliárdra nőtt, azonban az adózás előtti eredményhányada 2,2 százalékponttal 15,7 %-ra csökkent. Az üzleti szolgáltatásokat nyújtó GBS is hasonló trendet mutatott, 5 %-os bevételcsökkenés mellett 1,7 százalékpontot esett az eredményhányad. Az eredményhányad mozgása azért roppant érdekes, mert a cég korábban szándékosan profitra "szálkásította" a szolgáltatási részleget, vagyis vállalta a zsugorodó bevételt a magasabb eredményhányad érdekében - úgy tűnik ezzel csak ideiglenesen sikerült feltornázni a mutatót.
A hardveres eladások szerényen, 2 százalékkal, 1,5 milliárd dollárra zsugorodtak, ezen belül az egyes termékek azonban igen eltérő irányba mozdultak. Míg a tárolós bevétel meredeken esett, (mínusz 14 százalék), a POWER-alapú rendszerek 2 százalékot, a mainframe-ek pedig 20 százalékot bővültek. Ez utóbbi szám azt is jelzi, hogy a januárban bemutatott z13-as mainframe utáni keresleti hullám még mindig felfutóban van, ahogy egyre több szerződést köt az új gépekre az IBM. Információnk szerint a gép iránt Magyarországon is meglepően nagy az érdeklődés, de konkrétumokkal a hazai képviselet egyelőre nem szolgált.
A szoftveres részleg 3 százalékos csökkenést mutatott, bevétele 5,1 milliárd USD lett. A köztesréteg-szoftverek stagnáltak, az operációs rendszerek bevétele viszont számottevően esett (7 százalékkal). Ez utóbbi egyébként egyre kisebb arányt teszi ki a szoftveres bevételből, immár 10 százaléknál is kisebb a részesedése. A negatív csúcsot a Rational szoftvercsomag adta, amely 11 százalékot zsugorodott egy év alatt.
Az IBM a "stratégiai imperatívuszok" gyűjtőkategória alatt közli azokat a szegmenseket, amelyektől hosszú távú fennmaradását és sikereit várja. Ide tartoznak a felhős kezdeményezések mellett az analitikai, a mobilos, közösségi és biztonsági megoldások. Ez a szegmens egy év alatt 30 százalékkal tudott bővülni, azonban sem a felhős technológiák, sem más növekvő piacok nem tudták ellensúlyozni a gyengélkedő hagyományos termékek kieső bevételeit.
A cég korábban meghirdetett stratégiájának megfelelően fokozatosan építi le azokat a részlegeket, amelyek csak kevés profitot termelnek. Az elgondolás szerint a részlegek eladásából befolyó bevételt a cég visszaforgatja olyan kezdeményezésekbe, amelyek gyorsan tudnak növekedni és magasabb profitot hoznak. Ennek egyelőre nem látszik az eredménye, a cég 2011-ben még bőven 100 milliárd fölötti bevételt termelt, ez idén várhatóan 80-85 milliárdra esik. (Összehasonlításképp az Apple utolsó lezárt évében 183 milliárdos bevételt ért el, amelyből 39,5 milliárd volt a tiszta nyereség.)