FőoldalÜzletOroszország is saját mobil operációs rendszert akar
2015. május 27., szerda ::

Oroszország is saját mobil operációs rendszert akar

Nem tetszik az orosz vezetésnek az Android és az iOS dominanciája, ezért a finn Jollával saját operációs rendszert akarnak létrehozni. A cél: az Android és az iOS jelenlegi 96 százalékos részesedését 2025-re 50 százalékra csökkenteni

Kína után Oroszország is saját mobil operációs rendszerre terelné át polgárait a jövőben – írta meg az orosz RBK (RoszBiznyeszKonszaltying) honlap Nyikolaj Nyikiforov orosz hírközlési miniszter szavaira hivatkozva. Őszerinte az amerikai platformok mellett a függőség csökkentése érdekében szükség van egy hazai alternatívára is. A Gartner piackutató cég szerint a Google Androidja 81 százalékos, az Apple iOS-e pedig 15 százalékos részesedéssel bír Oroszországban.

Nyikiforov ugyan külön nem emelte ki, de a kezdeményezés mögött bizonyosára kiemelt szerepe van a biztonsági megfontolásoknak is. Az orosz állami vezetők ugyanis a Snowden-botrány kirobbanása óta számtalan alkalommal adtak hangot azon aggodalmuknak, hogy gazdaságuk túlságosan függ nyugati vállalatoktól. Az amerikai eredetű operációs rendszereket futtató mobileszközök óriási piaca azon túl, hogy külföldi kémkedés veszélyeit rejtheti, az elmúlt években gyakorolt keménykezű, a belföldi kommunikáció teljes uralására irányuló politikába (például az internetkorlátozásról szóló és a bloggertörvény) sem igazán illik bele.

Az RBK szerint a miniszter a finn Jollával kezdeményezett együttműködést, hogy annak nyílt forráskódú, Oroszországban jelenleg mintegy fél százalékos piaci részesedéssel rendelkező operációs rendszerére alapozva – de azt nem egy az egyben „oroszosítva" – saját platformot hozzanak létre. A Jolla 2012 végén mutatta be a Nokia szépreményű, de végül a Windows Phone operációs rendszer adoptálásával meglehetősen kérészéletűnek bizonyult MeeGo utódjának szánt Sailfish operációs rendszert. A Sailfisht futtató készülékek nagy előnyeként hirdette, hogy teljes mértékben Android-kompatibilisek, így a Google platformjára készült alkalmazások módosítás nélkül futtathatók rajtuk, sőt maga a rendszer is telepíthető eredetileg Androidot futtató hardverre. A cég jelenleg egy telefont és egy tabletet kínál, és alacsony piaci részesedése ellenére nem túl meglepő, hogy potenciális partnerként merült fel a kezdeményezésben, ugyanis komoly orosz és kínai befektetői érdekeltség áll mögötte.

A lap úgy tudja, hogy Nyikiforov már túl van az első egyeztetéseken, és a fejlesztést első körben egy finn-orosz-kínai vállalat fogja végezni. A miniszter azonban szívesen látná a többi BRICS-államot (Brazília, Dél-Afrika, India) a szövetségben, ami reményei szerint egy szélesebb körű a jövőben egy szélesebb körű együttműködéssé nőheti ki magát, melynek keretében ezek az országok a nyugati beszállítóktól független IT technológiákat fejleszthetnek saját igényeik kiszolgálására. Ezt amolyan vegyes foglalkoztatási rendszerben valósítaná meg: azt javasolta, hogy a munkába bevont cégek alkalmazottai munkaidejük 20 százalékát a nemzetközi projektekre szánják, állami költségtérítés ellenében.

Forrás

Tudomány / Alapkutatás

tudomany

CAD/CAM

cad

Járműelektronika

jarmuelektronika

Rendezvények / Kiállítások

Mostanában nincsenek események
Nincs megjeleníthető esemény