A Paksi Atomerőmű hazánk egyetlen atomerőműveként az ország energiafogyasztásának közel 40%-át biztosítja. Az erőműben üzemelő négy blokk közül az elsőt 1982-ben kapcsolták a hálózatra, míg az utolsó, negyedik blokkot 1987-ben. A 2009-ig folyamatosan zajló teljesítménynövelés következtében a blokkok teljesítményét 440 MW-ról 500 MW-ra emelték meg.
A látogatást reggel 9 órakor kezdtük, ki-ki a saját programcsoportjának megfelelő helyen.
Az első programcsoportra jelentkezők tehát a Látogatóközpontban kezdték meg az üzemlátogatást. Itt interaktív módon ismerkedhettek meg az atomenergiával, az ehhez kapcsolódó alapfogalmakkal, valamint a Paksi Atomerőmű felépítésével, működésével. Részletesen elmagyarázták és bemutatták, hogy életünk során hol érhet minket radioaktív sugárzás, és ez mekkora dózist jelent. A látogatók megtudták például, hogy egy repülőút alkalmával a háttérsugárzás 12-szerese éri az embert.
a világon egyedülálló nukleáris energetikát és hozzá kapcsolódó könyveket tartalmazó könyvtárra;
az erőmű informatikai és kommunikációs rendszerének fejlődését bemutató kiállításra;
az atomerőműhöz kapcsolódó emléktárgyakat bemutató vitrinsorra;
a különböző védőfelszerelések, monitoring és mérőeszközök történelmét bemutató részre;
az erőmű különböző egységeit részletező kiállító teremre; a Magyarországon található nukleáris technikával foglalkozó intézmények rövid bemutatására szolgáló emeleti részre;
az erőmű és környezetét ismertető természetfotó-kiállításra.
Ezt követően a csoport a már említett Atomenergetikai Múzeumot járhatta körbe.
Ebéd után látogatásunk befejezéseként a Szimulátor Központot nézhettük meg. Mivel a Központ az üzemi területen belül helyezkedik el, ezért ide csak a szigorú biztonsági szabályok betartása mellett jutottunk be. Megtudtuk, hogy az 1989-es átadás óta a blokkoknál dolgozó operátorok ezen gyakorolják az esetlegesen fellépő veszélyhelyzetek kezelését. Ezen felül minden évben kétszer kötelező tanfolyamon vesznek részt szakértelmük szinten tartása, továbbfejlesztése végett, majd az így megszerzett ismeretekből vizsgát is kell tenniük. A központ felépítése ennek megfelelően néhány apróságtól eltekintve teljesen megfelel a blokkok irányítótermeinek. A látogatás alatt megtapasztalhattuk, hogy egy esetleges üzemzavar esetén mit látnak, illetve hallanak az éppen ügyeletes operátorok, valamint hogy mennyi kijelző, szintjelző, séma és gomb között kell eligazodniuk.
Az érdeklődők idén is egy érdekes, élményekkel teli üzemlátogatáson vehettek részt, a vezetőink mindenhol rengeteg izgalmas dolgot meséltek, illetve a felmerülő kérdésekre is készségesen válaszoltak. Ezúton is köszönjük a Paksi Atomerőműnek a látogatáshoz való hozzájárulást és a csoportok fogadását!