A zsűri, a verseny 20 éves történetében először, fődíjat is kiosztott. A díjazott fiatalok az ösztöndíj mellett oklevelet és iparművész által készített porcelán kisplasztikát is kaptak.
A fődíjas középiskolás, Papp Gergely, egy új műszaki megoldással olyan hangszórót fejlesztett ki, amely nem a hagyományos hangszóróelv alapján működik. Különleges megoldással, egyedi kialakítású mágnes-kört épített, melyben két külön álló lengőtekercs foglal helyet és légréses indukciója jóval nagyobb, mint a szokásos hangszóróké. A hangminőség egyértelműen felülmúlja a legjobb hangszórókét is.
Az első díjasok közül Ludmány Balázs egy olyan üzenetkezelő rendszert dolgozott ki, amely figyeli a felhasználó szokásait, és ez alapján módosítja a visszatérő üzenetek kinézetét, újra felkeltve ezzel a figyelmet.
A Hollós Ádám által kifejlesztett optikai szeizmográf fő előnye, hogy a legalacsonyabb frekvenciákig egyformán érzékeny, ellentétben a ma használatos mechanikai földrengés-előrejelzőkkel.
Kovács Ádám és Berta Dénes pályázatának célja a Soós Tibor és kutatócsoportja által kifejlesztett katalizátor reakció mechanizmusának felderítése, működésének megértése, és tulajdonságainak visszavezetése volt molekuláris térszerkezeti okokra.
Papp Gergely, Ludmány Balázs és Hollós Ádám részt vesz szeptember 21-26. között Pozsonyban, az Európai Unió "Fiatal Tudósok Versenyén", melyen 35 ország fiataljai versenyeznek az értékes pénz(3500-7000 euró) és különdíjakért.
A tehetséges magyar fiatalok számos nemzetközi rendezvényen vehetnek még részt, többek között a tudományos versenyek olimpiáján az USA-ban (INTEL ISEF), a Nobel-díj átadási ünnepségen, a London International Youth Science Forum-on, ill. a Google zürichi központjába látogathatnak.
Fotó:MTI