A KNX technológia által kínált lehetőségek, alkalmazási területek
Az installációs busz (KNX) minden vezérlési, szabályozási, felügyeleti és visszajelző funkcióját egyetlen érpár (busz kábel) segítségével meg lehet valósítani. Ehhez az érpárhoz csatlakozik minden készülék. A busz az az információ továbbítására szolgáló csatorna, melyen keresztül a KNX résztvevők információt cserélnek.
Alkalmazási területek
Célszerű az épület üzemeltetésének összes funkcióját a KNX rendszerre csatlakoztatni. A számítások azt mutatják, hogy a rendszer megtérülési ideje jelenleg 5-8 év. Ez nagyobb rendszerekre (irodaház, bank, ipari részegységek, stb.) igaz. Kisebb beruházásoknál, családi házaknál elsősorban a KNX által kínált kényelmi megoldások és az egyszerűség dominál.
Világítás-vezérlés és -felügyelet
A beltéri világítás működése összeköthető jelenlét-, illetve mozgásérzékelőkkel is. Amennyiben ezek érzékelnek, akkor azonnal, vagy egy előre beállított késleltetési idő után felkapcsolják a világítást, a mozgás megszűntét követően pedig lekapcsolják. A KNX buszrendszer mozgásérzékelői multifunkciósak, azaz be lehet úgy programozni, hogy nappal a világítási, éjszaka pedig a betörésvédelmi feladatokat lássa el.
Fűtésvezérlés, klíma
A fűtés/hűtés optimális vezérlése megoldható központi parancsadással, pl. a munka végeztével az egész létesítményben (irodaházban) a hőmérséklet lecsökkenthető pl. 15 °C-ra. Másnap munkakezdés előtt a paraméterek automatikusan visszaállnak az optimálisan előre programozott értékre. Egy családi háznál pl. egy beállított időre (pl. mire hazaérünk) legyen 21 °C, napközben mikor senki sincs otthon csak 15 °C. Ha pedig valami miatt korábban érnénk haza, csak egy telefon a KNX rendszernek és bekapcsol a fűtés/hűtés, hazaérkezve már meleg lakás fogad bennünket.
A KNX fűtés/hűtés szabályozási rendszernek előnye más fűtésszabályozási rendszerekkel összehasonlítva, hogy a létesítmény többi funkcióját (árnyékolástechnika, világítás, jelenlét, stb.) is figyelembe veszi működése során.
Redőny-vezérlés:
Vagyonvédelem, biztonságtechnika:
Beléptető rendszer:
A KNX beléptető (chipkártyás) rendszere munkaidő nyilvántartó és naplózó rendszerként is funkcionálhat. Ez speciális KNX szerver telepítését igényli. Könnyen lekérdezhető egy számítógépen futó alkalmazás segítségével, hogy ki és mikor érkezett, illetve mikor hagyta el az épületet. A lekért adatok visszamenőleg évekre is összegezhetők, kinyomtathatók vagy elmenthetők. A rendszer további előnye, hogy egyedi, személyre szabott kapcsolási képeket lehet kialakítani. Pl. egy szállodában a vendég komfort kívánságai az alapjában ajtó nyitására rendszeresített kártyára is felvihetők, milyen világítás kapcsoljon fel a szobába való belépéskor, vagy milyen legyen a szoba hőmérséklete, ha ott tartózkodik. A szálloda egyes szolgáltatásainak használata beprogramozható a kártyába és a vendég csak így tudja igénybe venni azokat (pl. szauna, uszoda stb.).
Tűz- és füstjelzés:
A KNX rendszer alkalmas füstérzékelők, füstjelzők jeleit a diszpécserközpontba továbbítani és aktiválni a csatolt riasztórendszert. Tűz esetén a rendszer hagyományos telefonvonalon több telefonszámot tárcsáz és megadja a tűz keletkezésének pontos helyét. A rendszer a hagyományos tűzjelzési központból kapott jelek alapján, tűz esetén automatikusan vezérelheti az adott ajtók nyitását, a füstelvezető ablakokat, a szellőző csappantyúk lezárását, egyes részek teljes, vagy részleges feszültségmentesítését, és a vészilletve biztonsági világítás bekapcsolását.
Terhelés menedzsment:
Villamos energia-ellátás, szünetmentes táplálás:
A hálózati feszültség kimaradása esetén szünetmentes táplálásról általában csak a fontosabb épületek esetén, és csak komfort, biztonsági vagy technológiai okokból gondoskodnak. Míg általában az épületekben három egymástól független erősáramú elosztóhálózatot kell kiépíteni, a KNX rendszer használatával általában elegendő csak egy erős áramú hálózatot telepíteni. A többi feladatot a fogyasztók csoportosítását, prioritásfüggő vezérlését a KNX rendszer el tudja végezni az előre beprogramozott feltételek szerint. A KNX technológia használatával sokkal bonyolultabb felhasználói és üzemeltetői igények elégíthetők ki úgy, hogy a kiépített rendszer nem válik bonyolulttá, a beruházási költségek sem nőnek irreálisan, de az üzembiztonság megmarad. További előny, hogy ha a helyiségek funkciójának, rendeltetésének megváltozása miatt fellép bármilyen eltérő igény, minden további szerelési munka nélkül kielégíthető, az alkalmazói szoftver paramétereinek változtatásával.