Az okoshálózatok (smart grid) a villamosenergia-hálózat megbízhatóságának és stabilitásának növelése mellett a villamosenergia-termelők integrálását és a nagy alaperőművekkel való együttműködését segítik elő. A smart grid egyesíti a villamosenergia-termelési technológiákat: fejlett analitikával, intelligens készülékekkel és automatizálással olyan villamosenergia-rendszert hoz létre, mely megbízhatóbb, rugalmasabb, biztonságosabb és hatékonyabb, és mindemellett kevésbé terheli a környezetet.
Megújuló energiaforrások csatlakoztatása a hálózatba
A megújuló energiák — pl. a szél- és napenergia — hatékonyabb felhasználásának gátat szab, hogy a szél- és napenergia-berendezések csak időszakosan, és ingadozó teljesítménnyel termelnek villamos energiát. Ha fúj a szél, vagy süt a nap, az ebből származó többletenergiát tárolhatóvá és hozzáférhetővé kell tenni az olyan időszakokra, amikor az optimális mennyiségnél kevesebb áll rendelkezésre, vagy csúcsidőszakok esetére. Ez a szükséglet egyre nagyobb igényt támasztott arra, hogy energiatároló berendezések alkalmazásával támogassák az elektromos hálózatot.
Energiatárolás
Az energiatároló megoldások közül a szivattyús vízenergia-rendszerek esetében az ABB már több mint százéves eredményes fejlesztésekkel büszkélkedhet, és több mint egy évtizedes tapasztalattal rendelkezik az akkumulátoros energiatároló rendszerek területén is. A szivattyús tározók 80 százalékos hatásfokkal kellőképpen hatékonyak, és a víztározókban hatalmas energiamennyiségek tárolhatók megbízhatóan. Az akkumulátoros tárolók helyben tárolják a fotovoltaikus (napelemes) úton, vagy a szélerőművek által előállított elektromos energiát, így decentralizáltan elnyelik a termelési és a fogyasztási csúcsokat.
Példák ABB energiatároló megoldásra
A legnagyobb svájci akkumulátoros energiatároló-projekt kivitelezését az ABB az EKZ-val, az ország vezető energiaszolgáltatójával és az egyik legnagyobb helyi energetikai vállalattal együttműködésben végzi. Az ABB termékei és rendszerei közül egy speciális, kétirányú inverter és SCADA-irányítástechnikai rendszer, valamint az akkumulátorok befogadását szolgáló energiatároló állomás, ESM (Energy Storage Modul) kapott szerepet. A tárolót az EKZ villamosenergia-elosztó hálózatában olyan kulcsfontosságú feladatokra használják, mint a csúcsidőszakokban fellépő terhelések kiegyenlítése, az időszakos, megújuló energiaforrások integrálása, valamint a hálózat optimalizálása.
Az ABB egy dinamikus energiatároló megoldást telepített a svéd Falbygdens Energi energiaszolgáltató villamosenergia-elosztó hálózata számára. A svéd energiacég jelentős mennyiségű, szél által termelt energiát szállít a svédországi Falköping városának hálózatába. Az ABB megoldása maximalizálja a megújuló energiák integrálását az energiaáramlásba: tárolja a szélturbinák helyben termelt energiáját, létrehozva egy 75 kW-os tárolókapacitást, maximum 60 perces ciklusokban. A tárolt energiát a hálózat stabilizálására és a napközbeni csúcsidőszakokban fellépő terhelés kiegyenlítésére használhatják.
Energiaátviteli és -elosztási rendszerek
Szintén kihívást jelent a megújuló energiák célba juttatása. A válasz erre a bonyolult technikai problémára a HVDC (nagyfeszültségű egyenáram) erőátviteli rendszer. A nagyfeszültségű egyenáramú erőátviteli rendszerek az elektromosságot akár több ezer kilométeren keresztül szállítják, rendkívül alacsony veszteségszint mellett. Az ABB közel 50 évvel ezelőtt elsőként fejlesztette ki a HVDC-technológiát, és kiépített egy robusztus, világszerte több mint 90 HVDC-projektből álló, installált bázist, amelynek teljes átviteli kapacitása a 95000 MW-ot is meghaladja.
A HVDC Light a HVDC-átvitel egy olyan formája, amellyel megoldható a föld alatti és tenger alatti villamosenergia-átvitel. Ezt a technológiát használják például szigetek, tengeri olaj- és gázfúró tornyok szárazföldről való ellátásánál; városközpontokban történő betáplálásoknál, valamint a gyakran tengeren keresztül csatlakoztatott, határokon átívelő rendszer-összeköttetések esetében.
Az ABB FACT (flexibilis váltakozó áramú átviteli technológiák), mint pl. a statikus meddőkompenzálás és soros kondenzátorok, lehetővé teszik, hogy nagyobb energia áramoljon a már meglévő elektromos hálózatokon, mindemellett pedig javítják a feszültség stabilitását, és a villamosenergia-hálózatot ellenállóbbá teszik az rendszeringadozásokkal és -zavarokkal szemben.
Részvétel a hazai megújulóenergiatermelésben
Az ABB a magyar napenergia-piacon is kínál megoldásokat mind fotovillamos (PV), mind koncentrált napenergiás (CSP) komplett rendszerekhez. Az ABB ezen a két területen mindenkit ki tud szolgálni, aki megújuló energiából szeretné fedezni mindennapi energiaszükségletét.
Az ABB fóti kompakt transzformátorállomás-gyárában üzembe helyezett naperőmű 2012 novemberében kezdte meg működését. A 30 kW teljesítményű naperőmű évi 28 MWh-s termelésével 14 t CO2-kibocsátás kerülhető el. Az erőmű megfelelően napos időben a gyár működéséhez szükséges energiának akár 70 százalékát is képes fedezni. Ezzel az ABB fóti csarnoka az egyetlen olyan gyár hazánkban, amely tetőre szerelt naperőmű segítségével fedezi energiaellátásának jelentős részét.