Egy kommunikációs hiba drága következményekkel járhat, ha nem a megfelelő eszközt vásároljuk meg az energiaellátás javítására. A drága következmény megmutatkozhat kieső időben, költségveszteségben vagy akár eszközmeghibásodásban is.
Számos energiaellátási hiba létezik, viszont környezetünkben ezekből általában csak néhánnyal találkozhatunk. A hullámalak alapján 7 kategóriába sorolhatók az IEEE által meghatározott áramminőségi zavarok:
1. Tranziensek - A tranziens impulzusok hirtelen, magas feszültségugrások, amelyek miatt nemcsak a feszültség, de az áramszint is megváltozhat pozitív vagy negatív irányban. A tranziens impulzusokra szoktak a szakemberek túlfeszültség-impulzusként vagy feszültségtüskeként hivatkozni. Az egyszeri impulzusnál általában hosszabb ideig tartó, és az 50Hz-nél magasabb frekvenciával változó zavarok a tranziens rezgések vagy tranziens oszcillációk, amelyek a feszültség, az áram vagy mindkettő állandósult állapotában okoznak gyors változást mind pozitív, mind negatív irányban.
2. Áramkimaradás - Az áramkimaradás a betápláló feszültség vagy a terhelő áram teljes megszűnéseként határozható meg. A hosszától függően az áramkimaradás besorolható pillanatnyi, rövid idejű, átmeneti és állandósult kategóriákba. Az áramkimaradás okai különbözőek lehetnek, de általában visszavezethetők az áramszolgáltatói hálózat valamilyen károsodására, amelyet villámcsapás, állatok vagy fák, gépjárműbaleset, esetleg pusztító időjárási viszonyok (erős szél, havazás vagy a vezetékek lefagyása) okoztak, esetleg berendezések meghibásodására vagy az áramköri megszakítók lekapcsolására.
3. Feszültségesés - A feszültségesés az adott frekvenciájú változó feszültség csökkenése fél periódustól egy percig tartó hosszúságban. A feszültségesést általában rendszerhibák okozzák, valamint gyakori következménye a fogyasztók bekapcsolásakor jelentkező magas induló áramoknak.
4. Túlfeszültség - A feszültségesés ellentéte, fél periódustól egy percig tartó hosszúságban megemelkedő váltóáramú feszültséget jelent. A feszültségemelkedés leggyakoribb okai a nulla vezető magas impedanciája, a hirtelen (különösen a nagy) terheléscsökkenés vagy egy fázis hibája egy háromfázisú rendszerben.
5. Hullámalak torzulások - Öt alapvető hullámalak torzulást különböztetünk meg:
• Egyenfeszültség eltolódás
• Harmonikus torzítások
• Közbenső harmonikusok
• Hullámforma beszakadás
• Zajok
6. Feszültségingadozás - Ez a fluktuáció a feszültség hullámforma szisztematikus ingadozása vagy kis mértékű, legfeljebb +/5%-os feszültségváltozások sorozata alacsony frekvencián, általában 25Hz alatt. Bármelyik jelentősen változó áramfelvételt produkáló fogyasztó okozhat feszültségingadozást.
7. Frekvenciaingadozás - A frekvencia ingadozása rendkívül ritkán fordul elő stabil közüzemi energiaellátó rendszerekben, különösen az egymáshoz kapcsolódó elektromos hálózatokban. A frekvencia ingadozása miatt egyes elektromos motorok gyorsabban vagy lassabban foroghatnak a betápláló frekvencia változásának függvényében. Frekvencia ingadozás gyakrabban tapasztalható az erősen leterhelt, szükségáramforrásként használt dízel generátorokon.
Az elektronikai eszközök széles körű használata rámutat az áramminőség jelentőségére, illetve annak az üzleti életben használt elektromos eszközökre gyakorolt hatásaira. Egyre több apró mikroprocesszort használunk a Földön, amelyek még a kis elektromos ingadozásokra is érzékenyek. Ilyen mikroprocesszorok vezérlik a gyártósorok és csomagolórendszerek villámgyors automata robotjait, ahol nem engedhetjük meg a kiesést.
"A túlfeszültség-védelembe vagy szünetmentes áramforrásba (UPS) történő beruházás gyorsabban megtérül, mint gondolnánk. Egy számítógép vagy elektronikai eszköz védelmére egy túlfeszültség-védő a legjobb megoldás. Aki meg akarja előzni az esetleges adatvesztést is, annak egy UPS-be érdemes beruháznia, amely biztosítja az energiaellátást a számítógép biztonságos lekapcsolásáig. Ha tisztában vagyunk a különböző energiaellátási problémák veszélyeivel, meg tudjuk választani a megfelelő védelmi megoldást attól függően, hogy milyen berendezést vagy szolgáltatást kívánunk védeni" - mutatott rá Hadobás Tibor, a Schneider Electric IT üzletágának magyarországi vezetője.