A Princeton Egyetem kutatói egy egészen újfajta 3D-s nyomtatóval álltak elő, amely a világon elsőként képes QLED-eket (Quantum Dot LED) nyomtatni.
A QLED-ek az OLED technológiához hasonlóan pixelenként bocsátanak ki fényt, azonban azt annyiban meghaladják, hogy gyártásuknál már nem használnak az OLED-eknél ismert organikus molekulákat, amelyek idővel lebomolhatnak, illetve az oxidáció és a párás környezet is ártanak nekik. A QLED-ekkel így strapabíróbb, nagyméretű, akár hajlítható panelek is létrehozhatók, a technológia ráadásul fényesebb, még kisebb fogyasztású kijelzőket vetít előre - amelyek a Michael Mcalpine által vezetett egyetemi kutatócsoportnak köszönhetően hamarosan akár 3D-nyomtatással is legyárthatók lesznek.
A kutatók a frissen bejelentett készülék segítségével alapvetően öt rétegből építették fel a LED-eket: egy ezüstrészecskéket tartalmazó alapra vittek fel két polimerréteget (Poly-TPD és PEDOT:PSS). Előbbi köti össze a diódát később az áramkörrel, utóbbi kettő pedig a negyedik, cink-szulfid foglalatba ágyazott kadmium-szelenid részecskékből álló réteghez hivatott eljuttatni az áramot. A katódként szolgáló ötödik, gallium-indium réteg kerül fel utoljára a LED-re. A jövőben a folyamatot a kutatók tovább bővítenék, a tervek szerint nemsokára egy ugyancsak 3D-nyomtatással készült tranzisztor is a LED-ek mellé kerülhet.
Egyes vélemények szerint a Princeton Egyetemen megalkotott QLED az első, teljes mértékben 3D-nyomtatással gyártott működőképes elektronikus eszköz.