Bár hazánkban is működik néhány, viszonylag kevesen engedhetik meg maguknak megvásárlását. Az ERSA ezért határozta el, hogy a gép kiváló alaptulajdonságait átmenti egy középkategóriás gépbe, amely sokkal szélesebb körben megfizethető, ugyanakkor tulajdonságai még mindig a prémiumkategóriába emelik.
Az összes ERSA gép magában hordozza az ERSA géptervezési alapfilozófiáját:
- a folyamatok szoros ellenőrzés alatt tartását, nyomon követhetőségét, vizualizálását,
- a berendezések elemeinek variálhatóságát, bővíthetőségét, a gyártási feladathoz történő optimális kialakítás lehetőségét,
- a legkiválóbb szerkezeti anyagok alkalmazását,
- az igényes összeszerelést és a könnyű karbantarthatóságot.
Mindezt kiegészíti az ERSA értékesítési, forgalmazási filozófiája: a globális gondolkodást és jelenlétet lokális vevőszolgálat, műszaki támogatás és szerviz egészíti ki. Ezeket a lokális szolgáltatásokat Magyarországon már több mint másfél évtizede a Microsolder Kft. nyújtja.
Az ERSA Powerflow e-N2 berendezést (1. ábra) a szakmai közönség először a nyár elején, a nürnbergi SMT-kiállításon láthatta. A gép az ólommentes forrasztási technológia minden követelményének, így a vízoldószeres folyasztószerek alkalmazhatóságának, a hatékony - akár felülről is lehetséges - előfűtésnek, az agresszív forraszanyagokkal szembeni ellenállás képességének figyelembe vételével készült.
A berendezés a gépből kinyúló konvejorvégződések nélkül alapváltozatban 3900 mm hosszú. Modulelemekből épül fel, mint az ERSA legtöbb típusa, így a megrendelőknek lehetőségük van az alkalmazáshoz legjobban illő összeállítás kialakítására.
A berendezés legfontosabb alapjellemzője a teljes nitrogénalagút, amely az előfűtő szakaszt is lefedi, és a gép kilépőnyílásánál ér véget. A teljes nitrogénalagút csak a forraszhullámon alkalmazott nitrogénfedéssel és a levegőn történő forrasztással szemben enyhébb aktivitású, ezért alacsonyabb maradékú, veszélytelenebb, a termék nagyobb üzemi megbízhatóságát eredményező folyasztószer használatát teszi lehetővé.
A forraszhullám körzetében lévő atmoszférában jelentős mértékben kisebb a maradék oxigén szintje (100 ... 200 ppm, szemben a kb. 1000 ... 2000 ppm-mel). Jelentős mértékben csökken, egészen minimális a salakképződés. A levegőn történő forrasztáshoz képest a salakképződés csökkenése még inkább drámai (2. ábra, 1.), és a mai magas forraszanyagárak mellett ez önmagában igen rövid megtérülést biztosít. A teljes nitrogénalagutas Powerflow e-N2 kb. 35%-kal kerül többe, mint egy hasonló kaliberű levegőatmoszférában dolgozó gép, ugyanakkor az üzemeltetési költségek (figyelembe véve a salakveszteségen kívül az áram- és nitrogénfogyasztás hatását is) annyival alacsonyabbak, hogy abból már egy éves, egyműszakos üzemeltetés mellett is két Powerflow e-N2 gépet vehetünk. Túlzás? Nem az. Tessék számolni! Ha levegőn műszakonként 10 kg salak keletkezik, nitrogénfedéssel a forraszhullámon kb. 4,5 kg, teljes nitrogénalagútban csak 1/4 kg. 10 kg leszedett salakot 10 kg friss forrasszal pótolunk, ami mai áron, a leggyakrabban alkalmazott SAC305 ólommentes ötvözetből, mintegy 500 euróba kerül. 1/4 kg viszont csak 12,50 euróba.
A nitrogénatmoszférában nagyobb a megömlött forrasz nedvesítőképessége (2. ábra, 2.), javul a furatkitöltés, csökken a hídképződés veszélye. Ólommentes forrasztásnál nitrogénatmoszféra használata kétségkívül tanácsos, mindenképpen gazdaságos.
A forraszfürdő és a fúvókák nitrogénatmoszférában kevesebb karbantartást igényelnek, így növekszik a termelésre fordítható idő. Szélesebb folyamatablak (process window) áll rendelkezésre, könnyebb a megfelelő folyamat-paraméterek megválasztása. Különösen előnyös ez, ha az áramköri lapok a hullámforrasztás előtt az SMD alkatrészek reflow-forrasztásakor egy vagy két felmelegítésen már átestek.
Az alacsonyabb meghibásodási rátának hála kevesebb az újramunkálás (rework), ami ismét csak csökkenti a költségeket, és növeli a termékek megbízhatóságát.
A Powerflow e-N2 nitrogénalagútja intelligens hőmérséklet-szabályozással rendelkezik, rendkívül stabil hőmérsékletet és alacsony maradék oxigénszint mellett alacsony nitrogénfogyasztást (kb. 15 m3/óra) biztosít.
Konvejorrendszer
A gép alapváltozatban 330 vagy 400 mm széles, forrasztókeretes szállítópályával kínálják. A 330 mm-est akkor érdemes választani, ha ilyen szélességű, korábbi külső konvejorral már rendelkezünk. Árban nincs különbség.
Rendelhető körmös szállítópálya is az áramköri lapok keret nélküli továbbításához. A körmök szerszám nélkül, egyszerűen cserélhetőek. A szélesség állítása programból történik. Elsősorban kevés számú terméket nagy sorozatban készítő gyártósorokhoz előnyös.
Folyasztószer-felhordás
A folyasztószer-felhordó egység robusztus, karbantartást alig igénylő, pneumatikus berendezés. Alkalmas alacsony pH-értékű, vízbázisú folyasztószerek használatára is. Fúvókái a különböző feladatokhoz cserélhetőek. A folyasztószert az eredeti kannából lehet adagolni. Rendelhető hozzá a kiszórt folyasztószer mennyiségét figyelő rendszer.
A forrasztás eredménye jelentős részben az előfűtésen múlik. A hőközlés különféle módokon lehetséges: közepes, illetve rövid hullámhosszúságú infrasugárzóval, illetve forró gázt (nitrogént) áramoltató, konvekciós egységgel. Mindegyik módszernek megvannak a maga előnyei (és persze hátrányai), ezért legtöbbször az ERSA gépeiben kombináljuk őket (3. ábra). A Powerflow e-N2 előfűtése alapváltozatban két közép-hullámhosszúságú és egy dinamikus, rövid hullámhosszúságú infravörös sugárzóegységből áll. Minden egység 500 mm hosszú, így az előfűtő zóna együttes hossza 1500 mm. Opcionálisan az előfűtés további 1 kazettával, 2000 mm-re növelhető. A 2. pozícióba, alulra és/vagy felülre konvekciós egység kérhető, hosszabbított előfűtés esetén a 2. és 3. pozícióba is. Vízoldószeres folyasztószer alkalmazásának szándéka esetén célszerű a gépet ezekkel rendelni, bár később is kicserélhetőek.
A megömlött ólommentes forrasz, különösen az ezüsttartalmú, agresszívan erodálja a szerkezeti anyagokat. Ezért az ERSA gépekben a forrasztóegység különlegesen felületkezelt, rozsdamentes acélötvözetből készül. A forraszkád ezenfelül még nagy ellenálló képességű zománcbevonatot is kap.
A kád kéthullámos, alapváltozatban a Powerwave chiphullámot hagyományos deltahullám követi. A fúvókákat az ólommentes forrasz sajátosságainak megfelelően, a kis hőmérsékletesés érdekében egymáshoz rendkívül közel helyezték el. Főhullámként vagy mindkét hullámként rendelhető Wörtmann-rendszerű hullám is (4. ábra). A hullámba merülés hossza a konvejor mozgásának irányában akár 160 mm is lehet. Ez egyfelől nagyobb konvejorsebességet, ezzel nagyobb termelékenységet enged, másrészt a dinamikusabb Wörtmann-hullám hatékonyabb, tagolt felszínű forrasztómaszkos forrasztás, illetve nem ideálisan elhelyezett SMD alkatrészek vagy furatszerelt lábsorok esetén.
A forraszkád karbantartásra hátrafelé kihúzható, könnyen hozzáférhető. Ha a gépet mind ólmos, mind ólommentes forrasszal, vagy két különböző ólommentes ötvözettel kívánják használni, rendelhető cserélhető, kétkádas rendszer, tároló mozgató kocsival.
Ezzel az ötvözetváltás könnyen, gyorsan megoldható.
Az ERSA Powerflow e-N2 hullámforrasztó gép egyedülállóan kedvező ár/teljesítmény aránnyal rendelkezik, és gyorsan megtérülő beruházás a furatszerelt áramköri lapok gyártói számára.