Saját márkanév helyett gyártási szolgáltatások
A Videoton jogelődjét 1938-ban alapították Vadásztölténygyár néven. A II. világháború után előbb hadiipari termékeket gyártott, majd a vállalat életében megjelent a szórakoztatóelektronikai és számítástechnikai profil is. A cég privatizációja 1991-ben kezdődött el, a jelenlegi tulajdonosok részvételével, akik felismerték, hogy a szabad piacgazdaságra való áttérés nehézségein úgy lehetnek úrrá, ha a céget teljesen átszervezik. Saját márkanevű termékek gyártása helyett alvállalkozói tevékenységbe kezdtek...
Jelenleg a 69 Mrd Ft saját tőkéjű holdinghoz 22 közepes méretű, specializálódott tagvállalat tartozik, amelyek összesen 550 ezer m2-es gyártóterületen nyújtanak komplex gyártási szolgáltatást az alkatrészgyártástól a végszerelésen keresztül a szállítmányozásig és a disztribúcióig. A tervezési és mérnöki szolgáltatások mellett fő kompetenciájukhoz tartozik még az új termékek teljes körű gyártásba vitele is. 2009. évi árbevételük az előző évekhez képest csökkent, azonban a válság dacára így is elérte a 71 Mrd forintot.
Bár ma már nincs Videoton márkanevű termék a piacon, mégis számos területen találkozunk a holding által gyártott termékekkel. Kevesen tudják, hogy minden, Európában gyártott autóban átlagosan 6 db, a Videotonban előállított elektronika dolgozik, vagy azt, hogy kaposvári gyáruk évente 3 millió háztartási kisgépet gyárt a Braun és a Philips számára. Minden negyedik angliai közlekedési lámpa és kereszteződésvezérlő elektronika is a Videotonban készült.
Terjeszkedés külföldön
A bolgár és ukrán üzemnek köszönhetően a Videoton a magyarországiaknál is alacsonyabb költségszintű gyártási lehetőséget biztosít üzleti partnerei számára. Az 1100 fős "VTBH-DZU" fő tevékenysége munkaerő-igényes termékek, mechanikai és elektromechanikai szerelvények végszerelése és tesztelése, amit saját műanyag-fröccsöntés, szerszámkészítés és elektronikai szerelés szolgál ki. Munkácson jelenleg mintegy 700 fő autóipari kábelkötegeket állít elő.
A Videotonnak komoly szándéka a további terjeszkedés Kelet-Európában, hogy partnerei igényeit kielégítse és alacsony költségszintű gyártási megoldásokat kínáljon, mégpedig minél közelebb partnerei régióbeli gyártóhelyeihez.
További diverzifikáció, új technológiák
Egy másik fontos év a változások sorában a 2007. volt, ekkor történtek meg az első befektetések egészségvédelmi projektekbe. Ez azt jelenti, hogy a Szegedi Tudományegyetemmel közösen létrehoztak egy spin-off céget, amely az egyetem kutatóinak ötleteit, fejlesztéseit viszi tovább, és hoz létre piaci termékeket. Ezekben a fejlesztésekben a Videoton már a meglévő, szilárd képességeit, tapasztalatait kamatoztatja.
A cég is megérzi a kínai konkurenciát, főleg a nagysorozatú termékek terén. Horváth úr véleménye szerint azonban a Videotonnak megvan az az előnye, hogy a földrajzi közelségből és gyártásuk rugalmasságából fakadóan gyorsabban tudnak reagálni a változó piaci igényekre. Így aztán a kis- és közepes szériás, nagy diverzitású termékek terén továbbra is versenyképesek tudnak maradni Kínával szemben. Az igazgató úr szavait alátámasztja az a tény is, hogy 2004-hez képest a cégcsoport vevői struktúrája szinte 100%-ban megváltozott.
A látogatás során megtudtuk még azt is, hogy 2010 első negyedéve kedvező értékesítési adatokat hozott, amelyek alapján 5 ... 10% közötti árbevétel-növekedést terveznek idénre. A bizakodást pénzügyileg is megalapozza, hogy versenytársaiknál erősebben kerültek ki a válságból, fejezték be a múlt évet. A 2010-es tervek között további technológiai fejlesztések, korszerűsítések, újabb akvizíciók szerepelnek.
A látogatás során a Videoton munkatársai részéről élénk érdeklődés mutatkozott a MELT iránt. Reméljük, hogy hamarosan ezt a céget is a Társaság tagjai között köszönthetjük!