FőoldalArchívum2010 - Ön és elektromos berendezései felkészültek az idei nyárra?
2010. május 19., szerda ::

2010 - Ön és elektromos berendezései felkészültek az idei nyárra?

Tanácsok az Eaton-tól villámkárok ellen. A nyáron gyakrabban előforduló zivatarokra, az azzal együtt járó gyakoribb villámlásokra és villámkárokra hívja fel a figyelmet az Eaton Power Quality, a biztonságos energiaellátási megoldások egyik vezető szállítója

Zivatar, azaz villámlással és mennydörgéssel kísért légköri jelenség bármelyik évszakban előfordulhat, bár az időjárási megfigyelések statisztikája azt mutatja, hogy május és szeptember között a leggyakoribb az előfordulásuk. Évente átlagosan 30 olyan nap van, amikor egy adott településen zivatart lehet megfigyelni. A három nyári hónapra ebből 20 nap jut, a többi kilenc hónapra átlagosan 10. Ez azt jelenti, hogy a nyári évszak 92 napja alatt átlagosan 4-5 naponként fordul elő villámlással járó zivatartevékenység.


Az érzékeny elektronikai eszközök - házimozik, számítógépek, televíziók, projektorok - a villámlás okozta túlfeszültség hatására tönkremehetnek. A hazai háztartások 53 százaléka észlelt már áramellátási problémát, és ezek a problémák a háztartások több mint 17 százalékánál villámcsapás okozta túlfeszültségre voltak visszavezethetőek. Ezzel együtt a lakosság 60 százaléka nem tud arról, hogy a villámhárítón kívül egyéb villámvédelmi megoldások is létezhetnek.
Köztudottan kétféle felhasználó létezik: olyan, aki megtapasztalta már a túlfeszültség következtében bekövetkező adatvesztést és hardverkárokat, és olyan, aki csak ezek után fogja - ha nem alkalmaznak valamilyen védelmi megoldást.
Azoknak, akiknek még nincs túlfeszültség-védelmi berendezésük, azt javasoljuk, hogy nyaralás idejére, amíg nem tartózkodnak otthon, tegyék meg a következőket: áramtalanítsák az érzékeny berendezéseket: húzzák ki a konnektorból a televíziót, rádiót, mosógépet. A számítógépből minden kimenő vezetéketeket távolítsanak el. Aki ezt nem szeretné minden vihar előtt megtenni - a váratlan, hálózati hibából eredő túlfeszültség előtt nem is tudja - annak túlfeszültség-védelmi berendezések használatát javasoljuk.

A villám valamely elektromos póznába, vezetékbe belecsapva lökéshullámszerűen indítja útnak azt a túlzott feszültség mennyiséget, ami a kisüléskor keletkezett, és ezek a lökéshullámok elérve a lakások és egyéb épületek elektromos hálózatait a végpontoknál összpontosulnak és adják le teljesítményüket. A villámcsapás okozta túlfeszültség, nemcsak a villamos-és telefonhálózatba, hanem az informatikai-, és hírközlési rendszereinkbe is behatol. Azonban a villám nemcsak ott okoz kárt, ahova becsap: mágneses erőtere indukció útján akár 1 km távolságban is károkat okozhat az elektronikus berendezésekben.

Túlfeszültség-védelmi berendezések használatakor is többlépcsős védelemre van szükségünk, hogy megfelelően védekezhessünk a villámlás okozta károk ellen: a villámhárító a nagy áram közvetlen romboló hatásától óv bennünket, az elosztó szekrényekben található (ha beépítettek ilyet) fedő-és középvédelmi eszközök pedig az igen nagy túlfeszültség impulzusokat szelídítik meg, így a legnagyobb károktól védenek. A "megszelídített", ám még mindig nagy energiájú impulzustól helyi túlfeszültség-védelmi eszközök segítségével tudjuk az érzékeny elektronikai berendezéseinket megvédeni.


Ezek ára a védeni kívánt eszközök - számítógép, házimozi, televízió - árához képest elenyésző: többmilliós berendezéseket néhány ezer forintos befektetéssel is megvédhetjük. Az Eaton átfogó áramvédelmi megoldásai (PowerStrip, Protection Box és Protection Station termékcsaládok) használatával a villámlással együtt járó túlfeszültség nem tehet kárt az érzékeny elektronikai berendezésekben. Az Eaton túlfeszültség-védelmi megoldásaihoz csatlakoztatott berendezésekre max. 50.000 Euro (vagyis több, mint 12 millió forint értékhatárig) garanciát, a kombinált túlfeszültség-védelmi megoldásaihoz csatlakoztatott berendezésekre pedig korlátlan garanciát nyújt.

Ezek a termékek 1-8 db csatlakozóaljzatot tartalmaznak, és nemcsak az elektromos hálózat felől, hanem egyes eszközök az adatvonali kábelek, antennák irányából is megfelelő védelmet biztosítanak, sőt áramszünet esetén rövid ideig a tápellátást is biztosítják.

Tippjeink, melyek betartása segít megóvni az otthoni, ill. irodai értékes számítástechnikai és audiovizuális berendezéseket a villámlás és az áramellátás zavaraiból eredő túlfeszültség ellen:

  • Válasszon olyan túlfeszültség-védelmi berendezést, amelynek alacsony a feszültségáteresztő értéke. (A túlfeszültség-védelmi megoldás csak akkor működik, ha a lakásban/irodában van szabványos földelés.) Érdemes megjegyezni, hogy kizárólag ez Eaton berendezései felelnek meg a szigorú IEC 61643-1 nemzetközi túlfeszültségvédelmi szabványnak.
  • Otthoni felhasználásra válasszon a kisebb, kedvező árú túlfeszültség-védelmi berendezések közül, például a PowerStrip 4 vagy 6, ill. a Protection Box 1/5/8 berendezéseket. Ha például hifit, TV-t, videó lejátszót, vagy DVD lejátszót szeretnénk megvédeni, akkor elég az egy csatlakozós készülék, amelyet a konnektorhoz való csatlakoztatás után már használhatunk is.
  • Az elektronikai eszközök védelmének biztosítása érdekében olyan túlfeszültségvédelmi eszközt válasszon, amely az áramlökések által veszélyeztetett összes útvonalat, többek között az elektromos vezetékeket, telefonvezetékeket, adatkábeleket és koaxiális kábeleket is lefedi. (Protection Box 5 tel@ + TV, Protection Box 8 Tel@ + TV)
  • Állapítsa meg, hogy mely eszközök esetében fontos, hogy áramszünet esetén is tovább működjenek, ezeket az eszközöket lássa el szünetmentes tápegységgel. (ideális megoldás a népszerű Protection Station termékcsalád 650/800 modelljei, melyek még az energiafelhasználást is csökkentik az Eco-control funkció által)
  • Kis irodáknak is érdemes túlfeszültség-védelmi megoldást alkalmazniuk: egy esetleges túlfeszültség ugyanis nem csak a berendezéseket (számítógépek, monitorok) teszi tönkre, hanem a gépeken tárolt adatok is elveszhetnek. Kis irodáknak az Eaton a Protection Box termékcsalád nagyobb teljesítményű tagjait, a Protection Station család tagjait, ill. a Nova vagy Eaton E sorozat termékeit ajánlja.
A széleskörű áramellátási megoldásokat szolgáltató Eaton Corporation forgalma 2009-ban 11,9 milliárd dollár volt. Az Eaton vezető vállalatnak számít a minőségi elektromos áramellátási, elosztási és vezérlési rendszerek, az ipari, autóipari és légi járművek folyadékalapú áramrendszerei, a járművek légkondicionáló berendezései, polgári és katonai célú légijárművek üzemanyagellátó, hidraulikus és pneumatikus rendszerei, az erőátviteli megoldások valamint a gazdaságos és biztonságos üzemanyag felhasználást biztosító intelligens generátor-rendszerek területén. Az Eaton hozzávetőleg 70.000 alkalmazottat foglalkoztat és több mint 150 országban értékesíti termékeit.

http://powerquality.eaton.com/Hungary

Kovács Péter

Az Elektronet magazin főszerkesztője...

Tudomány / Alapkutatás

tudomany

CAD/CAM

cad

Járműelektronika

jarmuelektronika

Rendezvények / Kiállítások

Mostanában nincsenek események
Nincs megjeleníthető esemény