FőoldalArchívumInnováció: a félvezetőipar kilábalásának kulcsa
2010. május 19., szerda ::

Innováció: a félvezetőipar kilábalásának kulcsa

2010. április 26-29. között nyolcadik ízben tartotta az amerikai Globalpress Connection sajtóügynökség az előkelő kaliforniai helyszínen, a Santa Cruz-i Chaminade Resort & Spa üdülő- és konferenciaközpontban éves szilícium-völgyi csúcstalálkozóját, az Electronics Summit 2010-et.Lényegében már hagyománynak számít, hogy a kelet-közép-európai régió elektronikai ipari sajtóját egyedül az ELEKTROnet képviselte...

A 2008-as pénzpiaci világválság elhozta a "szokásos" dekonjunktúra szakaszát, és akár testközelből láthattuk, hogy milyen csapást mért akár egészséges, akár látens válsággal küszködő vállalatokra az élet minden területén. Teljes helyreállásról, a fellendülés szakaszába lépésről a legtöbbek szerint azóta sem lehet beszélni egyetlen iparág esetében sem. Vagy mégis? Az Electronics Summit 2010 konferencia alkalmával az elektronikai és félvezető-ipari cégeket érintő kérdésekkel foglalkoztak a szakértő előadók.
A KPMG tanácsadó vállalat egy 2009-es felmérésében félvezető-ipari döntéshozókat kérdezett arról, hogy milyen formában számítanak az iparágban a növekedési szakaszba lépésre. A felmérésből kiderül, hogy a legtöbb válaszadó úgy vélekedik, hogy a következő egy-másfél évben, kb. 2011-ig bezárólag a globális félvezetőiparban a válság által okozott erős keresletvisszaesés után enyhébb ütemben, folyamatosan áll vissza a válságot megelőző időkre jellemző kereslet (ezt a folyamatrészletet már ma is tapasztalhatjuk). E trend folytatódásával, új, a későbbiekben kulcsfontosságú alkalmazási területek megnyílásával erős keresletbővülés fog végbemenni, így végeredményben egy "pipa alakot" ír le a félvezető-ipari termékek keresletének változása.

David Bell, az Intersil elnök-vezérigazgatója David Bell, az Intersil elnök-vezérigazgatója

Dave Bell úr, a Szilícium-völgy egyik legerősebb analóg elektronikai fejlesztőcége, az Intersil elnök-vezérigazgatója a konferencián a lapunk kérdésére adott válaszában elmondta, hogy meglátása szerint az új alkalmazási területek közül kiemelten fontos szerepet a videoalapú- és teljesítménymenedzsment-alkalmazások játsszák majd. A videoalapú alkalmazások erősödése mögött a YouTube és konkurenseinek robbanásszerű népszerűsödése, a kiváló minőségű videoképes mobileszközök ütemes terjedése és a jármű-elektronikában a szórakoztatóelektronikai megoldások terjedése áll.
A világban mindenütt egyre komolyabban veszik a környezettudatosságot és a takarékoskodást mindenféle erőforrásunkkal, amely elgondolásnak egyik legalapvetőbb eleme az elektronikai iparra tekintettel az ún. "smart grid". Az előrelátóbb gondolkodású helyeken államilag is erősen támogatott smart grid, vagyis intelligens elektromos hálózatok alapötlete nem más, mint hogy egy kétirányú (fogyasztótól a szolgáltató felé és vissza), digitális szabályozás megvalósításával, transzparens módon látja el egy kifinomult informatikai és méréstechnikai rendszer a háztartásokat és a szolgáltatókat információs, mérési és szabályozási szolgáltatásokkal, és figyeli minden időpillanatban az elektromos áram áramlását a hálózatokban. A smart grid lesz tehát a második olyan tényező, amelyik minden valószínűség szerint óriási keresletet támaszt majd a félvezető-technikai termékek iránt, méghozzá igen hamar.

További rövid távú bizakodásra ad okot az iSuppli elektronikai ipari piackutató vállalat által a top 20 elektronikai OEM-vállalat körében készített felmérés. A félvezető-technikai beszerzések után érdeklődő felmérésből kiderül, hogy a világ 20 legnagyobb elektronikai fejlesztő- és gyártó cége közül 19 úgy látja, hogy az alapos igényfelmérések alapján, idén a tavalyi évhez képest nagyobb értékben tervezi ilyen termékek beszerzését. E minden évben elvégzett felmérés komoly indikátora annak, hogy valóban 2009 volt a legkritikusabb év, és ténylegesen az említett "pipa" felfelé ívelő szakaszában vagyunk.
A konferenciáról nyilvánvaló okokból kifolyólag (nem az elvárásoknak megfelelő pénzügyi eredmények) távol maradt több "törzsvendégnek" számító vállalat is, nem mentes tehát a nehézségektől a félvezetőtechnika fellegvárának számító Szilícium-völgy sem. Ezzel együtt töretlen a fejlesztés és fejlődés, a vélhetően valóban a mélypontot jelentő 2009 után ettől fogva remélhetőleg egy jó ideig csak bővülésről beszélhetünk a félvezetőiparban az elektronikai piacokon is. Ezzel együtt töretlen a fejlesztés és fejlődés, továbbá nem egy vállalat tette tiszteletét a rendezvényen, amely nemhogy a veszteséget volt képes elkerülni, hanem rekordbevételre tett szert tavaly (pl. a processzorarchitektúrákat fejlesztő MIPS Technologies, az FPGA-ban utazó Lattice Semiconductors, illetve az egyedülálló ASIC-tervezési szolgáltatásokat nyújtó Open-Silicon). A vélhetően, valóban a mélypontot jelentő 2009 után ettől fogva remélhetőleg egy jó ideig csak bővülésről beszélhetünk a félvezetőiparban az elektronikai piacokon is. Viszlát 2011-ben, Globalpress Electronics Summit!

Tudomány / Alapkutatás

tudomany

CAD/CAM

cad

Járműelektronika

jarmuelektronika

Rendezvények / Kiállítások

Mostanában nincsenek események
Nincs megjeleníthető esemény