Az utóbbi években az úgynevezett PCTIM (Phase Change Thermal Interface Materials) anyagok sok helyen elterjedtek. Kiemelkedően jó hőátadást lehet velük elérni. Legtöbbször az anyagot már a hűtőbordára viszik fel a hűtőbordagyártónál, így téve egyszerűbbé és egyenletesebbé a készülék (pl. játékkonzolok, laptopok, frekvenciaváltók, egyebek) gyártását. Ami jó a gyártás során, az gondot okozhat az elromlott készülékek javításánál. A pontosabb, egyenletesebb gyártás és az állandó költségcsökkentési kényszer miatt a hűtőbordák sincsenek manapság túlméretezve. Ez a javítás során azt jelenti, hogy a gyárival megegyező tulajdonságú hővezető anyagot kell használni a javításnál.
A Henkel PCTIM-portfóliójában megtalálhatók elektromosan vezető és szigetelő, méretre szabott anyagok (mindkét oldalon hővezető anyaggal bevont alumínium, illetve poliimid fóliák) akár ragasztóréteggel az egyik oldalon a pontos pozicionálás érdekében, valamint nyomtatható és diszpenzelhető paszták. A méretre gyártott anyagok (Thermstrate, Isostrate, EMI-Strate, MCM-Strate) a készülékgyártóknak előnyösek, míg a diszpenzelhető változat (PSX-D: 3,4 W/mK hővezetési tényezővel) a készüléket javítóknak.
A magas hőmérsékletű alkalmazásoknál a szilikonalapú paszta ad megfelelő megoldást. A Henkel TG100-as szilikonalapú hővezető paszta 3,4 W/mK hővezető képességű anyag -40 ... +150 °C működési hőmérséklet-tartománnyal.
Bizonyos alkalmazásoknál, ahol a szilikonalapú anyagok nem elfogadottak, vagy a szilikonokra jellemző migráció nem engedhető meg, ott az NSWC100 szilikonmentes, vízzel tisztítható pasztát tudjuk ajánlani.
Amennyiben PCTIM-et, vagy hővezető pasztát használunk, akkor a hőtermelő eszközt és a hűtőbordát rögzítenünk kell egymáshoz. Erre a legjobb megoldás a rugós rögzítés.
Amikor mechanikai rögzítésre nincs lehetőség, a hővezető ragasztók adnak megoldást. Alapanyag szerint: akril-, epoxi- és szilikonalapú anyagokat gyárt a Henkel. Rendszerint a ragasztóknak van 'self shimming' verziója, ami a ragasztóba kevert adott átmérőjű (125 vagy 175 mikron) üveggolyókat jelenti, amelyek távtartóként funkcionálnak. Ezzel lehet biztosítani a ragasztó minimális rétegvastagságát, ami a megfelelő elektromos szigetelés és a hősokkállóság miatt lehet lényeges.
A Loctite 3875 és 3876-os ragasztók kétkomponensű, úgynevezett Bead on Bead ragasztók, amelyeknél a két komponenst a két egymáshoz illesztendő felületre visszük fel, a keveredés a két felület összenyomásakor történik meg. Az egykomponensű TE3530-as epoxi ragasztó 2,3 W/mK hővezetési tényezővel rendelkezik, elektromosan szigetelő töltőanyagú, a kikeményítéséhez minimum 100 °C-os hőkezelés szükséges. A Loctite 9497-es kétkomponensű hővezető ragasztó kiöntőgyantaként is használható.
Ezen anyagokat legújabban a teljesítmény-LED-es fényforrásokhoz és a lencsés, napelemes modulokhoz használják.
Amennyiben egy nyomtatott huzalozású hordozót szeretnénk hűtőlapra rögzíteni, akkor a ragasztófilmek tudják biztosítani a legjobb megoldást. Elektromosan vezető és szigetelő verziók is elérhetők a kívánt méretre és alakra szabva.
Az elektromosan vezető ragasztók is jó hővezetőképességgel rendelkeznek, köszönhetően az ezüst vezetőszemcséknek. Amennyiben a legnagyobb hővezető képességű ragasztót keressük, akkor azt a vezető ragasztók között fogjuk megtalálni.
A Henkel hővezető ragasztók széles palettája (Hysol, Loctite, Emerson and Cuming, Ablestik márkanevek alatt) - alkalmazástechnikai tanácsadással egyetemben - elérhető a Microsolder Kft.-nél.
Az egyre kisebb méretű (például hordozható) és egyre nagyobb teljesítményű eszközöknél problémát okoz az alkatrészekben termelődő hő elvezetése.A nem megfelelő hővezető anyag a készülék kritikus elemeinek túlmelegedéséhez vezet, ami a készülék élettartamának rövidülését okozza. Sok esetben a régi "hővezető zsír" már nem nyújt megfelelő megoldást. Mivel a hőtermelő félvezető chip és a környezet közötti hőellenállás jelentős részét, akár 20 ... 30 %-át, a hűtőborda és az eszköz közötti hővezető anyag okozza, ezért ennek az anyagnak a paraméterei jelentősen meghatározzák az egész készülék működését, élettartamát
Kategória:
Cikk archívum
Címkék:
Legfrissebbek a szerzőtől: Császár Csaba
Rendezvények / Kiállítások
Mostanában nincsenek események
Nincs megjeleníthető esemény
Elektronet nyomtatott kiadás
Legfrissebb lapszámunk kapható az újságárusoknál, vagy előfizethető honlapunkon, itt!
Legolvasottabb cikkeink
-
Bel Stewart-MagJack csatlakozók
-
Érintésvédelmi műszerek képességei
-
Egyedi és szériamozgatási és -ellenőrzési rendszerek a folyamatok automatizálásához
-
Amerikai tudományos elismerését a Kálmán-szűrő megalkotójának
-
Valódi és biztonságos alternatíva a boltokból kivont izzólámpákra
-
2022-re 4 nm-es gyártástechnológiát céloz meg az Intel
-
Skype: messze több, mint egy VoIP-telefon
-
A Szilícium-völgy válasza a globális válságra
-
A pendrájv sem csodaszer!
-
National Instruments