A folyamathoz jelentősen hozzájárult az Ipari Parkok Egyesület - 2008-tól Ipari-, Tudományos-, Innovációs- és Technológiai Parkok Egyesület, röviden: IPE - mely fontos szerepet vállalt és ma is katalizátorként működik közre a parkok létrejöttében, kezdeményezések felkarolásában. A több mint 200 parkból álló tagságának tevékenységi köre a gazdaság szinte minden részét felöleli. Nagyon sok közülük a legfejlettebb csúcstechnikával dolgozó cégnek ad otthont. Mint ahogy az az évfordulót kísérő sajtótájékoztatón és konferencián is elhangzott, a vállalkozások jelentős számban kerülnek ki az elektrotechnika, az energetika, a mikroelektronika, a számítástechnika területéről, részt vesznek az energiatakarékos berendezések előállításában, a megújuló energia fejlesztésében.
A parkok társadalmi, gazdasági szerepe az elmúlt években - Magyarország EU taggá válásával is összefüggésben - gyökeresen megváltozott. Ezen túlmenően 2009-ben, a gazdasági válság miatt újabb kihívásokkal kell szembenézniük. Az IPE stratégiájában ezért fogalmazódik meg az ipari parkok, s az oda betelepült cégek alkalmazkodóképességének növelése, versenyképességük javítása. Meghatározó ebben az egyetemek, tudományos intézmények szellemi kapacitásainak bevonása.
Dr. Tóth János IPE elnök lapunk munkatársának kérdésére hangsúlyozta, hogy a parkok hozzájárulnak a kockázati tőketranzakciók előkészítéséhez, lebonyolításához, az EU ilyen és hasonló jellegű programjai működtetéséhez egyaránt. A parkok hatékony partnerségre képesek és alkalmasak a hálózatos működésre, klaszter-szervezésre az innováció, az elektronika ágazatban is.
Az IPE munkájáról honlapjuk részletesen informál. Ennek színvonaláról a TÜV Rheinland minőségbiztosítási rendszer-auditja is tanúskodik -, hiszen ISO 9001:2008 minőségbiztosítással működő civil szervezetről van szó.