FőoldalArchívumZöldáram, a Magyar Fejlesztési Bank és a K&H Bank segítségével - felavatták az első magyar bioerőművet Szakolyban
2009. október 30., péntek ::

Zöldáram, a Magyar Fejlesztési Bank és a K&H Bank segítségével - felavatták az első magyar bioerőművet Szakolyban

Átadták Magyarország első, zöldmezős fejlesztésű, önálló biomassza villamosenergia-erőművét Szakolyban. A dél-nyírségi bioerőmű ünnepélyes avatásán Gráf József földművelési és vidékfejlesztési miniszter méltatta a példaértékű beruházást, amely egyszerre szolgál térségfejlesztési, energetikai és környezetpolitikai célokat.A Bioerőmű a helyileg előállított biomasszából nagy értékű végterméket, megújuló villamos energiát, ún. zöldáramot állít elő, emellett több mint 200 új munkahely teremtésével járul hozzá a térség foglalkoztatási gondjainak mérsékléséhez. A beruházás a vidékfejlesztés és a vállalati együttműködés kiváló példája

A Dél-nyírségi Bioenergia Művek Energiatermelő Zrt. (DBM) projekttársaságban több hazai társaság mellett Japán egyik legnagyobb áramszolgáltatója, a Tohoku Epco is tulajdonos. A nettó 14 Mrd Ft-os beruházás finanszírozását a Magyar Fejlesztési Bank és az energetikai projektek finanszírozásában hagyományosan aktív szerepet játszó K&H Bank klubhitele biztosította, 50-50%-os kockázatvállalással. A Kormány a DBM munkahelyteremtéséhez 200 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyújtott. A bioerőmű a legkorszerűbb technológiát alkalmazza, a magyar szilárdtüzelésű erőművek között kiemelkedő energetikai hatásfokkal rendelkezik.
A Kormány által tavaly szeptemberben jóváhagyott energiastratégia a fejlesztés fő irányát a villamos energia "zöldebbé" tételére helyezi, kiemelve ebben a biomassza kiváló alkalmasságát. Az Európai Unió előírásai szerint 2020-ig 600 MW-nyi zöldmezős erőművi beruházásra lenne szükség, a dél-nyírségi bioerőmű ebből közel 20 MW-ot tud előállítani.
Lontay Zoltán, a DBM igazgatósági tagja szerint a projekt megvalósítása a tulajdonosi elszántságnak, illetve a finanszírozó bankok kockázatvállalásának, továbbá a helyiek és a kivitelezésre létrejött projekttársaság, a DBM közötti érdekazonosságnak köszönhető. A helyi vállalkozók és önkormányzatok a valamikori dohány- és almaültetvények helyére olyan gazdasági tevékenységet képzeltek el, amely enyhíti a térség 40%-os munkanélküliségi-gondjait. Az erőműben több mint 50 alkalmazott dolgozik, és további 150 ... 200 fő találhat megélhetést az erőmű számára szükséges biomassza termelése, feldolgozása, szállítása területén. A tüzelőanyagként felhasznált biomassza a térség erdeiből, fűrészüzemeiből, mezőgazdaságából származik. Ez nem veszélyezteti a lakosság tűzifaellátását, az erőmű ugyanis elsősorban a más célra alkalmatlan hulladék anyagokat használ fel. Ebből a szempontból a projekt úttörő jellegű. A környezetvédőkkel tartott folyamatos kapcsolat segített abban, hogy javaslataikat már a tervezés szintjén figyelembe vegyék. A térség földtulajdonosai a Tisza Szövetkezet szervezésében az erőmű építésével párhuzamosan megkezdték az ún. energiaültetvények létesítését, amelyeken intenzív fás szárú kultúrák alkalmazásával gazdaságos és környezetkímélő módon tudnak előállítani biomasszát az erőmű számára.
"Nem véletlen tehát, hogy a projekt alapvetően térségfejlesztési program, amely intenzív pályára állíthatja a térség gazdaságát - mondta dr. Erős János, az MFB Zrt. vezérigazgatója. - Korszerű termelőberuházást hoztak létre, munkalehetőséget adva a térség vállalkozóinak is, és ez valóban modellértékű. Ezért is állt az MFB a projekt megvalósítása mellé."
A dél-nyírségi bioerőmű legfontosabb jellemzői:

  • Alkalmazott technológia: hagyományos gőzciklus
  • Névleges teljesítmény: 19,8 MWe
  • Éves villamosenergia-termelés: 142 GWh
  • Tüzelőanyag: fás szárú biomassza
  • Éves tüzelőanyag-igény: 170 ... 180 ezer tonna
Forrás: közvetlen klubhitel euróban - MFB Zrt. és K&H Bank Zrt. 50-50%-os kockázatvállalásával, 12 év +2 év türelmi idő; 15%-os saját erő.
A Dél-nyírségi Bioenergia Művek Zrt. tulajdonosai: fő tulajdonosa a Liget Bioenergia Művek Kft. (helyi fejlesztőtársaság), továbbá a Tohoku Epco (Japán egyik legnagyobb áramszolgáltatója), a GEA EGI Zrt. (EGI Energiagazdálkodási Zrt., a magyar energetika egyik legelismertebb mérnöki intézménye), a VIS Zrt. (VEGYTERV IS Ipari Megoldások Fővállalkozó Zrt.). Ez utóbbi kettő az építési munkák fővállalkozója is volt.
A projekt jelentősége:
- A dél-nyírségi térség legnagyobb termelőberuházása, amely kihat a szomszédos megyékre is.
- Első és egyetlen hazai zöldmezős bioerőmű, amely pozitív előrelépés a zöldáram-termelés területén az EU-25-ben jelenleg utolsó helyen álló Magyarország számára.
- Munkahelyteremtő és -megőrző - az alacsony képzettségű munkaerő részére is biztosít munkalehetőséget, ugyanakkor a korszerű technológia megjelenése igényt támaszt a magasan képzett szakemberek iránt is.
Forrás: OTS hírvonal

Kovács Péter

Az Elektronet magazin főszerkesztője...

Tudomány / Alapkutatás

tudomany

CAD/CAM

cad

Járműelektronika

jarmuelektronika

Rendezvények / Kiállítások

Mostanában nincsenek események
Nincs megjeleníthető esemény