A Reuters hírt adott arról, hogy Kung Ming-hszin, a tajvani Nemzeti Fejlesztési Tanácsot irányító miniszter egy sajtótájékoztatón bejelentette: jól haladnak a kereskedelmi-diplomáciai egyeztetések három régiós országgal, Csehországgal, Szlovákiával és Litvániával az európai chipgyártás terén várható potenciális együttműködésről.
A miniszter múlt hónapban látogatott a fent említett három kelet-közép-európai (szerintük: kelet-európai országba), ahol a vezetők kivétel nélkül jelezték, hogy szívesen lennének Tajvan partnerei egy európai félvezetőipari projektben. Ez nyilvánvalóan elsősorban gyártókapacitás Európába helyezését jelentheti, méghozzá jó eséllyel a világ legnagyobb chipgyártója, a Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) által.
Mint ismeretes, egyik országban sem volt eddig bármilyen szinten említésre méltó félvezető tervező-gyártó kapacitás. Ennek fényében érdekes, hogy hazánk szóba sem került – amire választ az adhat, hogy egyes vélemények szerint a tajvani nyilatkozat egyfajta diplomáciai gesztusnak tekinthető. Annak viszonzásaként, hogy a három ország vakcinaszálítmányokkal támogatta a koronavírus elleni védekezést Tajvanon, míg Csehország és Litvánia a Kína felől érkező politikai és diplomáciai nyomás enyhítéséhez is hozzájárult.
Az Európai Bizottság korábban kiadott anyagai szerint az EU Németországban vagy Franciaországban építené fel az uniós félvezetőgyártás központjának tekintett eurofab-ot.
Forrás: www.reuters.com
Kép forrása: Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., Ltd.