A közlekedés csak a negyedéért felel
Figyelembe véve, hogy 1 liter benzin elégetésekor 2,34 kg, gázolaj esetében pedig 2,68 kg CO2 keletkezik, a benzinkutak értékesítési adataiból könnyen kiszámítható, hogy mekkora a közlekedés CO2-kibocsátása. 2012-es adatok szerint a szállítás, közlekedés adta az EU üvegházhatású gázkibocsátásának 24,3%-át (1. ábra). Ennek 72%-a származik a közúti közlekedésből, a többit a repülők, hajók, vonatok bocsátják ki, és e mennyiségnek mintegy kétharmada az, amit a személygépkocsik pufognak a levegőbe. Végső soron (ide számítva a kisteherautókat is) kb. 15% származik innen, nagyjából ugyanannyi, mint a mezőgazdaságból, vagy a lakások fűtéséből, a boltok hűtéséből (1). Röviden szólva: lenne mód máshol is a károsanyag-kibocsátás csökkentésére.
A Nissan elektromos autója, a Leaf amerikai számítási módszer szerint 24 kWh-nyi árammal 117 km-t tud megtenni. Ez alapján a Leaf „fogyasztása" 0,2 kWh/km. A Nemzeti Energiastratégia alapján hazánkban 1 kWh áram előállítása 370 g szén-dioxid-kibocsátással jár, így 1 km utazáshoz 76 g szennyezés társul. Ezzel az értékkel egy belsőégésű motor akkor tud versenyezni, ha (dízel esetében) 2,8 liter alatt fogyaszt. Ebből látszik, hogy bár az e-autók is szennyeznek, de jóval kevesebbet, mint a hagyományosak. Az érdekesség kedvéért: Ausztriában 33, Franciaországban 17 g CO2-kibocsátás terheli a lelkünket kilométerenként. (Összehasonlításul: egy igazán takarékos, 100 kilométeren csak 3,9 litert fogyasztó dízel Suzuki Swift papíron 101 g CO2-t pufog ki.)
Ahol nagyobb a szénre alapozott áramtermelés, ott rosszabb a villanyautó CO2-terhelése (2). Szerbiában túlnyomórészt lignitből termelnek áramot, itt 880 g szén-dioxid jut 1 kWh-ra, azaz 139 g/km lesz a fent említett érték – ami kb. 5,4 l/100 km dízelolaj-fogyasztásnak felel meg. Indiában még borzasztóbb a helyzet: egy e-carhoz kapcsolható, közvetett CO2-kibocsátás akkora, mintha egy 8 litert fogyasztó benzinest használnánk! Sokan a házilagos „zöldáram"-előállításban látják a kiutat az ökológiai lábnyom csökkentésére.
Zöldáram: az egyik megoldás
Ha a lassabb áramfelvételt lehetővé tevő hagyományos csatlakozóval végzik a töltést, az még nem veszélyezteti az ellátásbiztonságot, ám ha a munkából hazaérkezők egyszerre kezdik használni a háztartásokba is telepíthető gyorstöltőket, akkor valóssá válik a túlterhelés veszélye. Különösen ott – például Kaliforniában, a Tesla villanyautók otthonában –, ahol egyre nagyobb a napenergiából nyert áram aránya: az új felhasználási csúcsok jellemzően a naplemente utánra esnek, ezért csak a tárolókapacitások bővítésével szavatolható a rendszer működése. Egyre többen vélik úgy, hogy az elektromos járműveknek szerepe lehet a hálózati terhelés kiegyenlítésében – akár úgy, hogy az okosautók párbeszédet folytatnak a hálózattal, és akkor kezdenek tölteni, amikor visszaesik az összfogyasztás –; ezekben az esetekben a tulajdonos csak a tervezett indulási időpontot adja meg, s a kocsik automatikusan döntenek arról, mikor vesznek fel áramot. Az is elképzelhető, hogy az út menti töltőállomások tárolják a napközben előállított felesleges áramot. Kaliforniában, ahol különdíjat kell fizetni a gyorstöltők csúcsidőben való alkalmazásáért, már megjelentek az ilyen állomások.
Léteznek olyan tervek is, amelyek magukat a töltőn lévő autókat fognák be energiatárolásra: az éppen nem használt kocsikból csúcsidőben a hálózat is vehetne el áramot, viszont szavatolná, hogy a tervezett indulási időre visszajuttatja a kölcsönzött energiát. A világ legnépszerűbb, napenergiával ingyenesen tölthető elektromos autóit gyártó Tesla ezt a kérdést a másik oldalról közelíti meg: a lakóházak autonóm energiaellátását lehetővé tevő akkumulátoros rendszert dobott piacra (3). A cég az elmúlt években több mint 300 kaliforniai háztartásban már tesztelte ezt az áramellátó rendszert. A napenergiával működő háztartási áramellátó esélyeit csak növeli, hogy a Tesla 6 milliárd dollárból gigagyárat épít, ahol mind az autókban, mind a házakban jól használható akkumulátorokat gyártanak majd.
Ha a zöldenergia gazdaságosságát nézzük: a napsütéses órák számában gazdag országokban ma már 5 USD-cent, vagyis kevesebb mint 15 Ft a napenergia kilowattóránkénti ára, ami a napelemek és a hozzájuk kapcsolt új típusú akkumulátorok fejlődése révén hamarosan már az átlagos adottsággal rendelkező államok esetében is lekörözi a hagyományos energiaforrások árait (4). Ma Magyarországon egy átlagos háztartás fotovoltaikus rendszerének kiépítése, használata mellett 1-2 millió forint közötti költséggel válthatja ki villanyszámláját. A megtérülés pedig rendszermérettől függően, átlagos napsugárzással, az energiaárak hosszú távú trendjének előrevetítésével számítva valahol 7 és 10 éven belül várható.
Persze a napelemek gyártásához is kell energia. E mennyiség visszatermeléséhez szükséges időt a különböző típusú PV-panelek esetében a Fraunhofer Intézet grafikonja mutatja (2. ábra).
A fogyasztói oldal
Német szakemberek Berlint az e-közlekedés fővárosává kívánják fejleszteni. A város úgynevezett e-stratégiája mögött egy közgazdász, Gernot Lobenberg, az Elektromobilitás Ügynökség (eMo) vezetője áll. A szakember nemrégiben egy nyilatkozatában úgy fogalmazott: „Berlin az elektromos közlekedés kiterjesztésével a mostaninál élhetőbb, a környezetet megbecsülő, kevéssé zajos várossá válhat, ráadásul az e-stratégia megvalósítása új munkahelyeket is teremtene" (5). A projekt végigvitele azonban váratlan akadályokba ütközött.
A másik, hogy a nagyvárosokban nehézséget okoz, hová álljanak be a vezetők feltölteni a lemerülő autóakkumulátorukat. Berlini viszonyok szerint jelenleg 130 km-t tehet meg egy autós attól való félelem nélkül, hogy lemerül az autó akkumulátora. Ezért aztán egyelőre csak az autóstársadalom töredékét sikerül meggyőzni a villanyautózás előnyeiről. (Itt azért érdemes megjegyezni, hogy a felmérések szerint egy átlag berlini állampolgár naponta mindössze 20 km-t van úton. Ez annyit jelent, hogy számára elegendő lehetne hetente feltölteni a villanyautója akkumulátorát, amit a többségük megtehet a saját telkén vagy akár a munkahelyén.) A berlini szakemberek ezért is alapozzák terveiket a céges autós flották létesítésére. Abban reménykednek, hogy hamarosan kiépülnek az okoshálózatok: az a közlekedési rendszer, amelyben elektromos járművek hordják el a szemetet, viszik ki a postát, szállítják az embereket.
Az elektromos autók „mellékhatásai"
A kép további árnyalásához tekintsünk át néhány „side effect"-et (7)! Az amerikai Pike Research tanácsadó cég úgy számol, hogy az e-car piac évente világszerte 40%-kal bővül, és 2020-ban már 3,8 milliós, darabot fognak az e-autókból eladni. Ez a környezet védelme mellett azonban azzal is jár, hogy ha túl gyorsan ülnek át az emberek a villanyautókba, akkor elvész a hatékonyabb és környezetbarát belső égésű motorok kifejlesztésébe ölt euró- és dollármilliárdok jó része. Ezen túlmenően idő előtt le kéne cserélni a gyártáshoz használt eszközök jelentős hányadát is. Több elemző szerint részben a hagyományos járműveket gyártó – és közben hibrideket, ill. elektromos autókat is piacra dobó – ipari óriások lobbimunkája áll a mögött a tény mögött, hogy a fejlett országok többsége nem siet az egyelőre igencsak drága elektromos járművek eladását felpörgető kedvezmények bevezetésével.
Kifejezetten érdekes az after sales service problémája. A BMW új i3-as elektromos autóit – még a hatótávolságot növelő, a hajtásban közvetlenül részt nem vevő kiegészítő benzinmotoros változatot is – például csak két évvel a gyártás után kell elvinni az első kötelező szervizre. Az Amperánál nyolc év vagy 160 ezer km a garancia a legaggályosabb alkatrészre, az akkura. A Toyota Priusban ráadásul még kuplung vagy ékszíj sincs.
A jövő tehát az elektromos autóké?
Irodalom:
(1) ec.europa.eu/clima/policies/transport/vehicles/index_en.htm
(2) hvg.hu/cegauto/20130214_Mennyire_zold_egy_zold_auto
(3) www.businessinsider.com/report-on-tesla-battery-2015-4
(4) chikansplanet.blog.hu/2015/07/25/5_cent_es_tovabb_esik_az_iparban_es_a_haztartasban_is_tarol_a_napenergia
(5) www.tozsdeforum.hu/extra/auto/berlin-az-e-kozlekedes-fovarosava-kivan-valni-52111.html
(6) www.uzletresz.hu/sikerek/20150106-robogni-kezd-a-gogoro.html
(7) hvg.hu/vilag/201532_az_elektromos_autok_mellekhatasai_fogyo_esz