Egyedülálló nemzetközi szintű kutatások a Pannon Egyetem Mérnöki Karán
A 2013-2016 közötti időszakra a Kutató Kar minősítésben részesített Mérnöki Kart az akadémiai és gazdasági élet szereplőivel való együttműködés és nyitottság jellemzi. Tudományos profilját olyan alap- és alkalmazott kutatások egymáshoz kapcsolódó rendszere jellemzi, mely teljes innovációs láncok kialakítását teszi lehetővé. Oktatói és kutatói arra törekednek, hogy a korábbinál fejlettebb technikai színvonalú, gazdaságosabb, új elveken alapuló eljárások és lehetőleg többféle célra alkalmazható technológiák jöhessenek létre a kémiai és az egyéb kapcsolódó tudományterületeken elért eredmények kombinációjával.
A kar kutatási portfólióját tovább erősíti, hogy a Levegőkémiai és Limoökológiai Kutatócsoportok mellett egy harmadik, a Molekuláris Szerkezeti Kémai Kutatócsoport alakulhat meg. A csoport vezetője Szilágyi Róbert professzor, aki a Szent-Györgyi Albert hazahívó pályázat ösztöndíj támogatásával a Montana State University intézményből tért vissza Veszprémbe. A Magyar Tudományos Akadémia támogatásával létrejött új kutatócsoport fő kutatási témája a szerkezetileg kontrolált anyagok előállítása. Ezen anyagok tervezéséhez olyan szakértőkre van szükség, akik képzettetek makroszkópikus, mikroszkópiukus, és molekuláris folyamatok együttes értelmezésében. A kutatás ezen a képzéshez kíván csatlakozni bioszervetlen, fémorganikus és szervetlen kémiai, felületkémiai és nanoszerkezeti területeken. A kutatócsoport az USA-ban megkezdett tevékenységét folytatja japán, kanadai, és USA-beli együttműködési partnerekkel, melynek során lehetőséget kínál a magyar hallgatóknak és doktoraduszoknak, valamit a külföldi diákoknak, hogy elsajátíthassák a nemzetközi kutatói munkához szükséges nyelvi, kulturális, és szakmai fogásokat. A független kutatási témák mellett, a csoport szoros szakmai együttműködést tervez a Kémiai és Környezettudományi, Vegyészmérnöki és Anyagszerkezeti Doktori Iskolák műhelyeivel.
Együttműködés az SZTNH és a Pannon Egyetem között
A Pannon Egyetemen tartott aláírási ünnepségen részt vett dr. Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter. Elmondta, két kiemelt jelentőségű szervezet köt megállapodást. Hangsúlyozta, az innovációs potenciálba nemcsak a találmányok, szabadalmak tartoznak bele, hanem fontos a jogi környezet is. A feltételek adottak, a szakmai munka európai kisugárzású intézményekben folyik.
Dr. Bendzsel Miklós, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalának elnöke elmondta, kiemelten fontosnak tartja a felsőoktatás fejlesztését, kiváló együttműködő partnert talált a Pannon Egyetemben, amely intézményre nemzetközi referenciaként hivatkozik, hiszen fejlesztéseivel naprakészen válaszol a gazdaság és a társadalom kérdéseire, biztos alapja az együttműködésnek. A megállapodás a szellemi vagyongazdálkodást, innovációmenedzsmentet és a kulturális magatartást erősíti, anyanyelven, gyorsítottan és költséghatékonyan juthatnak világszintű szabadalmi ismeretekhez a partnerek. A Pannon Egyetem rektora, dr. Friedler Ferenc matematikai példán keresztül szemléltette a közös munka, a tapasztalatok megosztásának fontosságát, amelynek hatására az eredmények ismertté válhatnak.
A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala, mint a szellemi tulajdon védelméért felelős kormányhivatal kiemelt feladatának tekinti az iparjogvédelmi és szerzői jogi ismeretek minél szélesebb körben történő terjesztését, valamint, hogy a hazai felsőoktatási intézmények működésében a szellemitulajdon-védelmi tudatosság megfelelő szerephez juthasson.
A Pannon Egyetem az előző években újraértelmezte céljait és kidolgozta az ezekhez igazodó működési modelljét, amely a minőséget és a fenntarthatóságot egyszerre biztosítja minden érintett számára. Ez leegyszerűsítve azt jelenti, hogy a három alapfeladat – oktatás, kutatás és innovációs projekttevékenység – szervezeti garanciával, egyenrangú módon, egymást erősítve működik.
Dr. Friedler Ferenc rektor hozzátette: Az egyetem kutatói és innovációs jellegének erősödésével együtt a szellemi tulajdon jelentősége is megnőtt az intézmény működésében.
Az együttműködés fő területei és irányai
A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala
- közreműködik a szellemitulajdon-védelmi ismeretek oktatásában,
- segíti a modulokra alapított távoktatást,
- igény esetén közreműködik a szellemitulajdon-védelemhez kapcsolódó egyéb szakmai módszertani fejlesztésekben,
- szellemitulajdon-védelmi szolgáltatásait az Egyetem számára kedvezményesen hozzáférhetővé teszi.
Az egyetem graduális oktatási programjában választható tantárgyban bevezeti és fejleszti szellemi tulajdonvédelmi ismeretek oktatását az SZTNH közreműködésével.
A két intézmény szakdolgozati- és kutatási pályázatok közös kiírásával, illetve oktatói és hallgatói ösztöndíj alapító együttműködéssel szolgálja az egyetemi képzésben érdekeltek szellemi tulajdonvédelmi tudatosságának megerősítését. A hazai innovációs potenciál erősítése, a kutatás-fejlesztés és a technológiamenedzsment színvonalának fejlesztése érdekében az intézmények közös kiadvány- és konferenciaprojekteket valósítanak meg. Mindezeket éves munkaprogramokban rögzítik.