Háttér
Napjainkban egyre inkább elvárás, hogy a felhasználók bárhol és bármikor azonnal használatba vehessék információs eszközeiket az adott feladatnak megfelelő módon. A tárgyalási alkalmazásokra és adatokra pl. a konferenciateremben van szükség, az oktatási alkalmazásokra és adatokra pedig a tanteremben. Az információszivárgás megelőzése érdekében az is lényeges, hogy a feladat végeztével az adatok és az alkalmazások törlődjenek a rendszerből.
Műszaki problémák
A felhasználóknak vagy az IT-szervezeteknek hagyományosan használat előtt, előre kell telepíteniük az adatokat és alkalmazásokat az információs eszközökre. Az időigényes előkészítés azonban gyakran problémát jelent. A felhasználóknak olyan rendszerre van szükségük, ami előkészítés nélkül biztosítja számukra a kívánt helyen és időben a szükséges alkalmazásokat és adatokat, és az információszivárgás megakadályozására is megfelelő mechanizmussal rendelkezik.
Új fejlesztésű technológia
A Fujitsu Laboratories új kommunikációs platformja és alkalmazáskörnyezete a felhasználó körülményeihez igazodva, automatikusan továbbítja az alkalmazásokat és az adatokat a felhőből, elindítja és futtatja őket a kívánt információs eszközön, majd ha már nincs szükség rájuk, szintén automatikusan törli őket.
Az új technológia jellemzői:
1. Technológia az alkalmazások automatikus telepítéséhez és futtatásához
A Fujitsu Laboratories által fejlesztett kommunikációs platform és alkalmazáskörnyezet automatikusan elvégzi egymás után az alábbi feladatokat: 1) A felhasználó körülményeinek azonosítása GPS és más, érzékelőkről származó adatok segítségével; 2) az adott helyzetben szükséges adatok és alkalmazások továbbítása felhőből; 3) az alkalmazások elindítása és futtatása az eszközön.
Okostelefonok esetén dedikált szoftver kezeli az alkalmazások és adatok átvitelét, míg PC-knél saját fejlesztésű chip éleszti a PC-t akár alvó üzemmódból is a kommunikáció lebonyolításához.
2. Technológia információs eszközök csatlakoztatásához
A Fujitsu Laboratories technológiájával az alkalmazások más eszközökre, sőt akár eltérő eszköztípusok (pl. okostelefonok és PC-k) között is továbbíthatók. A kis hatósugarú kommunikáció (Near Field Communication) szabványával1 az alkalmazásokat és az adatokat közeli eszközökre lehet küldeni. Ezután az alkalmazások futtathatók, és a könnyebb megtekintést biztosító elrendezés érdekében adott kijelzőmérethez is hozzá lehet igazítani őket.
Eredmények
Az új technológiával a felhasználóknak nem kell az adatok és alkalmazások előzetes beállításával bajlódniuk, így bárhol és bármikor használatba vehetik információs eszközeiket. Ez időt takarít meg és jelentősen javítja a működési hatékonyságot.
Jövőbeni tervek
A Fujitsu Laboratories a folyó üzleti évben tökéletesíti a technológiát, kereskedelmi bevezetését pedig 2012-ben tervezi. Ez összhangban áll a Fujitsu Laboratories azon törekvésével, hogy emberközpontú ICT-környezet megteremtésével bármely helyszínen finomhangolt szolgáltatásokat nyújtson minden emberi tevékenységhez.
1. Kis hatósugarú kommunikáció (Near Field Communication): A néhányszor tíz centiméter távolságon belül végrehajtott, vezeték nélküli (RFID) kommunikáció 2003 decemberében bevezetett nemzetközi szabványa.