Mi is az a CNC-megmunkálás?
Ez a kifejezés magában foglalja a számítógéppel vezérelt eszközökkel, főként marógépekkel és esztergákkal végzett összes megmunkálási műveletet. Az első lépés minden esetben az alkatrész megtervezése. A CAD (Computer Aided Design) szoftver tökéletes erre a feladatra, különösen azért, mert megmunkálási szimulációk végrehajtását is lehetővé teszi. A Siemens NX „Manufacturing” moduljának használatával kiválaszthatja a megfelelő szerszámokat (maró, fúró, süllyesztő), programozhatja az alkalmazandó megmunkálási folyamatot (marás, esztergálás, fúrás), és beállíthatja a precíziós szintet is (durva, finom). A szimuláció ezután GRIP programozási nyelvben kerül mentésre és továbbításra a CNC szerszámgépet előkészítő technikushoz, aki feltölti a programot. A program sikeres végrehajtása után (a szabványoknak megfelelően) mindössze annyit kell tennie, hogy vár, amíg a szerszámgép nagy pontossággal legyártja a megtervezett alkatrészt.
A CNC szerszámgép fő alkotóeleme az asztal, amelyen az anyagmintákat elhelyezik – ez alapján készül el valamennyi elem. Közvetlenül az asztal fölött van egy markolattal rendelkező automata, vezérelhető kar. Ha a szimulációt megfelelően programozzák, ez a kar automatikusan kiválasztja az adott művelethez a megfelelő eszközt, és elvégzi a megmunkálási folyamatot. Az egész szerszámgépet lefedik, hogy megakadályozzák a leforgácsolódott anyagok és más maradványok kijutását. A CNC szerszámgépet az elülső vezérlőpanel segítségével üzemeltetik – ez az, ahol USB meghajtó segítségével speciális meghajtószoftvert is beilleszthet.
A szerszámgépeket különböző osztályokba lehet csoportosítani. A legnépszerűbb osztályozás a tengelyek számán alapul, melyeket egy szerszámgép képes befogadni. Jelenleg az öttengelyű szerszámok a legkeresettebbek, kiemelkedő pontosságuknak és számos alkalmazásuknak köszönhetően.