A 11 milliárd dollár költségű vezeték két másik gázvezetéket fog összekötni: a török-grúz határon a dél-kaukázusi gázvezetékhez, majd a görög határnál az Adriai-gázvezetékhez csatlakozik. A gáz a Kaszpi-tengeri Şah Deniz II. gázmezőről érkezik, és Olaszországban lép be az európai gázhálózatba. A földgáz a 45 milliárd dolláros tervezett költségű Déli Gázfolyosó központi részét alkotó TANAP-on halad át Törökországon. A Déli Gázfolyosó fontos részét képezi Európa jövőbeni stratégiai energetikai infrastruktúrájának.
Az ABB már jelentős referenciával rendelkezik ezen a területen, számos szoftvermegoldást szállított hasonló projektekhez, beszállítóként vett részt például a dél-kaukázusi gázvezeték építésében, valamint az Azerbajdzsánt a Mediterrán-tenger vidékével összekötő Baku –Tbiliszi – Ceyhan kőolajvezeték megvalósításában. A térségben futó, 4 500 km-nél is hosszabb gázvezetéket az ABB System 800xA rendszere fogja vezérelni, így ez a rendszer őrködik majd Európa éves gázigényének megközelítően 5%-át kitevő gázmennyiség biztonságos szállítása felett is.
„A technológiai innováció és vezető szerep jelentik az ABB Next Level stratégiájának sarokkövét. Az ABB piacvezető System 800xA szoftvere és integrált telekommunikációs megoldása lehetővé teszi, hogy a TANAP több helyszínről biztonságosan és megbízhatóan üzemeltesse a hatalmas távolságokat átszelő csővezetéket” – mondta Peter Terwiesch, az ABB Folyamatautomatizálás divíziójának vezetője.
A TANAP speciális célra létrehozott vállalat (SPC), tulajdonosai az azerbajdzsáni SOCAR, a törökországi BOTAS és a BP.
Az ABB a szállítási feladatait a törökországi és az egyesült-királyságbeli ABB közötti üzleti együttműködés keretében fogja teljesíteni.