A LED-es közvilágításban a 2009-es és a 2010-es év fordulópontot jelentett, mert megjelentek a műszakilag kiváló fényforrások (gyártók: Betaled, Hofeka, Tungsram-Schréder stb.). Üzemeltetésük egyértelműen gazdaságosabb a hagyományos fényforrásokénál.
Áruk még magas, ezért a megtérülési idő egyelőre erősen kérdéses (10 ... 40 év).
Azokon a helyeken, ahol a hozzáférés gátolt - vasúti pályák, igen magas oszlopok, alagutak, vagy más, nehezen megközelíthető helyek -, a hosszú élettartam (10 és 20 év között) egyértelmű előnyt, gazdasági hasznot eredményez. Ehhez adat: egy kosaras emelő kiállása 20 000 Ft körüli kiadást jelent. A karbantartás és a csere elmaradása okán a megtérülési idő jelentősen csökkenhet.
Az utolsó oszlopban az évszám jelen tősége nagy, mivel a LED-es fényforrások hatásfoka évente 25 ... 35%-kal nő. Ez a számítástechnikában ismert Moore-törvénynek felel meg.
A fejlődés néhány évig még biztosan tart.
A gyors változás miatt a felhasználóknak aránylag gyorsan, hosszú időre ható, nem kis összegekről szóló döntéseket kell hozniuk. A világítástechnikai szakma felelőssége most nagyobb a korrekt adatok szolgáltatásában, az alkalmazási körülmények megfelelő ismertetésében, a laikusok tájékoztatásában.
Ezért próbáltuk kiépíteni az alapmennyiségek mérését. Általában megelégszünk közepes pontossággal. A precíz, nagy pontosságú mérésekre szakosodott, akkreditált laborok [TÜV Rheinland (volt MEEI); Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal (volt OMH); Óbudai Egyetem (volt Kandó Világítástechnikai labor); Szőnyi Fényerő Bt. stb.] nehezen vehetők igénybe gyors, egyszerű mérésekhez.
Könnyen kezelhető Minilux és Optronik megvilágításmérőkkel mind terepi, mind laborméréseket végezhetünk. Fényáramméréshez 1 méteres Ulbricht-gömb használható.
Több spektrométerünk van, de a leginkább használatos egy MOM-gyártmányú, kvarcprizmás spektrométer, amivel precíz színmérést végzünk.
A gyártási ellenőrzéshez kisméretű egytengelyes, saját gyártmányú goniométert használunk, és most van fejlesztés alatt egy nagyobb, kéttengelyes.
Habár nem a mi műszerünk, kiemelném a VTT tulajdonában lévő, digitális fényképezőgép-alapú, terepi fényeloszlásmérő berendezést, amivel rendkívül gyorsan és megbízhatóan lehet terepen például közvilágítási lámpatestek fényeloszlását mérni.
A terepen végzett mérések számítógéppel értékelhetők, dokumentálhatók.
Akit részletesebben érdekel a LED-es világítás, bőséges irodalom áll rendelkezésre.
Rengeteg, LED-del foglalkozó cikk jelenik meg. Ezek jó része egyszerű dicsekvés, vagy egy adott típus műszaki ismertetése. Míg tíz évvel ezelőtt a LED-es irodalom számottevő részét ismertem, ma már képtelenség a töredékét is áttekinteni.