Új akkumulátortechnológiával állt elő egy kaliforniai startup. Az Imprint Energy olyan akkumulátorokat fejlesztett ki, amelyek nem csak hajlíthatók, de gyártásuk is kifejezetten egyszerű, miután ipari szitanyomásos nyomtatókkal is előállíthatók és nincs szükség masszív védőborításra. A fejlesztők szerint a technológiának számos potenciális felhasználási területe akad, a viselhető készülékektől az orvosi eszközökön át egészen a különböző okoscímkékig vagy környezeti érzékelőkig.
Az Imprint Energy célja, hogy olyan akkukat fejlesszen, amelyek biztonságosan működtethetők akár az emberi bőr közvetlen közelében is – mint a viselhető készülékek esetében – emellett hajlékonyak és kis méretűek. Ez a jelenleg használt lítiumpolimer akkumulátorokkal nem megvalósítható, a lítium ugyanis erősen reaktív és nem utolsósorban mérgező, így az ilyen akkukban több védőrétegre is szükség van, ami jókora plusz tömeget és méretet jelent. Nyomtatott, cinkalapú elemekkel eddig is találkozhattunk, ezek azonban nem újratölthetők, noha előállításuk többnyire olcsó. A lítiumos megoldások ezzel szemben többször feltölthetők, viszont merevebbek és drágábbak is. Az Imprint Energy megoldása a kettő előnyeit ötvözi, hiszen esetében nincs szükség az említett szintű fizikai védelemre.
A cég technológiája az egyik alapító, Christine Ho korábbi kutatásaira épül, amelyeket még a Kaliforniai Egyetem tanulójaként kezdett – itt mikroszkopikus, cinkalapú akkumulátorok előállításán dolgozott 3D nyomtatók segítségével. A cinkre épülő akkukkal eddig az volt a probléma, hogy a gyártásuknál hasznát vízalapú elektrolitok hatására az anyag elágazó szerkezeteket formál, amelyek az elektródákat összekötve könnyen rövidre zárják a rendszert. Christine Ho megoldása azonban polimeres elektrolitra épül, amellyel ez a probléma kiküszöbölhető. Ezzel ráadásul az akkuk stabilabbak lesznek és feltöltési kapacitásuk is nő.
Az Imprint Energy nemrég az Egyesült Államok hadseregével is indított közös projektet, amelyben a katonák életfunkcióit figyelemmel kísérő szenzorokhoz fejlesztenek akkumulátorokat.