A gyógyászatban alkalmazott érzékeny adatok, folyamatok, anyagok és műszerek használata gyakran élet-halál kérdéséről dönt. Ezért a hibás felhasználás és visszaélés elleni védelem, valamint a fontos adatok felügyelete döntő szerepet játszik a legkülönbözőbb felhasználási helyzetekben. Emellett a veszélyeztetett személyek távfelügyelete jelentősen csökkenti a személyzeti ráfordítást, hatékonyabbá teszi az orvosok és ápolók munkáját, és egyúttal javítja a páciensek életminőségét. Az RFID-technológia erre a célra biztonságos és költséghatékony megoldásokat kínál.
A mobil bázisállomások egyesítik az adatgyűjtőt és az átjárót
Hasonló rendszerek használhatók a protézisben vagy implantátumban elhelyezett érzékelő által rögzített mérési értékeknek az orvosi adatbázis felé való továbbítása esetén is. Ehhez elegendő egy GPRS-átjáróval kombinált, félpasszív RFID-rendszer. Ebben az esetben az RFID-chip tárolja az érzékelő által mért értékeket, amelyek szükség esetén kiolvashatóak és mobiltelefonon közvetlenül az orvosnak továbbíthatóak. A ZMDI ISO15693-kompatibilis RFID transzponderchipje külső interfésszel rendelkezik a külső érzékelők számára. Az érzékelőadatok tárolását egy 8 Kibit méretű EEPROM látja el.
Orvosok és páciensek vezeték nélküli azonosítása
Idősek otthonában vagy szanatóriumokban gyakran több páciens használja ugyanazt a készüléket, ezért szükségessé válik a felhasználók azonosítása. Ehhez különböző módszerek állnak rendelkezésre: a manuális azonosítás sok hibát rejt magában, pl. a téves bevitel miatt. A biometrikus eljárás igen költséges és nagy számítógép-kapacitást vesz igénybe. Az RFID-vel ellátott elektronikus igazolvány - amelyet a páciens integrált transzponderchippel rendelkező karszalag vagy kulcstartó formájában magával hord - megbízható, költségtakarékos megoldás, és a moduláris olvasóegységnek köszönhetően egyszerűen implementálható a meglévő alkalmazásokba. Az integrált Uniqe ID-vel történő ilyen jellegű azonosítás nem manipulálható. Ezenkívül a paraméterek - pl. a betegségekkel vagy a szükséges gyógyszerekkel kapcsolatos információk - számára további memória használható, és így a páciens mindig magával hordhatja ezeket az adatokat. Ily módon az ápoló a gyógyszerek vagy az étel kiosztása előtt gyorsan és kényelmesen, a páciens adatlapjának külön áttanulmányozása nélkül is ellenőrizheti, hogy azok megfelelőek-e a beteg számára.
A gyógyászatban a személyzet azonosítása is jelentős szerepet játszik, hiszen biztosítani kell, hogy kizárólag illetékes személyek férhessenek hozzá a rendkívül veszélyes anyagokhoz vagy az életfontosságú műszerekhez. Ebben az esetben a felhasználói azonosító mellett további adatok - pl. engedélyezett hozzáférési területek és idők - is tárolhatók a chipen.
Ezzel a módszerrel nem csak emberek, hanem készüléktartozékok is azonosíthatóak és megjelölhetőek. Pl. a csontmegmunkáló készülékek esetében közvetlenül a tartozékba implementálhatóak a betétek (pl. KSW Microtec). A tartozékot magába a készülékbe beépített olvasó azonosítja, és engedélyezi a megfelelő üzemi funkciókat. Így szinte teljesen kizárhatóak a nem megfelelő tartozékok csatlakoztatásából vagy téves kezelésből adódó hibák. Az RFID-technológia az egyszer használatos készüléktartozékok esetében is hatékony ellenőrzési lehetőségeket biztosít: pl. a tetoválópisztolyba épített olvasóegység azonosítani tudja a felhelyezett tűmodult, adott esetben érzékeli, ha már használták ezt a tűt, és megakadályozza a további alkalmazást.
Érzékeny anyagok biztos védelme
A gyógyszerek esetében nagy biztonsági kockázatot jelentenek a hamisítványok: nem csupán pénzügyi veszteséget okoznak a gyártónak, hanem sokkal súlyosabb gond a páciensek lehetséges egészségkárosodásának veszélye. A kalóztermékek ellen a gyógyszerek csomagolásába integrált, valódiságot igazoló elektronikus tanúsítvány jelenthet védelmet. Az RFID alkalmazása révén a gyártótól a páciensig mindenki biztonságosan, hiánytalanul ellenőrizheti a gyógyszereket. Így pl. a Schreiner Group RFID TamperProof nevű öntapadó RFID-címkéje ráragasztható a gyógyszer csomagolására. Ha valaki megpróbálja eltávolítani a címkét az eredeti termékről, tönkreteszi önmagát. Ily módon a termék a transzponderchip Uniqe ID-jével kombinálva egyértelműen és hamisításbiztos módon megjelölhető.
Rendszerkoncepció alkatrészek rögzítése helyett
A megoldásokkal szembeni követelmények alkalmazási területtől függetlenül többnyire azonosak: a készülékek a páciens kezelői beavatkozása nélkül működjenek, az akkumulátor élettartama egy kezelési periódus idejéig, tehát legalább fél évig tartson, továbbá az akkumulátoros készülékek képesek legyenek legalább egy hétig hálózati csatlakozás nélkül üzemelni. Ezenkívül egyre gyakrabban felmerül az az igény is, hogy a készülék modern formatervezése okán kiemelkedjen a versenymezőből. Az elektronika számára ez azt jelenti, hogy a lehető legkisebb felépítésnek kell lennie, és csekély áramfelvétellel kell működnie. Mivel a készülékek RFID, GSM vagy más vezeték nélküli adatátviteli technológia használatával távolról, ill. az interneten keresztül automatikusan vagy szakképzett személyzet által átkonfigurálhatók és lekérdezhetők, lehetővé válik az a megoldás, hogy a páciensnek ne kelljen kezelnie a készülékeket.
Az RFID alkalmazásának rendszerint akkor van értelme, ha csak kevés adat kizárólag külön kérésre történő átvitelére van szükség, és az átviteli út nem haladja meg a néhány centimétert. Amennyiben a készüléknek néhány méteres távolságot kell áthidalnia, vagy önállóan kell kezdeményeznie az adatátvitelt, és ennek ellenére gombakkumulátorral kell üzemelnie, akkor a Nordic Semiconductor új nRF8001 chipje jelenti a megoldást. Ez a 2,4 GHz-es adó-vevő chip támogatja az új "Bluetooth low energy technology" szabványt, és csatlakoztatott állapotban átlagosan csak néhány ľA áramra van szüksége. A gombakkumulátor még a 15 mA-es csúcsáramokat is képes ellátni. Hamarosan a szokványos mobiltelefonok, PDA-k, laptopok és tábla PC-k is támogatni fogják az új Bluetooth-szabványt, és ekkor a hardverfejleszetések az orvosi mérőegységekre koncentrálhatnak. Ez nagyobb innovációs erőt és alacsonyabb költségeket jelent, mivel a kedvezőbb árú felhasználói számítógépek az orvosi készülékek kommunikációs partnereivé válhatnak. Így a számítógépet csupán egy önálló alkalmazással (kis szoftverprogrammal) kell kiegészíteni.
Azon kérdés tekintetében, hogy melyik protokollt érdemes választani az adatátvitelhez, még mindig nagy eltérések tapasztalhatók. Néhány gyártó nem szeretné, hogy termékei képesek legyenek a versenytársak gyártmányaival való kommunikációra, és saját, házon belüli protokollokat használ, vagy titkosítással látja el a szabványosított protokollokat. Más gyártók szeretnék a lehető legszélesebb körben hozzáférhetővé tenni termékeiket más készülékek számára, és ehhez a Bluetooth-t használják.