Mint majdnem minden feladathoz, természetesen az ilyen alkatrészek ki- és beforrasztásához is be lehet szerezni automata vagy félautomata célgépeket, amelyek a minimálisra csökkentik az emberi tévedés lehetőségét. Egy ilyen berendezés beszerzése azonban jelentős beruházást igényel, ezért a legtöbb vállalkozás a hagyományos forrasztópákákkal és hőlégfúvókkal próbálja megoldani a feladatot.
Kiforrasztás
A cserére szoruló alkatrész eltávolításánál az elsődleges szempont az, hogy a műveletet minél gyorsabban, hatékonyabban hajtsuk végre, mégpedig a környező alkatrészek, valamint a nyomtatott áramkör forrasztószemeinek és vezetősávjainak károsodása nélkül.
Több módszer áll rendelkezésünkre ennek végrehajtásához: a meleg levegős műveletek hívei használhatnak egy kis szűkítő-fúvókával felszerelt hőlégfúvót a forrasztás megolvasztásához és egy megfelelően kialakított hegyű, lehetőleg hajlított csipeszt az alkatrész felemeléséhez. A módszer hátulütői a fűtés koncentrálásában és a hozzáférésben rejlenek: a meleg légáram óhatatlanul megolvasztja a környező forrasztásokat is, így a legkisebb bizonytalanság a csipesszel is könnyen kimozdíthat a helyéről egy-két szomszédos alkatrészt — ez a módszer csak biztos kezű, tapasztalt forrasztók számára ajánlott. Elég sok eszközgyártó cég ajánlja erre a feladatra az állvánnyal és vákuumcsipesszel kiegészített, fejlettebb hőlégfúvóit, ezek esetében azonban a vákuumfej mérete és a kis fogási felület jelenthet nehézséget. Akár a megolvasztott ón felületi feszültsége is leválaszthatja a kiforrasztott alkatrészt a vákuumcsipeszről.
Tisztítás
Az újramunkálási folyamat elengedhetetlen része a kiforrasztás után az ónmaradványok letisztítása a forrasztószemekről. Egy megfelelően vékony ónfelszedő rézsodrat — ún. „ónharisnya" — beszerzése nem jelenthet különösebb nehézséget, azonban a hely szűkössége miatt ez esetben nem használhatók a szokásos pengés hegyek a sodrat lenyomásához. Itt is alkalmazható azonban a kiforrasztáshoz használt, lapos felületű pákahegy.
Beforrasztás
Egy 0402 vagy 0201 alkatrész kézi beforrasztása még a kiforrasztásnál is nagyobb kihívást jelent. Miután letisztítottuk az ónmaradványokat a forrasztószemekről, egy réteg megfelelő folyasztószer felvitelével készítjük elő az alkatrész beforrasztását. Egyes folyamatok esetén a forrasztóanyag felvitele is megelőzheti az alkatrész behelyezését, ilyenkor egy precíz adagolóberendezéssel megfelelő forrasztópasztacseppeket helyezünk el a két forrasztószemen. Ezután egy mechanikus vagy vákuumcsipesz segítségével elhelyezzük az új alkatrészt. Ebben az esetben, mivel az alkatrész „száraz" állapotban kerül felvételre, sokkal jobban használható a vákuumcsipesz, mint a kiforrasztásnál.
Miután az alkatrész a helyére került, két feladat maradt hátra: biztosítani akkor a megfelelő mennyiségű forraszanyagot (ha még nem tettük volna meg a behelyezés előtt), illetve megolvasztani a forraszanyagot a kötés kialakításához. Ehhez használhatunk egy megfelelően vékony ónhuzalt, valamint egy tűhegyes pákacsúcsot, ekkor azonban gondoskodni kell az alkatrész rögzítéséről, hogy az ne mozdulhasson el a folyamat során, ha a pákával megérintjük. Ehhez, az IPC javaslata alapján egy csipeszt vagy fapálcát használhatunk. Az ónhuzalról a kötésbe kerülő anyag mennyisége nem szabályozható pontosan.
A beforrasztásnál mindenképpen előnyösebb a meleg levegő használata. Mivel itt fizikailag nem érintjük meg az alkatrészt, nem szükséges azt külön rögzíteni. Ekkor arra kell ügyelnünk, hogy az alkatrész két végén azonos mennyiségű forraszanyag legyen és azok azonos időben, azonosan melegedjenek, hogy elkerüljük az ún. „sírkő" hatást. Ilyenkor az esetleg hamarabb felmelegedő ón elhúzza az alkatrészt, felemelve a másik végét, megakadályozva ott a kötés kialakítását. Az ón pontos mennyisége más módon is adagolható: az egyik megoldás például, hogy a forrasztópaszta adagolása helyett például két azonos, adott méretű, a BGA alkatrészek felújításához használt óngolyót helyezünk csipesszel az alkatrész két végéhez.
Összegzés
Amint azt a fenti áttekintésből is láthattuk, a számos megoldás közül nehéz kiemelni bármelyiket, mivel mindegyiknek megvan a maga előnyös és a hátrányos tulajdonsága. Ezek ismeretében minden folyamatgazda eldöntheti, hogy az adott alkalmazás és a rendelkezésére álló felszereltség alapján melyiket válassza.