Az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) célja Magyarország versenyképességének javítása: a magyarországi vállalkozások és a kormányzat támogatása abban, hogy a vállalatok, a hazai iparágak és az egész nemzetgazdaság versenyképesen vegyen részt a világpiaci versenyben. Ennek érdekében az AmCham eddig nyolc szakpolitikai állásfoglalást (angolul: Position Brief) adott ki; legutóbb 2010 tavaszán az energiapolitika szerepéről. A most kiadott állásfoglalás bemutatja az ország GDP-jéhez a legnagyobb mértékben hozzájáruló elektronikai gyártóipart, amely folyamatosan mintegy 90.000 főt foglalkoztat és az ország exportjának 32%-át adja.
Az AmCham az alábbi főbb ajánlásokat tartja kiemelten fontosnak egy, a jövőben is sikeres elektronikai gyártóipari szektor fenntartásához és fejlődéséhez:
- Az elektronikai gyártóiparnak mint az ország legjelentősebb, legnagyobb növekedési ponteciállal rendelkező szektorának stratégiai és intézményi elismerése.
- Munkaerőpiaci belépésre és visszatérésre ösztönöző, illetve rugalmasabb versenykörnyezetet teremtő változtatások a munkaügyi és szociális támogatások törvényi szabályozásaiban.
- Az ipar szükségleteinek szem előtt tartása az oktatási intézmények céljainak, tanterveinek és programjainak összehangolásakor, különös tekintettel a Magyarországra települő új munkahelyek betöltésére. Könnyen elérhető, az ipar által kialakított tananyagok bevezetése a közép- és felső szintű szakképző intézményekben.
- Kutatás-fejlesztés ösztönzése és támogatása közvetlen (adózási kedvezményekkel és finanszírozással), valamint közvetett módon (oktatási és intézményi úton is).
- Az adó- és vámeljárások egyszerűsítése és harmonizálása az EU normákkal.
- Felkészülten és fogadásra készen várni az elektronikai gyártóipar átköltözését a különböző helyszínekről Európába.
A sajtótájékoztatón Ábrahám László, a NI Hungary Kft. ügyvezetője az AmCham Elektronikai Gyártók Bizottságának elnöke kiemelte, hogy "a magyar elektronikai gyártóipar úgy definiálhatja magát versenyképesen, mint amely alacsonyabb költség mellett a nyugat-európaival azonos gyártási minőséget, hatékonyságot és tudást biztosít, ugyanakkor a piacokhoz közelebb esik, mint a keletebbre, különösen a Távol-Keleten működő gyártók esetében."
Peter Flamank, az állásfoglalás összeállításában közreműködő PricewaterhouseCoopers partnere hangsúlyozta, hogy "a magyar elektronikai gyártóipar nem élt meg a többi szektor által tapasztalthoz mérhető visszaesést, és a termelési adatok igazolják, hogy ebben az ágazatban lényegesen gyorsabb a kilábalás."
"Magyarország nap mint nap élvezi az elektronikai gyártóipar jelenlétének hozadékait - az emberek által, akiket a szektor foglalkoztat, a közösségek által, amelyeket támogat, az oktatás révén, amelynek a színvonalát emeli, a kultúra révén, amelyet meghonosít, és az adók révén, amelyeket befizet. Ahhoz, hogy egy mindenki számára nyertes helyzet jöjjön létre, az iparág jelenlétéből fakadó előnyöknek pozitív mérleget kell mutatniuk. A szektor hosszú távú jövője azon múlik, hogy megtörténik-e ezen előnyök egy részének visszaforgatása, ami elengedhetetlen ahhoz, hogy az ország továbbra is ideális helyszínválasztás legyen az iparág számára." - foglalta össze Hetényi Márk, a Flextronics Csoport regionális pénzügyi igazgatója az Állásfoglalás fő üzeneteit.