Az új ISX Operations választ ad a következőkre:
- Milyen módon kaphat egy informatikai vezető bármely pillanatban friss információt adatközpontjáról?
- Hogy garantálhatja az adatközpont hosszú távú, magas hatékonyságát (alacsony PUE-t)?
- Hogyan kaphat naprakész információt a kockázati tényezőkről?
- Egy kockázati elem megjelenése (pl. meghibásodás) esetén milyen eszközök állnak a rendelkezésére? Elhárítás / Kockázat csökkentés / Megelőzés
InfraStruXure Operations
Az APC by Schneider Electric új szoftver megoldása, az InfraStruXure Operations, az adatközpontok legkorszerűbb, élő modellen alapuló üzemeltetését nyújtja. A valós idejű modell - felhasználva az InfraStruXure Central által fogadott adatokat - pontos információt nyújt az adatközpont állapotáról terem és rack szinten, többféle nézetben, valamint lekérdezhető vele az adatközpont pillanatnyi PUE értéke, azaz energiahatékonysága. Az informatikai eszközök nyilvántartása révén már alapszinten is nyújt készlet-nyilvántartási funkciót.
Az ISX Operations egy adatközponti anomália esetén szerver hatásanalízist végez, amelynek eredménye - integrált környezetben - megjeleníthető egy EMS vagy alkalmazás-menedzsment rendszeren. Egy Microsoft SCOM (System Center Operations Manager) és Virtual Machine Manager-rel üzemeltetett virtualizált környezetben például képes a rendszer egy energiaellátási probléma által érintett, veszélyeztetett host szerverekről a virtuális gépeket automatikusan egészséges gazdagépekre migrálni.
Kiegészítő szoftvermodulok és hardvereszközök állnak az informatikusok rendelkezésére, hogy emeljék az üzemeltetés hatékonyságát és üzembiztonságát, valamint csökkentsék az adminisztrációs feladatokat.
InfraStruXure Capacity
Egy adatközpontban az informatikai rendszerek folyamatos változása, a szerverek cseréje és konszolidációja állandó kihívást jelent az üzemeltetők számára, ha minél nagyobb hatékonysággal szeretnék kihasználni a rendelkezésre álló kapacitásokat. Ezek tervezését kapacitásmenedzsment megoldások támogatják. Az ISX Capacity különlegessége, hogy a rendelkezésre álló, rögzített történeti adatokat is figyelembe veszi. Lehetőséget nyújt arra, hogy tesztelje egy változtatás hatását az élő modellen, illetve szimulációval ellenőrizheti pl. egy klímaberendezés leállásának következményeit. A munkát informatikai eszközök testreszabható katalógusa, és a változások workflow menedzsmentjének támogatása segíti.
InfraStruXure Change
Az ISX Capacity-ben megtervezett változásokból automatikusan készített munkaterv kiadható a munkatársaknak. Az ISX Change ezeknek a munkafolyamatoknak a kezelését látja el, amelyek a modellen valós időben követhetők. A rendszer automatikusan elvégzi az adminisztrációt, amely különböző paraméterezési lehetőséggel le is kérdezhető.
InfraStruXure Mobile
Energia menedzsment
Két további szoftver modul teszi teljessé az InfraStruXure Operations csomagot. Az Energy Efficiency részletes információt ad az adatközponti alrendszerek fogyasztásáról, ezzel lehetővé teszi az alacsony hatékonyságú területek felismerését és a hatásfok növelését. Ráadásul az adatközponti PUE visszamenőleg is ellenőrizhető vele. Az Energy Cost modul pedig a rack szintű költségmegosztást támogatja az adatközponton belül.
Az élő modell alapú adatközpont üzemeltetésről Manapság az informatika egy vállalat életének gyakorlatilag minden területére nyújt olyan megoldást, amely támogatja az adminisztrálást, gyártást, üzemeltetést vagy ezek felügyeletét, a biztonságot. Egy autógyár gyártási folyamatait olyan szinten integrált rendszerek támogatják, amelyek végigkövetik egy alkatrész útját a raktárba történő beérkezéstől addig a pillanatig, amikor a kész autóban elhagyják a gyárat. A raktárkészlet kezelés, a gyártás és a számlázás folyamatait integrált informatikai rendszerek felügyelik és adminisztrálják, akár egy autó számlájából is vissza tudják keresni, hogy egy bizonyos alkatrész mikor érkezett a raktárba, vagy melyik soron szerelték be, illetve ki végezte a munkát. Érdekes kontraszt, hogy az adatközpontok kiszolgáló infrastruktúrájának illetve az informatikai hardvereknek és alkalmazásoknak az üzemeltetése ehhez képest mennyire elmaradott. Az Uptime Institute és a Gartner intézet által nemrég készített felmérésekből az derült ki, hogy az elkövetkező 5 év adatközponti problémái között első helyen az elégtelen illetve nem megfelelő energiaellátás és hűtés fog szerepelni. Ennek a problémának egyik kiváltó oka az egyébként energia megtakarításra is alkalmas virtualizáció, ami növeli a teljesítménysűrűséget valamint dinamikus terhelésváltozást hoz be az adatközpontokba. Az energiaköltségek növekedése miatt is egyre fontosabb a hatékonyabb üzemeltetés, amihez nemcsak energiamenedzsment megoldások bevezetése, de korszerűbb, integrált üzemeltetési rendszerek alkalmazása is szükséges. A felmérések kiemelték, hogy a jövőbeni átalakításokat a megelőző időszak rögzített adatain alapuló tervezésnek kell megelőznie mind a hatékonyság, mind az üzembiztonság érdekében. A különböző funkciókat és területeket támogató rendszerek között a legtöbb helyen még ma is csak igen alacsony szintű kapcsolat van, többnyire csak a riasztásokat osztják meg, részletes, üzemeltetést segítő információ csere nem jellemző. Az adatok feldolgozása minden egyes alrendszer (hűtés, energiaellátás, biztonság stb.) magas szintű ismeretét követeli meg, ami nem várható el egy embertől. |
Az APC by Schneider Electric honlapja