Az Endress + Hausernál is jól megfigyelhető az a világjelenség, hogy a szenzortechnikában hajdani élenjáró cégek egyre kiterjedtebb, kulcsrakész műszaki-automatizálási megoldások szállításában érdekeltek. A rendszerek ugyanis olyan mértékben válnak bonyolultabbá, hogy a felhasználó részint nem képes optimális beruházást végezni, részint ennél sokkal nagyobb baj, hogy a pl. költségalapon kiválasztott különböző cégek termékeinek működésében olyan inkompatibilitás mutatkozhat, amely a termelésben óriási kieséseket, károkat okozhat. Ezért a szállítók automatizálási rendszerekben gondolkodnak, fejlesztéseik a mind könnyebb üzemeltetést szolgálják, amelyet a felhasználónak meg kell tanulnia. Az egyedi rendszereknél ma már megfigyelhetők a szabványosítási törekvések is, amelyek kezdetben ipari szabvány síkon folynak, azaz a piacon lévő cégek érdeke, hogy a rendszereik együttműködhessenek. Így van ez az Endress+Hausernél is, amely ezen "Akadémia" előadásán a terepi rendszerek digitális kommunikációjára koncentrált.
A kommunikációs rendszereknél - mint az élet sok egyéb területén - a digitális rendszer felülmúlhatatlan előnyöket élvez a hagyományos analóg megoldásokhoz képest. Vezetékes megoldásoknál az E+H a Foundation Fieldbust és a Profibust támogatja, de vezeték nélküli rendszerként egyértelműen a HART kommunikációt részesíti előnyben (HART=Highway Addressable Remote Transducer), amely kezdetben a 4 ... 20 mA-es analóg jelátvitelre ültetett, digitálisan címezhető, master-slave elvű, de kétirányú információátvitel megvalósítására született.
Az E+H a HART rendszert továbbfejlesztette, megalkotta a WirelessHART hálózati megoldást, amely sok előnnyel jár:
• háló (vagy csillag) felépítés
• önszerveződő
• önregenerálódó
• redundáns útvonalak lehetségesek
• energiahatékony vezérlési megoldások
A cég a vezetékes és rádiós kommunikációs módot kiegészítette egy érdekes szoftverfejlesztéssel. A fejlesztés alapötletét az adta, hogy a Windows-os platformú készülékek a Microsoftnál szabványos nyelvezettel kommunikálnak, egy nyomtató meghajtó pl. a saját nyomtatóját felismeri. Miért ne lehetne ezt megvalósítani a terepi készülékek területén is. Erre szolgál a FDT/DTM technológia (FDT - Field Device Tool/ DTM - Device Type Manager). Előnyei:
• Nyitott, szabványos technológia, független az eszköztől, vagy a rendszer szállítójától
• Független az eszköz típusától, az érzékelőtől, a működtetőtől, a távoli I/O-któl, a meghajtásoktól, stb.
• Független a kommunikációs protokolltól, Ethernet, HART, PROFIBUS, Foundation Fieldbus, stb.
A rendszer - többek között - lehetővé teszi a terepi eszközök megelőző karbantartását is. Ezt továbbfejlesztve kialakították a W@M rendszert, amely egy terepi rendszer teljes életciklusát felügyeli, támogatja. A FieldCare programszegmens pedig a teljes üzemi eszközgazdálkodást kezeli, jól illeszkedik egy vállalatirányítási (pl. SAP) rendszerbe.
Az E+H digitális adatátviteli rendszere még nem ipari szabvány, más vezető cégek kiállnak saját rendszereik mellett, de széles partnergárdájával bebizonyította ennek életrevalóságát.
Kapcsolódó cikkek
Új ORP elektróda - erősen szennyezett közeghez
Piacra került az új Prosonic Flow 93T és 93P hordozható ultrahangos mérőműszer: DN15-65
Az Endress&Hauser cég növeli piaci részesedését Kínában