Az már a tervezési fázisban világossá vált a mérnökök számára, hogy a megrendelő a környezettudatosság jegyében a kényelmi funkciók mellett kiemelten fontosnak tartja az energiafogyasztás és -termelés minden értékének rögzítését és felügyeletét.
Az egyes rendszerek számos - egy bemutató aktív ház esetében - értékes és tanulságos adattal szolgálnak. Ezek az adatok természetesen naplózásra kerülnek, és a gyártó webes felületéről naprakészen lehívhatóak táblázatos, illetve grafikus formában.
A visszakereshető adatok többek között tartalmazzák a ház aktuális összegzett, illetve részletezett (dugaszolóaljzatok, világítás, villamos fűtés, háztartási gépek) fogyasztását és termelését. Ezt és számos, a továbbiakban részletezett funkciót, kényelmesen csak modern villanyszerelési megoldásokkal lehetett megvalósítani, ezért a tervezés során a Schneider Electric intelligens EIB/KNX buszrendszerét, valamint egymás közötti (ModBus) kommunikációra is alkalmas fogyasztásmérőit választottuk ki. A beépített rendszer alkalmas kiugró fogyasztási adatok jelzésére, akár a közműszámlák ellenőrzésére vagy az aktuálisan fogyasztott energia forintosítására is.
Egy, az épület utcafrontján elhelyezett kijelző mindig az épület aktuálisan termelt energiáját mutatja. Ezek a funkciók nem csak egy bemutatóház, de egy szokványos családi ház illetve lakás számára is egyre fontosabbá válnak.
A modern megoldásoknak köszönhetően számos további kényelmi és energiát megtakarító funkció is elérhetővé vált. Mint minden épületnél, ebben az esetben is elmondható, hogy legtöbb energia a fűtéssel takarítható meg.
Az épületet - többek között az egyedülálló termikus burok miatt is szükségessé vált - légcserélő berendezés hűti, illetve fűti. A fűtési rendszer gyári vezérlési lehetőségeit továbbgondolva a légkezelő befúvóhelyeinél található elektromos fűtőbetétek intelligens eszközök segítségével fokozatmentesen állíthatóvá váltak. Ez a megoldás garantálja, hogy a betétek csak a szükséges időre és mértékben legyenek bekapcsolva, ezáltal minimalizálva a kétpont szabályzásnál gyakori túllövést is.
Az egyedi szabályzás lehetővé teszi az egyes helyiségek hőmérsékletének egymástól eltérő, egyedi meghatározását, ezzel újabb megtakarításokat elérve, tehát csak a ténylegesen használt területek kerülnek felfűtésre, természetesen a bentlakók igényeihez alkalmazkodó mértékben.
A tervezés során nagy figyelmet fordítottunk a biztonságra, ezért a fűtőbetétek, ha a légkezelő keringtető ventilátora leállna, kikapcsolnak. Így nem fordulhat elő, hogy hiba esetén a fűtőbetétek a légmozgás hiányában túlmelegedjenek. Minden fűtött helyiségben dedikált dugaszolóaljzat található. Ezek az aljzatok nyáron hagyományosan működnek, télen, ha elektromos radiátort csatlakoztatunk, az aljzatok áramellátásának ki- és bekapcsolását a fali termosztát végezheti, szabályozott kiegészítő fűtésként szolgálva ezzel.
A rendszer rugalmassága teszi lehetővé a riasztó jelei alapján a helyiségek jelenlétfüggő fűtése is.
A két rendszer összekötésének köszönhetően a fűtés és hűtés nyitott ablakot észlelve az adott szobában időzítve leáll, sőt, a készház csökkentett üzemmódba áll a riasztó élesítésével.
Ezzel a beállított belső hőmérsékleteknél jóval energiatakarékosabb készenléti hőmérsékletet tart a házban.
A használati melegvizet az esetenkénti villamos fűtés mellett elsősorban a tetőn elhelyezett szolárrendszer állítja elő. Nagyon fontos megjegyezni, hogy a mindennemű villamos ellátást korszerű napcellák segítik, melyek alkalmasak a hálózatba történő visszatáplálásra is. Látható tehát, hogy az épület villamos energián kívül más energiahordozót nem használ, egy kiegészítő szélkerékkel az épület még jobban függetlenedik az energiaárak ingadozásától és szolgáltatók megbízhatóságától.
A már említett egyedülálló termikus burok jelentős részét képezik a speciális ablakok, a rajtuk található elektromos redőnyök intelligens vezérlésével pedig szintén számottevő megtakarítás érhető el. Átgondolt programozással az évszak megkívánta belső hőmérséklet fenntartását támogatják, jelentős energiát megtakarítva ezzel.
A ház elhagyását és a riasztó bekapcsolását követően a tetőn elhelyezett kombinált időjárásérzékelő (hőmérséklet, csapadék és fényerő) a három irányból mért adatok alapján automatikusan beindítja a redőnyök mozgását, attól függően, hogy a kívánt belső hőmérséklet megtartását a fel- vagy lehúzott redőnyök támogatják-e jobban. A rendszer természetesen alkalmas akár zsaluziák lamelláinak állítására, sőt, egy nyomógombra programozva akár az összes redőny egyidejű mozgatására is.
A világítási rendszer is számos érdekességgel szolgál. Tudvalevő, hogy a második legtöbb energiát egy házban a világítási rendszer emészti fel, de okos megoldásokkal itt is jelentős megtakarítás érhető el. Az aktív házban nem fordulhat például elő, hogy égve marad egy lámpa, hiszen a ház elhagyásakor csoportos lekapcsolás segítségével kivétel nélkül minden egyes világítási kör kikapcsol. A ritkán használt helyiségekben pedig egyáltalán nincs villanykapcsoló. A mennyezeteken elhelyezett jelenlétérzékelők kapcsolják a világítást, csak annyi időre, ameddig valaki a helyiségben tartózkodik. Ugyanilyen érzékelő kapcsolja az előszoba világítását (csak szűrt fény esetén, alkonyatkor például), hogy kényelmesen tájékozódhassunk a házba érkezve.
A nappaliban egyetlen gombnyomással kapcsolható az összes világítási kör. Ezzel a funkcióval különböző világítási képek határozhatóak meg, így egy kézmozdulattal vacsorához, filmnézéshez vagy kártyázáshoz alkalmas fényviszonyok teremthetőek meg. Ezek a beállítások elmenthetőek, a későbbiekben azonban bármikor szabadon módosíthatóak.
A ház összes funkciója egyetlen központi helyről, a nappaliban található érintőképernyőről is elérhető. Ezen a helyen minden olyan funkció, amelyet a ház "tud", egyszerre megtalálható és módosítható.
A falakon található kezelőfelületek - kapcsolók és termosztátok - egységes megjelenésűek, elegáns alumínium színűek, üveg keretben. Funkcióik szabadon programozhatóak, azaz lehetőség nyílik arra is, hogy egy-egy szoba hőmérsékleti, világítási és külső árnyékolói beállításai bárhonnan a házból és akár egyszerre minden helyiségben irányíthatóak legyenek, a felhasználó igényeihez igazodva. Sőt, a mai igényeknek megfelelően az összes funkció és érték elérhető a világ legtávolabbi pontjáról az interneten keresztül is. A már említett biztonság jegyében egyébként a dugaszolóaljzatok mindegyike gyerekvédett, így senkinek sem kell aggódnia a házban randalírozó lurkók miatt.
A házba beépítettük a Schneider Electric saját kaputelefon rendszerét is, mely könnyedén illeszthető a motoros és mágneszáras kapukhoz egyaránt.
A videós kaputelefon rendszer egyik kiemelkedő tulajdonsága, hogy a ház külső homlokzatán elhelyezett Schneider Electric térfigyelő kamerák képét meg tudja jeleníteni a beltéri egység színes képernyőjén, a bentlakóknak nagyobb biztonságérzetet és költségmegtakarítást nyújtva ezzel (nem kell videós kültéri egységet is vásárolni).
A kamerarendszer két mozgatható dóm kamerája állandó pásztázó funkció mellett felismeri a mozgást, élesített állapotban különbséget téve a mozgó alak mérete szerint is. Ezzel a funkcióval a térfigyelő rendszer szerves részét képezheti a riasztórendszernek, így az épületfelügyeletnek is.
Az energiatakarékosság és környezettudatosság jegyében a kert földjébe esővíz összegyűjtését végző ciszternát süllyesztettünk, mely az öntözőrendszert látja el vízzel. Amennyiben a vízmennyiség megcsappanna, úgy a vezérlés egy mélykútból tölt után, hogy a locsolás zavartalanul működhessen.
Nagyon fontos megjegyezni, hogy az KNX/EIB moduláris rendszer részegységei különállóan is működőképesek lehetnek, azonban a legnagyobb megtakarítást csak komplett és gondosan megtervezett rendszerrel tudjuk elérni. A rugalmas szerelésnek, és a programozható egységeknek köszönhetően a helyiségek funkciójának esetleges változtatásánál, illetve falak áthelyezésénél a villanyszerelés pár gombnyomással alkalmazkodhat a megváltozott igényekhez.
Nagy örömünkre szolgált, hogy a házban található villamos rendszer minden egyes eleme saját gyártmányú. Ez annyit jelent, hogy a kapcsolószekrényektől kezdve, a kapcsolókon és egyéb szerelvényeken keresztül, a gépészeti terekben található érzékelőkön át, a tetőn elhelyezett időjárásérzékelőig bezárólag, minden "házon belülről" érkezett. Így a Schneider Electric komplett megoldást nyújtott a tervezésben és a kivitelezésben, az átadás óta pedig természetesen a karbantartásban is.