A működés hatékonyságának, illetve a gépek mechanikai viselkedésének megítélésében kritikus szerepe van a mechanikai rezgések és egyéb fizikai jelek folyamatos monitorozásának, mely a legtöbb esetben nagy mennyiségű adatgyűjtést, továbbá adatbázis-analízis műveletek online elvégzését teszi szükségessé. A mechanikai rezgések káros hatással lehetnek forgó alkatrészekre, nagyban csökkentve azok hatékonyságát, illetve élettartamát. A horvátországi illetőségű VESKI tanácsadó cég egyik fő tevékenységi területe a rezgésanalízis és rezgésdiagnosztika, CoDiS nevű szoftverterméküket National Instruments LabVIEW-környezetben CompactRIO hardvermegoldásokra alapozva fejlesztették.
Amikor a cég megbízást kapott, hogy olyan szoftvermegoldással álljon elő, mellyel legalább tizenegy, horvát erőműben működő generátorok javítási és karbantartási költségeit lehet csökkenteni, úgy döntöttek, hogy a LabVIEW fejlesztői környezetet és CompactRIO hardverplatformot fogja használni, hogy a feladathoz jól illeszkedő, rugalmasan alakítható rendszert valósítson meg. Az energiát szolgáltató erőművek esetében fokozottan szükség van olyan online figyelőrendszerek kiépítésére, melyek segítségével előre jelezhetők esetleges meghibásodások, illetve a teljesítményt csökkentő tényezők hatékonyan felderíthetők. Emellett elősegíti a tervszerű karbantartási munkálatok megszervezését, amivel hosszú távon jelentkező és igen költséges meghibásodások előzhetők meg. CoDiS-rendszerüket több mint harminc erőművi blokkon telepítették Horvátországban, Szlovéniában, valamint az Izlandon található lagarfossi erőműben. A mai modern ipari felügyeleti rendszerekkel szemben elvárt tulajdonság a mérhető fizikai jellemzők (rezgés, hőmérséklet, nyomás, áramlás) folyamatos gyűjtése, és ezzel egy időben a begyűjtött adatok adatbázisokba történő rendezése.
CoDiS-rendszerüket úgy tervezték meg, hogy alkalmas legyen olyan fizikai jellemzők figyelésére, mint a forgórész rezgése, állórészek, valamint talapzatok dinamikája, légrés állapota, villamosteljesítmény-kihasználás, villamos energia minősége, valamint a nagy forgó szerkezetek hidraulikája.
A CoDiS-rendszer moduláris felépítésű, a felhasználó mindenkori igényeihez könnyen hozzáigazítható. Az alkalmazás teljes egészében az NI LabVIEW grafikus fejlesztői környezetben készült, az analízis és adatbázis-kezelő eljárásait pedig úgy alakították ki, hogy az online monitorozás és adatgyűjtés igényeinek minél jobban megfeleljenek.
Kapcsolódó cikkek
A National Instruments bemutatja új, vezeték nélküli, érzékelőhálózat platformját
Ígéretes új technológiák és alkalmazások az NI új LabVIEW 2009 fejlesztőrendszerének célkeresztjében
Egyszerűsített műszervezérlés National Instruments műszerdriverekkel