Sok baj van a megújuló energiával, mert nem mindig fúj a szél, éjszaka nem süt a nap, és az ingadozó teljesítményű energiaforrásokat nehéz beleilleszteni az áramhálózatba, aminek pontosan ki kell szolgálnia az igényeket. Egyes tudósok jobb akkumulátorok kifejlesztését vagy az áramhálózat átalakítását javasolják, de a megoldás ennél sokkal egyszerűbb lehet: a Methanobacterium palustre nevű baktériumok. A New Scientist szerint a fölösleges áramot fel lehet "etetni" a baktériummal, amely szén-dioxid felhasználásával metánt állít elő. Ezt már könnyű tárolni, és szükség esetén el lehet égetni az erőművekben.
Bruce Logan, a pennsylvaniai egyetem munkatársa fedezte fel az új módszert. Az elektrolit cella katódján élő baktérium elektronokat tud felvenni, és az energiával a fosszilis üzemanyaggal működő erőművekből vagy a légkörből származó szén-dioxidból metánt gyárt. A módszer olcsóbb lehet, mint a korábbi hasonló eljárások, amelyekben nemesfém katalizátorokat használnak. Ráadásul elég hatékony, az árammal bevitt energia 80 százaléka visszanyerhető a metán elégetésekor.
Április elején számolt be a Massachusetts Institute of Technology a hírről, amely szerint tudósai új vírusok közreműködésével, környezetbarát módon tudnak a mostaniaknál nagyobb teljesítményű akkumulátorokat gyártani.
A kutatócsapat egy olyan, tudományosan az M13 nevet viselő vírust módosított a célra, amely embereket nem, csak baktériumokat szokott megfertőzni. A tudósok oly módon alakították át a kórokozók génjeit, hogy negatív töltésű részecskéket vonzzanak magukhoz, majd apró, de hatékony elektródákat építsenek szén-nanocsövek és fémalkatrészek felhasználásával. Az alkotóelemek csupán 4 µm vastagságúak. A vírusos technológia nagy előnye, hogy szobahőmérsékleten is működik az eljárás, illetve, hogy hihetetlenül pontosan irányítható a folyamat.
Az áramforrás teljesítményét tesztelve arra jutottak, hogy a kobalt-oxid katód a hagyományos szénalapú társaival összehasonlítva nagyobb tárolókapacitással rendelkezik, ezenkívül jobban viseli a nagyszámú töltési ciklusokat. Elvileg egy 10 grammos elég lesz ahhoz, hogy 40 óráig ellásson egy iPodot, és autókba is tervezik használatát. Angela Belcher, az MIT professzora és egyben a kísérlet irányítója szerint az egyik ilyen akkumulátort már ki is kipróbálták egy hordozható zenelejátszóban és háromszor annyi ideig hajtotta, mint egy áruházi telep.
Vírus működteti az elektronikát
Az egyre kisebb elektronikai áramkörök, megoldások iránti igény kielégítése egyre nagyobb fizikai akadályokba ütközik.A villamos energia termelési, illetve tárolási problémák oldására a biológia kínálkozik
Kategória:
Cikk archívum
Címkék:
Legfrissebbek a szerzőtől: Dr. Sipos Mihály
Rendezvények / Kiállítások
Mostanában nincsenek események
Nincs megjeleníthető esemény
Elektronet nyomtatott kiadás
Legfrissebb lapszámunk kapható az újságárusoknál, vagy előfizethető honlapunkon, itt!
Legolvasottabb cikkeink
-
Bel Stewart-MagJack csatlakozók
-
Érintésvédelmi műszerek képességei
-
Egyedi és szériamozgatási és -ellenőrzési rendszerek a folyamatok automatizálásához
-
Amerikai tudományos elismerését a Kálmán-szűrő megalkotójának
-
Valódi és biztonságos alternatíva a boltokból kivont izzólámpákra
-
2022-re 4 nm-es gyártástechnológiát céloz meg az Intel
-
Skype: messze több, mint egy VoIP-telefon
-
A Szilícium-völgy válasza a globális válságra
-
A pendrájv sem csodaszer!
-
National Instruments