A többségi tulajdonos az eredeti elképzelésekkel szemben nem hozott a vállalkozásba jelentősebb megbízást, bérmunkát, a német termékek viszont nagyon drágák voltak. Az 1990-es évek elején megtorpanó magyar gazdaságnak nem volt arra pénze, hogy közel milliárdos projekteket, beruházásokat indítson – például katonai radarok megvásárlására. A cég munkatársai ezért úgy határoztak, hogy az előremenekülést választják, és saját fejlesztésekbe vágtak. Az évtized közepétől kezdve lassan beindult a magyar gazdaság, itthon is valós igények merültek fel a hazai tudás alkalmazása iránt, elsősorban a mobiltelefónia területén.
Az idő előrehaladtával egyértelművé vált, hogy a cég meg tud állni a saját lábán, ugyanakkor a német fél üzletpolitikájának nem vált szerves részévé. Az időközben ügyvezetővé választott Kazi Károly és a másik két magyar tulajdonos-menedzser kezdeményezésére – a német fél pozitív hozzáállásának is köszönhetően – a Kft. 2000-re több lépcsőben többségi magyar tulajdonba került, 2007 őszén pedig a cég megvásárolta a 26 százalékos német tulajdonrész maradékát is.
A cég fő tevékenységi körei
Kutató-fejlesztő tevékenység
A BHE magasan képzett kutató-fejlesztő mérnököket alkalmaz, akik közül többen neves amerikai, japán, német cégeknél, hazai akadémiai és egyetemi kutatóhelyeken szereztek nagy szakmai gyakorlatot. A mérnökök élvonalbeli számítógépes tervezőszoftverekkel végzik a rendszer- és áramköri szimulációkat, a mikrohullámú áramkörök és a mechanikai konstrukciók tervezését. A tervezést a cég elektronikus adatbázisa támogatja, ahol azonnal elérhetők az elektronikai ipar legújabb eredményei, a legkorszerűbb alkatrészek adatai, a nemzetközi szabványok gyűjteménye.
A kutatás-fejlesztésekhez, ill. az azt követő gyártási tevékenységhez 40 GHz-es tartományig állnak rendelkezésre a legfontosabb tesztelőberendezések. Az EU-elvárásoknak megfelelően a cég bevezette az ólommentes forrasztástechnológiát, és más technológiai területen is jelentős fejlesztések folynak (pl. chip bondolási, ill. BGA beültetési technológia meghonosítása). A mechanikus alkatrészek tervezése is számítógépen történik. Saját gépműhelyükben, a legmodernebb 3D CNC-gépeken készítik a precíz mikrohullámú mechanikai alkatrészeket. Az elektronikus paneleket saját laborjaikban szerelik. Érdemes megemlíteni, hogy rendelkeznek olyan korszerű antisztatikus tisztaszobával is, ahol még az űrkutatásban használatos áramkörök egy részének szerelése is elvégezhető. A korszerű berendezésekben nélkülözhetetlen klimatikus, vibrációs és mechanikus sokk, valamint EMC-vizsgálatok végzése az országban egyedülálló, számítógéppel vezérelt vizsgálóberendezésekkel történik.
Szoros kapcsolatot tartanak fenn akadémiai és egyetemi tanszékekkel és kutatóhelyekkel. Bizonyos feladatokban együttműködnek, közös kutatási feladatokat végeznek az MTA intézeteivel, a BMGE-vel és a BMF-fel. Részt vesznek az egyetemi oktatás támogatásában is, végzős és doktorandusz hallgatók kutatási és diplomamunkáját támogatják ipari háttérrel, anyagokkal, mérési és konzultációs lehetőségekkel. A Kft. egy nagyfrekvenciás laboratóriumot szerelt fel a V2 épület 6. emeletén, s segítséget nyújtott abban, hogy a hallgatók közel százmillió forint értékű szoftvereken tanulhassák a szakmát. A szakmai oktatásban óraadással, TDK-feladatok, diploma- és PhD-munkák kiírásával és vezetésével tevőlegesen is részt vesz.
Értékesítés
A termékek hazai és külpiaci értékesítését saját maguk végzik. Budapestről koordinálják a jelenleg tizennyolc országban működő kereskedelmi értékesítőhálózatukat és a közvetlen külföldi céges kapcsolatokat.
A Kft. árbevételének 30 százaléka külföldről származik, egyre növekvő mértékben az EU tagállamaiból. Többek között termékeik jelen vannak Németország, Spanyolország, Görögország, Franciaország, Korea, India, Izrael stb. piacain. A korábban említetteken túl néhány fontosabb termékcsaládjuk:
• RF- és mikrohullámú, félvezetős teljesítményerősítők;
• alacsony fáziszajú szintézerek és oszcillátorok;
• kis zajú mikrohullámú előerősítők;
• különleges minőségű szintézerek radar- és űrtávközlési felhasználásra;
• radar és távközlési mikrohullámú front-endek;
• műholdas up és down konverterek;
• műholdfedélzeti telemetria adó- és vevőegységek;
• digitális adó- és vevőberendezések fedélzeti és földi távvezérlésekhez;
• mikrohullámú dopplermodulok;
• felhasználó által specifikált mikrohullámú részegységek.
Elképzelések a jövőről
A mobil hírközlés területén érintett cégek árbevételére általában jellemző a hullámzás, ez pedig egy kisebb méretű cég esetében nehezen kezelhető. Ezért úgy döntöttek, hogy több lábra állnak. 2007-ben együttműködési megállapodást írtak alá arról, hogy Űripari Technológiai és Tesztközpontot hoznak létre. A BHE a magyar űripar zászlóshajójaként már számtalan nemzetközi feladatban vett részt. A Kft. vezetői szerint a magyar állam számára is jó lenne, ha végre tagja lennénk a NASA európai megfelelőjének, az ESA-nak (European Space Agency), mert éves szinten a tervezett beruházás összegének akár duplája kerülhet vissza megrendelésként a magyar high-tech kutatás-fejlesztésbe.
Egy másik terv szerint a cég 2009 végére új telephelyre költözik. EL-Tech Center Kft. néven a BHE néhány más vállalkozással közösen 2008-ban létrehozott egy teljesen magyar tulajdonú projektcéget. Céljuk, hogy létrehozzák az „Elektrotechnikai Technológiai Központot", amibe be kívánják csalogatni a többi, hasonló területen kutató és üzletelő magyar céget is.
A cég tevékenységének, terveinek néhány fontosabb adatát a táblázat tartalmazza.
További információ