Elektromágneses áramlásmérők
Image
A mérés során az érzékelő - egy acélcső, karimákkal, gerjesztőtekercsekkel, szigetelt elektródapárral - tekercseit mágnesezőárammal gerjesztik. A cső belsejében keletkező inhomogén mágneses térben elmozduló folyadék a vele érintkezésben lévő két mérőelektródában az áramló folyadék átlagsebességével arányos feszültséget indukál. Ezt az analóg feszültségjelet egy A/D átalakító digitális jellé konvertálja, és egy digitális szűrő segítségével kiszűri az esetleges zajokat. A jelfeldolgozó hosszú távú és hőmérséklet-elkúszásból adódó pontatlanságait egy belső ellenőrző áramkör folyamatosan figyeli és kompenzálja. A mérés során létrejött pillanatnyi térfogatáram értéke megjeleníthető a távadó elektronika kijelzőjén, és elvezethető az analóg és digitális kimenetek felhasználásával.
Az indukciós áramlásmérők távadó-elektronikája programozható áram-, frekvencia- és relékimenettel is rendelkezik, két irányban összegzi az áramló folyadék mennyiségét, üres cső esetén letiltja a mérést, valamint beállítható az áramlási alulvágás értéke. Adagolás-üzemmóddal rendelkeznek, alsó és felső áramlási határérték-figyelést is végeztethetünk a készülékkel, valamint öndiagnosztikai rendszere szöveges üzeneteket ír ki a műszer működéséről az alfanumerikus LCD-kijelzőjére. Relé- és digitális kimenete egy-egy konkrét jelenség monitorozására programozható. Az analóg 4 ... 20 mA kimenete a NAMUR-előírás szerint hibajelzést képes adni. Alternáló polaritású, egyenáramú előmágnesezése révén a nullapontfelvétele automatikus. A 20 mA-hez tartozó maximális áramlási érték és annak mértékegysége, valamint a tizedespont utáni kijelzett számjegyek száma szabadon programozható.
Image
Az indukciós elven működő áramlásmérők előnyei között szerepel, hogy forgó, mozgó, kopó, belógó alkatrészük nincs, így nem okoznak nyomásesést, emellett ezek az áramlásmérők különleges karbantartást sem igényelnek. Főbb alkalmazási területük: víz-, szennyvíz-, élelmiszer- és vegyipar.
Tömegáramlás-mérők
Image
Image
A két érzékelőtekercsről, a hőmérséklet-érzékelőből és a vezérlő áramkörből jövő jelet a jelfeldolgozó digitálisan feldolgozza, és átszámítja tetszőlegesen kiválasztható mértékegységű tömegáram-, sűrűség-, hőmérséklet- és térfogatáram-értékekre.
A Siemens által gyártott tömegáramlás-mérő sajátossága a belső elágazásoktól és hegesztésektől mentes, hajlított, egycsöves rendszer, amely a felépítési elv biztosította viszonylagos nagy elmozdulások miatti kiemelkedően nagy érzékenységgel, robusztus falvastagsággal és jó zavartűréssel, valamint önleürülő képességgel rendelkezik. Jellegzetessége, hogy a mérés pontossága független a mért közeg viszkozitásától, sűrűségétől és nyomásától. Az elektronikában alkalmazott egyedi mikroprocesszor-lapka által formázott jelek a kijelzőn kívül analóg, digitális, illetve relékimeneteken is elérhetőek. Az indukciós áramlásmérőknél említett kommunikációs modulok ehhez az elektronikához is alkalmazhatóak.
Főbb alkalmazási területe: vezetőképesség nélküli, kisebb átmérőjű csövek esetén: olajipar, vegyipar, élelmiszeripar, gyógyszeripar.
Ultrahangos elven működő áramlásmérők
Image
Ennek a mérési elvnek azon területeken van nagy jelentősége, ahol az indukciós áramlásmérők az elvárt minimális vezetőképesség hiánya miatt nem alkalmazhatóak, illetve olyan nagy átmérőjű csővezetékek esetén, ahol a tömegáramlás-mérők nem gazdaságosak, vagy gyártásuk már nem lehetséges.
A Siemens cég az 1200 mm feletti átmérőjű csövek esetén költségoptimalizálás céljából nem csak a megszokott karimás kivitelt, hanem utólag, a cső falára felcsatolható (ún. clamp-on rendszerű) ultrahangos áramlásmérőt is ajánl (vagy a cső falába utólag befúrható kivitelt, ha elvárás, hogy az érzékelőszondák az áramló közeggel közvetlen kapcsolatban legyenek). Ezek rendeléséhez mindössze a mérendő cső külső átmérőjét, falvastagságát és anyagát kell megadni, pl.: beton, szénacél vagy rozsdamentes acél. Az ultrahangos elvű áramlásmérők előnye, hogy a mérés független a folyadékban bekövetkezett hőmérséklet-, sűrűség-, nyomás- és vezetőképesség-változástól. Ha a mérendő folyadék nem tiszta, zavaros emulziók vagy szennyvíz áramlásmérése esetén Doppler-elvű mérőfej ad megbízható mérési eredményt. Akkumulátoros táplálású, Rb-s és IP65-ös kivitelű elektronikák is rendelkezésre állnak.
Fő alkalmazási területük: erőművi sótalanított vizek mérése, távfűtő rendszerek, hőmennyiségmérők, petrokémiai ipar.
Örvényleválásos elven működőáramlásmérők
Image
Image
Image
Alkalmazásuk gázok, telített gőz, túlhevített gőz, levegő és kis viszkozitású folyadékok esetén előnyös.
További információ