FőoldalArchívumLézerdiódás Siemens-megoldás szénmonoxid kimutatására
2009. január 27., kedd ::

Lézerdiódás Siemens-megoldás szénmonoxid kimutatására

A Siemens Corporate Technology müncheni kutatói olyan lézeres szénmonoxid-mérési eljárást fejlesztettek ki, amelyik jóval megbízhatóbb a hagyományos szenzoros módszernél. A mérés ráadásul igen szelektív is, azaz a CO jelenléte több más gáz között is pontosan kimutatható.A halálos gázt "tűzjelző" gáznak is tekintik, mivel nagy mennyiségben keletkezik lappangó tüzeknél. Ezért a szenzor segítségével a jövőben tüzek is észlelhetők, vagy például alkalmas fűtőberendezésekbe belépő levegő ellenőrzésére. További lehetséges felhasználása az égési folyamatok optimálásában lehet, ahol a cél a tökéletes égés, vagyis a minimális mennyiségű keletkezett CO.


Az úgy nevezett VCSEL-lézerdiódával (Vertical Cavity Surface Emitting Laser) működő rendszert világszerte most először tesztelték a Siemens épülettechnika-szakértői. Ez a félvezető eszköz a Vertilas vállalattól származik. A dióda 2,3 µm hullámhosszúságú fényt sugároz. Az abszorpciós méréshez a CO molekula egyik felharmonikusát használják. A Siemens alakította ki a komplett szenzort és fejlesztette ki a különleges mérési módszert. Ha a fénysugár útjában CO fordul elő, a sugár az abszorpciós hullámhosszon csillapítást szenved. A tesztek alapján megállapították, hogy a kiértékelő rendszer a CO jelenlétét akár 10 ppm (azaz 10 részecske egy millióban) koncentráció alatt is megbízhatóan mér 10 cm-es optikai úthossz mellett.
Bár a hagyományos CO szenzorok is elérik ezt a pontosságot, gyakori utókalibrálást igényelnek. Az új eljárásnál ezzel szemben a teljes élettartam során szükségtelen az utókalibrálás, akkor is, ha a használatban az optika elszennyeződik. A CO mellett egyidejűleg metánt is mérnek, amely a detektor házában található, és állandó referencia-abszorbensként megakadályozza a CO mérésben az eltéréseket. A szenzor földgáz-szivárgások felderítésére is alkalmas.
A lézerdióda ma még egyedi termék és ennek megfelelően drága. Felépítése szerint azonban alkalmas a tömeggyártásra, így elvileg várható, hogy sokkal olcsóbb lesz. Hírek szerint elképzelhető, hogy az első alkalmazások akár három éven belül megjelennek, pl. épületek központi légtechnikájában, vagy repülőgépeken, ahol a mérésre csak egyetlen ponton van szükség. Nem kizárható egy univerzális szenzor megjelenésének lehetősége sem, amely füstjelzővel kombinálva a háztartásokat tűz, szénmonoxid-mérgezés és gázszivárgás ellen védi.

Tudomány / Alapkutatás

tudomany

CAD/CAM

cad

Járműelektronika

jarmuelektronika

Rendezvények / Kiállítások

Mostanában nincsenek események
Nincs megjeleníthető esemény