Valóban, ha felmérjük, egy klasszikus DC/DC tápegység fejlesztési kötségeit – idő, pénz és nem utolsósorban szaktudás, könnyen fentartásokkal élhetünk.
Az ELEKTROnet tavalyi számaiban több DC/DC-megoldás is terítékre terült Dr. Madarász László írásában, ott a moduloktól az alkatrész szintű megoldásig áttekintést kaphatunk a ma használatos megoldásokról. Ha mégis saját megoldással élnénk és a fenti kifogásokat meg akarjuk kerülni, érdemes flyback kapcsoláshoz folyamodnunk (ELEKTROnet 2007/5).
A flyback kapcsolás főbb jellemzői:
• kevés alkatrész
• névleges teljesítmény: max. 100 W-ig
• egyszerű felépítés
• akár több kimenet is könnyen megvalósítható
• kompromisszum a fejlesztés, alkatrészszám és a hatásfok között.
WE-FLEX transzformátorcsalád
A DC/DC konverterek kiválasztásánál a kapcsoló IC kiválasztása mellett a másik legkritikusabb kérdés a transzformátor kiválasztása. A WE-FLEX-család racionális megoldást jelenthet kis és közepes szériáknál, amikor egyedi tekercselésű transzformátor betervezésére nincs mód. Ennek a családnak minden tagja hat tekercset tartalmaz, amelyeket a szerelőlapon tetszés szerint huzalozhatunk. A 25 különböző típusból több mint 500 megoldás alakítható ki, kimagaslóan alacsony veszteséggel. A választékban rendelkezésre áll mind légmagos (flyback) és légmag nélküli típus (buck kapcsolások).
WE-FLEX Designer
Ha a kapcsolásunkat kialakíthatjuk flyback elrendezéssel, továbbá 50 W-nál nem nagyobb teljesítményre van szükségünk, akkor érdemes segítségül hívni a Würth Elektronik WE-FLEX Designer programját, amely segít választani a WE-FLEX transzformátorok választékából.
A programot a Würth Elektronik honlapjáról ingyen letölthetjük.
A letöltés és kicsomagolás után installálás nélkül már indíthatjuk is a legfrisebb 2.0-ás változatot.
A programmal grafikusan beállíthatjuk a kapcsolási frekvenciát, a bemeneti feszültségtartományt, előírt kimeneti feszültséget és áramot, valamint ha szükség van rá, segédkimenetet is definiálhatunk. Ezzel a pár mozdulattal gyorsan egy elérhető transzformátortípust kapunk a szükséges tekercskonfigurálási leírással (a lehetséges hat tekercs hogyan legyen összehuzalozva).
A legújabb 2.0-ás verzióban a megfelelő feszültség–idő ill. áram–idő karakterisztikákat is leolvashatjuk, gyorsan és szemléletesen modellezve a transzformátoron bekövetkező változásokat, pl. egy esetleges hatékonyságnövelés hatására. (3. ábra)
Sikeres méretezést!
További információ