A pályázaton azok a Magyarországon bejegyzett vállalkozások vehetnek részt, amelyek a 2009. évben kiemelkedő innovációs teljesítménnyel (új termékek, új eljárások, új szolgáltatások értékesítése) jelentős üzleti hasznot értek el. Az innováció kiindulási alapja kutatás-fejlesztési eredmény, szabadalom, know-how alkalmazása, technológia-transzfer stb. lehet.
Dr. Pakucs János tiszteletbeli elnök
Dr. Pakucs János tiszteletbeli elnök bevezetőjében definiálta a kiírók részéről elfogadottnak tekintett innováció fogalmát, amely az üzleti siker tényét társítja a tudományos eredménnyel. Hiábavaló ugyanis a legzseniálisabb gondolat, ha az nem válik termék, eljárás formájában közkinccsé. Az elmúlt év sikereit példázandó, meghívott cégek képviselői számoltak be előadás formájában innovációs eredményeikről.Elsőként Gondos Gyula fejlesztési osztályvezető tolmácsolta Horváth Attila, Robert Bosch Power Tool Elektromos Szerszámgyártó Kft. (Miskolc) ügyvezető igazgató prezentációját a 2008. évi innovációs nagydíjról, bemutatva telepes fúrógépüket, amely a fordulatszám függvényében zenei hangokat is hallat.
Vinnai Balázs, ügyvezető igazgató, IND Kft. képviseletében WEB 2.0 szoftvermegoldásait mutatta be a pénzügyekben, hogy ne kerüljön az innovativitás válságba. Dr. Simig Gyula, EGIS Gyógyszergyár Nyrt. Kutatási igazgatója a Ketilept piaci eredményekkel igazolt innovációjáról beszélt, majd Balla Gergely, NFGM kabinetfőnöke ismertette az innovációra fordítható hazai és EU-s forrásokat.
Az év legjelentősebb innovációját elismerő Innovációs Nagydíj mellett, a kiemelkedő innovációs teljesítményekért további innovációs díjak kerülnek átadásra, úgymint
- Ipari Innovációs Díj,
- Agrár Innovációs Díj,
- Környezetvédelmi Innovációs Díj,
- Technológiai Innovációs Díj,
- Magyar Szabadalmi Hivatal Innovációs Díja.
A díjazottak egyike megkapja az Iparfejlesztési Közalapítvány szervezési innovációs díját is.
A díjak ünnepélyes átadására 2010. március végén kerül sor az Országházban.
Pakucs János azt is elmondta, hogy bár a díjat az Innovációs Szövetség alapította, mindig gondoskodott róla, hogy független bírálóbizottság értékelje a pályázatokat, és ítélje oda a díjakat.
Az Alapítvány a bírálóbizottság által minden jelentős innovációnak minősített pályázatot díszoklevéllel ismer el. A pályázatok összefoglalóit külön kiadványban és a világhálón is közzéteszi.