A pályázaton azok a Magyarországon bejegyzett vállalkozások vehetnek részt, amelyek a 2009. évben kiemelkedő innovációs teljesítménnyel (új termékek, új eljárások, új szolgáltatások értékesítése) jelentős üzleti hasznot értek el. Az innováció kiindulási alapja kutatás-fejlesztési eredmény, szabadalom, know-how alkalmazása, technológia-transzfer stb. lehet.

Elsőként Gondos Gyula fejlesztési osztályvezető tolmácsolta Horváth Attila, Robert Bosch Power Tool Elektromos Szerszámgyártó Kft. (Miskolc) ügyvezető igazgató prezentációját a 2008. évi innovációs nagydíjról, bemutatva telepes fúrógépüket, amely a fordulatszám függvényében zenei hangokat is hallat.
Vinnai Balázs, ügyvezető igazgató, IND Kft. képviseletében WEB 2.0 szoftvermegoldásait mutatta be a pénzügyekben, hogy ne kerüljön az innovativitás válságba. Dr. Simig Gyula, EGIS Gyógyszergyár Nyrt. Kutatási igazgatója a Ketilept piaci eredményekkel igazolt innovációjáról beszélt, majd Balla Gergely, NFGM kabinetfőnöke ismertette az innovációra fordítható hazai és EU-s forrásokat.
Az év legjelentősebb innovációját elismerő Innovációs Nagydíj mellett, a kiemelkedő innovációs teljesítményekért további innovációs díjak kerülnek átadásra, úgymint
- Ipari Innovációs Díj,
- Agrár Innovációs Díj,
- Környezetvédelmi Innovációs Díj,
- Technológiai Innovációs Díj,
- Magyar Szabadalmi Hivatal Innovációs Díja.
A díjazottak egyike megkapja az Iparfejlesztési Közalapítvány szervezési innovációs díját is.
A díjak ünnepélyes átadására 2010. március végén kerül sor az Országházban.
Pakucs János azt is elmondta, hogy bár a díjat az Innovációs Szövetség alapította, mindig gondoskodott róla, hogy független bírálóbizottság értékelje a pályázatokat, és ítélje oda a díjakat.
Az Alapítvány a bírálóbizottság által minden jelentős innovációnak minősített pályázatot díszoklevéllel ismer el. A pályázatok összefoglalóit külön kiadványban és a világhálón is közzéteszi.