A haladó globalizáció, valamint az idő- és költségfaktor által gyakorolt, egyre növekvő nyomás mellett további kihívást jelent az, hogy a szervizszolgáltatás világszerte szinte azonnal rendelkezésre álljon. Az üzemeltető részéről a termelékenység és ezáltal a gépe vagy a berendezése rendelkezésre állása áll előtérben, amelyből kifolyólag egyre fontosabbá válik a rendszer gyártójának szolgáltatási kínálata. Aki a leállási idők csökkentésére vagy akár megakadályozására megfelelő távkarbantartási koncepciókat kínál ügyfelei számára, jelentős versenyelőnyhöz jut - és egyben a saját erőforrásait is óvja. A szervizelési költségek csökkentése mellett az elkötelezett ügyfelek számának növelése sem hagyható figyelmen kívül.
Az új üzleti terület: a szervizportál
Az innovatív, valamint jövőbe mutató gépekben és berendezésekben a szoftveres rész aránya, és egyben a megfelelő eszközök jelentősége folyamatosan növekszik. A Német Tudósok Egyesülete (VDW e.V.) becslése szerint azonban abból kell kiindulni, hogy a gépleállásokért az esetek 90%-ában a szoftverek a felelősek. Ennek következtében az új távkarbantartási technológiák további üzleti területet nyitnak meg a szállítók számára: a szervizportált. Az ilyen portálok nem csupán jelentős mértékű utazási költségeket és leállási időket takarítanak meg, de a szavatossági esetek lebonyolítása során is segítséget nyújtanak. A koncepciónak azonban magas és messzemenő igényeknek is eleget kell tennie:
- a szervizportálnak bizonyíthatóan biztonságosnak kell lennie,
- csupán alacsony kapcsolódási költségek keletkezhetnek,
- a rendelkezésre álló sávszélességnek szükség esetén feloszthatónak kell lennie,
- a koncepciónak minden átviteli eszközt támogatnia kell,
- a szervizportálnak skálázhatónak kell lennie,
- az üzemeltetőnek rendelkeznie kell VPN-csatornával (Virtual Private Network).
A távkarbantartási koncepció megvalósítása során ezenkívül biztosítani kell, hogy a kiválasztott átviteli eljárás eleget tegyen a következő követelményeknek:
- csak hitelesített személyek végezhetnek módosításokat a hardvereken és szoftvereken, valamint az adatokban (integritás),
- a rendszernek a kívánt időpontban és a szükséges funkciókkal és adatokkal rendelkezésre kell állnia (rendelkezésre állás),
- az adatokat oly módon kell védeni, hogy azokat sem olvasni, sem írni és módosítani, vagy törölni és továbbadni ne lehessen (bizalmasság),
- a közjog és a polgári jog összes jogi követelményét, valamint iparág- és alkalmazásspecifikus előírását és rendeletét be kell tartani.
Analóg modemes kapcsolat kisebb távkarbantartási feladatokhoz
Amennyiben az alkalmazáshoz történő távoli hozzáférésnek egy analóg modemen kell megtörténnie, a klasszikus telefonhálózat használható. Az ideiglenes kapcsolat egy telefonszám hívásával felépíthető. Analóg telefonhálózat a világ minden országában létezik. Amennyiben kisebb távkarbantartási feladatokról van szó, mint például a hibatároló olvasása vagy egy programhiba kiküszöbölése, ez az eljárás még mindig a legegyszerűbb és legolcsóbb módszernek bizonyul. Bár az átviteli sebesség a 33 600 bit/s értékre korlátozódik, ez a legtöbb alkalmazás esetében tökéletesen elegendő. Ebben az esetben a nemzetközi engedéllyel, valamint a hitelesített személyek biztonságos hozzáférésének érdekében jelszavas védelemmel rendelkező ipari modemek alkalmazhatók. További biztonságról a két modem zárt, telefonhálózaton keresztüli pont-pont kapcsolata gondoskodik.
GSM-hálózaton keresztüli, vezeték nélküli betárcsázós kapcsolat a mobil- és nehezen hozzáférhető alkalmazásokhoz
A telefonos kapcsolat nélküli gépek, a nehezen hozzáférhető berendezések és a mobilalkalmazások a GSM-mobilhálózaton keresztül vezeték nélkül összekapcsolhatók. Az UMTS- (3G) technológiával ellentétben, a GSM-hálózatok világszerte elérhetőek, és ebből adódóan jobb lefedést biztosítanak. Az ipari Quadband modemek támogatják a GSM-frekvenciasávot, és ezért Japán és Dél-Korea kivételével minden országban használhatók. A GSM-modem használatához a felhasználónak szüksége van a mobiltelefonokból jól ismert SIM-kártyára, amelyet a bejövő kapcsolatok adatátviteli szolgálatához engedélyeztetni kell.
A kapcsolat az analóg modemekhez hasonlóan egy telefonszám tárcsázásával hozható létre, amelynek időtartamát a szolgáltató kiszámlázza. A pont-pont kapcsolat éppen olyan biztos, mint a mobiltelefonon keresztüli hívás. Az ipari modemek a jelszavas védelem, a visszahívás-funkció, valamint a CHAP-protokollon (Challenge Handshake Authentication Protocol) keresztüli kódolással nyújtanak további biztonságot. Az egyszerű kezelés és a viszonylag állandó jelkésleltetés az akár 14 400 Kibit/s sebességű vezeték nélküli betárcsázós kapcsolatot költséghatékony és biztonságos hozzáférési eljárássá teszi a kisebb távkarbantartási feladatok esetében.
Nagyobb rendelkezésre állás az automatizált riasztás révén
Az SMS-en vagy e-mailen keresztül történő automatikus riasztás lehetővé teszi a szervizelést végző személyzet gyors reakcióját, hogy a figyelmeztető jelzéseket megelőző módon, azaz a gép vagy berendezés leállása előtt megvizsgálja, valamint a bejelentett zavarokat elhárítsa. Az ipari modemekben ezért digitális 24 V-os bemeneteket vagy 0 ... 10 V-os bemeneteket integráltak, amelyeken keresztül a berendezések kritikus állapota felügyelhető, és szükség esetén hibajelentés küldhető.
Biztonságos internetes kommunikáció hatékony biztonsági intézkedésekkel
Világszerte elterjedtsége, valamint a folyamatosan csökkenő üzemi költségek okán számos ipari felhasználó a szélessávú internetet szeretné alkalmazni kommunikációs technológiaként. A kapcsolatok biztonságosságában azonban joggal merülhetnek fel kétségek, így a bizalmas adatok cseréje során elengedhetetlen a megfelelő védelmi intézkedések használata. A következőkben felsoroltak által igazolt biztonság hiányában a távkarbantartást a felhasználó IT-részlege nem fogadja el.
A leghatékonyabbnak a zárt VPN-csatornán (Virtual Private Network) keresztüli adatátvitel, valamint a bevált IPsec (Internet Protocol Security) biztonsági protokoll használata bizonyult. Az IP-protokoll bővítményeként az IPsec gondoskodik az információk kódolásáról, hitelesítéséről és integritásáról. A szabvány biztonságosnak és nyilvános hálózatokon keresztül történő adatátvitelre kitűnően alkalmazhatónak számít. A biztonsági eszközök, pl. az FL Mguard ezenkívül különféle kulcshosszúságú, különböző kódolási mechanizmusokat támogatnak. A VPN-kapcsolatok minden alkalmazás számára teljes mértékben transzparensek, és eközben hálózati szinten kódoltak és szignáltak.
- az alkalmazott operációs rendszertől való függetlenség,
- nem befolyásolt a rendszerteljesítmény és a munkafolyamat,
- rugalmas reakció az új berendezés-feltételekre,
- az eszközöket és berendezéseket nem kell újból érvényesíteni egy frissítés után,
- a biztonsági komponensek utólagos integrálásának lehetősége,
- egyszerű reakció a változó fenyegető helyzetekre.
Nagyfokú elérhetőség a fix IP-cím vagy DynDNS segítségével
Az ipari biztonsági routerek, pl. az FL Mguard, lehetővé teszik a biztonságos kapcsolat felépítését és az alkalmazáshoz való hozzáférést. Feltétel az internetkapcsolat a géphez/berendezéshez és a szervizközpontban, miközben a kapcsolat DSL modemen keresztül, vagy a vállalat saját hálózatán keresztül jön létre. Amennyiben a vállalati hálózatot használják, a kapcsolatokat rendszerint engedélyeznie kell az IT-részlegnek. Az interneten való elérhetőséghez fix IP-címre vagy DynDNS-re (Dynamic Domain Name System) van szükség szolgáltatásként, amelyet számos különböző cég alacsony használati díj ellenében rendelkezésre bocsát. Ehhez a DynDNS szerver szolgáltatójánál létre kell hozni egy domainnevet, amely alatt a gép a váltakozó IP-címek ellenére elérhető. Az FL Mguard biztonsági routerre választhatóan kulcsos kapcsoló csatlakoztatható, amelyet a berendezés üzemeltetője szervizelési esetben működtet. Az eszköz csak ezt követően hoz létre automatikusan egy biztonságos VPN-alagutat a szervizközponthoz.
Biztos és nagy teljesítményű hozzáférés a gépekhez és berendezésekhez
- egyszerű üzembe helyezés,
- illetéktelen hozzáférés elleni jelszavas védelem, szelektív hívásfogadás, integrált tűzfal, NAT-Routing, valamint VPN, miközben 250 kapcsolat egyidejűleg üzemeltethető,
- univerzális alkalmazhatóság minden vezérlő és interfész esetén,
- integrált be- és kimenetek a riasztáshoz és a kapcsolásokhoz,
- világszerte alkalmazható.
GPRS és EDGE a nem vezetékes internet-kapcsolatú alkalmazásokhoz
Mivel az IP-címeket a mobilhálózatokban biztonsági okokból dinamikus módon cserélgetni kell, a modemek GPRS- vagy az EDGE-üzemben nehezen elérhetőek. Ezért néhány szolgáltató és rendszerház fix IP-címek formájában kínál megoldásokat a VPN-hálózatokban. Ezek közé tartozik a Vodafone vállalat CDA (Corporate Data Access) szervermegoldása, amelynél a felhasználó által a CDA-szerveren regisztrált összes SIM-kártya fix privát IP-címet kap. Amennyiben a kiválasztott GSM-szolgáltató nem támogatja az eljárást, az említett DynDNS-megoldáshoz kell visszatérni. Ebből az okból a Phoenix Contact már integrált egy DynDNS-klienst a GSM-Ethernet modemében. Amint a modem egy új IP-címet kap a mobiltelefon-szolgáltatótól, az automatikusan és jelszavas védelemmel ellátva továbbításra kerül a DynDNS-szerverre, majd megtörténik a frissítése. Ezáltal a modem és a csatlakoztatott hálózat mindig elérhető a domainnév alatt.
A jövő megoldása az "ipari internet"