Joe Biden amerikai elnök nemrégiben aláírta azt a törvényt, amely a kényszermunka miatti aggodalmakra hivatkozva megtiltja a kínai Hszincsiang-Ujgur tartományban gyártott termékek behozatalát. Ennek szellemében az Intel felszólította ellátóit, ne használjanak a Hszincsiang tartományból származó termékeket vagy munkaerőt, mivel félő, hogy potenciálisan az internálótáborokba vezényelt, gyári munkásokká átképzett ujgur kisebbség munkájából származhatnak.
A chipgyártó 2021 december elején tette közzé az ezzel kapcsolatos, a beszállítóinak címzett levelét. Ebben követelményként tüntette fel, hogy az ellátási láncnak teljes mértékben el kell kerülnie Hszincsiangot. Csakhogy a levél kikerült a kínai közösségi médiára… Reakcióként Kína a már bevettnek tűnő módon a gazdasági hatalmát alkalmazta, és különböző csatornákon jelezte az Intelnek, hogy mindezért az Intel anyagilag pórul járhat. (Az Intel nyolcvanmilliárd dolláros éves nyereségének több mint egynegyedét a kínai piac adja.) A Global Times című kínai pártlap például egyenesen azzal vádolta az Intelt, hogy „abba a kézbe harapott, amelyik enni ad neki”.
Az amerikai chipgyártó végül a következő mondattal kért bocsánatot a kínai WeChat csevegőappon: „Elnézést kérünk tisztelt kínai vásárlóinktól, partnereinktől és a nyilvánosságtól az általunk okozott gondokért.”
Forrás: www.theguardian.com