FőoldalÜzletLetették a TSMC új félvezetőgyárának alapkövét
2018. február 15., csütörtök ::

Letették a TSMC új félvezetőgyárának alapkövét

A tajvani bérgyártó harmadik gigaüzeme 2020 elején nyithat, teljes termelési kapacitását az ettől számított másfél évvel később érheti el. Itt készülnek majd a megrendelők első 5 nanométeres lapkái is

Letette legújabb, 17 milliárd dollárt felemésztő gigaberuházásban épülő félvezetőgyárának alapkövét a TSMC. Az első számú bérgyártónak számító tajvani vállalat három fázisban építi fel Fab 18-ra keresztelt üzemét. Az első lépcsőre nagyjából két évet szán a TSMC, így az üzem már 2020 elején beindítaná a tömegtermelést. A teljes, éves szinten bő 1 millió megmunkált 300 milliméteres szilíciumostyát jelentő kapacitás valamikor 2021 második felétől állhat majd rendelkezésre. Új gyártástechnológiával is készülnek Tajvanon: a Fab 18 mellé egy szintén új, 5 nanométeres terméket is fejleszt a bérgyártó.

Az épület nagyjából 2019. legelejére készül el, ekkor kezdődhet a gyártáshoz szükséges eszközök telepítése, amely nagyjából ugyancsak egy évet vehet majd igénybe. Ezt követően, valamikor 2020 elején már tömeggyártásban használná Fab 18-as üzemét a TSMC. A második és harmadik fázis az elsővel kisebb-nagyobb átfedésben zajlik majd, a második az idei harmadik negyedévben, a harmadik pedig 2019 harmadik negyedévében kezdődhet, amelyek az indulástól számított nagyjából két évvel később érhetnek véget.

Utóbbi alapján az üzem valamikor 2021 második felében érheti el a tervezett maximális kapacitását, amit körülbelül évi 1 millió megmunkált 300 milliméteres waferben szabott meg a TSMC. Ezen tetemes mennyiséghez nagyjából 160 000 négyzetméternyi tisztaszobát húz fel a bérgyártó, a komplett gyárkomplexum pedig 950 000 négyzetméteren terül majd el. Előbbi közel 60, utóbbi pedig nagyjából 120 százalékkal haladja meg a hasonló kapacitásra képes Fab 15 paramétereit. A tetemes eltérés oka, hogy a modernebb gyártástechnológiához szükséges különféle eszközök (pl. EUV levilágító) a megszokottnál jellemzően sokkal nagyobb helyigénnyel rendelkeznek, amely természetesen csak tovább növeli a költségeket. Ugyanis a legújabb üzeméhez új gyártástechnológiát is készít a TSMC. Ahogy már a jelölése is utal rá, az 5FF EUV (CLN5FF) fejlesztés kiaknázza a hosszú évek óta halogatott extrém ultraibolya fénnyel dolgozó levilágítást. Ehhez azonban rendkívül költséges, nagy területet elfoglaló berendezések kellenek, amelynek darabját százmillió dolláros nagyságrendű összegekért kínálják az erre szakosodott cégek (ASML, Cymer, stb.). Azt egyelőre nem tudni, hogy a TSMC a gyártás pontosan mely fázisainál alkalmazza majd a költséges EUV-t, amelyet a jelenlegi tervek szerint elsőként a közvetlen előd, második generációs 7 nanométeres technológiánál (CLN7FF+) vet be elsőként a bérgyártó.

Érdekesség, hogy a Fab 18 elé gördülő legnagyobb akadályt épp utóbbi, tehát az építkezéshez szükséges terület jelentette, amelyből egyre kevesebb van a mindössze 36 000 négyzetkilométeres Tajvanon. Végül a Tajvan déli részén található Tajnan városhoz tartozó Southern Taiwan Science Parkban talált megfelelő területet a vállalat, amely a kereséshez még a kormány segítségét is igénybe vette. (Az ország vezetése számára fontos, hogy TSMC-t a szigeten belül tartsa.)

Tudomány / Alapkutatás

tudomany

CAD/CAM

cad

Járműelektronika

jarmuelektronika

Rendezvények / Kiállítások

Mostanában nincsenek események
Nincs megjeleníthető esemény