A konferencia a Társadalmi Megújulás Operatív Program pályázati felhívására (TÁMOP-4.1.1.c-12/1/KONV-2012-0017) a Pannon Egyetem, a Kaposvári Egyetem, a Széchenyi István Egyetem, az Edutus Nonprofit Zrt. valamint a Nemzetközi Lean Sigma Szövetség által benyújtott konzorciumi pályázat keretében valósult meg. A pályázat eredményeképpen a konzorcium az Európai Unió és Magyarország által nyújtott 1.288.968.656 Ft összegű támogatást nyert el. A pályázat céljait 2013. árpilis 15. és 2015. április 14. között együttműködésben valósítják meg a partnerek.
A projekt válaszokat és megoldásokat ad a zöldenergia ágazat humánerőforrás biztosításával, felsőfokú képzésével, tudásbázisával kapcsolatos kérdésekre, igényekre, valamint a stratégiai hiányosságokra az iparági szereplők intenzív bevonásával, közreműködésével a munkaerő-piaci igényeknek való megfelelés érdekében. A projekt eredményeképpen, a szakmai együttműködő partnerek bevonásával létrejön egy olyan hálózat, mely akkumulálja a zöldenergia területén létrejött legfrissebb elméleti és gyakorlati tudást, azt egyfajta elemzőközpontként továbbfejleszti, a Tudásklaszter keretein belül a hazai vállalkozások rendelkezésére bocsátja; nemzetközi szinten piacosítja, illetve visszavezeti az oktatásba, képzésbe, hozzájárulva az ágazati innovációhoz.
A projekt megvalósítása az alábbi három főirányra épül.
1. K+F tevékenységek racionalizálása, ágazati összehangolása:
Az 1. főirány keretében létrehozandó tudásklaszter átfogó célja a konzorciumi partnerek zöldenergia ágazathoz kapcsolható kutatási potenciáljának és a vizsgált szakmai területek legátfogóbb elemzésének a megjelenítése. Fontos feladatának tekinti a projekt a különböző energetikai szakterületek meglévő szellemi potenciáljának közös rendszerbe szervezését, összehangolását, valamint a nemzetközi tudáshálóba való beágyazódást.
2. Képzési-oktatási tevékenység ágazati szintű optimalizálása:
A 2. főirány keretében a képzési profil fejlesztése kiemelt jelentőséggel bír a hosszú távú célok elérésében. A felmerülő igények kielégítésére az energetika tématerületén fejlesztésre kerülnek különböző tantárgyak, melyekhez szorosan kapcsolódik az e-learning tananyagfejlesztés is.
3. Intézményi szervezetfejlesztés és hallgatói karrierszolgáltatások:
A 3. főirány célja olyan intézményi szolgáltatás és szervezeti-működtetési rendszer kialakítása, ami egyszerre szolgálja a hallgatók érdekeit és az intézményi minőségirányítási folyamatokat is fejleszti, lehetőséget teremtve az intézményeknek a megfelelő szervezetfejlesztésekre, a stratégiai céljaik teljesítésére.
Ezen kívül a projekt kiemelten szorgalmazza a konzorciumi partnerek nemzetközi színtéren való megjelenését és a nemzetközi együttműködések erősítését.
Fotók: Gombás Kornél