Ezen túl, egy a projektet bemutató látogatóközpont is létesült. Az ünnepélyes átadáson jelen volt dr. Áder János, Magyarország köztársasági elnöke is
Az Élhető Jövő Park létrehozásának szakmai célja volt: a decentralizált energiatermelés tanulmányozása, szakmai oktatások, illetve kísérletek végzése megújuló energia-források használatával. Ennek megvalósítására ünnepélyes keretek között együttműködést írt alá a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat, az ELMŰ-ÉMÁSZ Társaságcsoport és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, illetve az Óbudai Egyetem.
Az Egyesült Nemzetek Szervezete 1992. évi, klímaváltozásról szóló keretegyezménye 2050-re előirányozta az üvegházhatású gázok kibocsátásának 80-95 százalékkal történő csökkentését az 1990-es szinthez képest. Ennek fényében az energiatermelés és a közlekedés komoly kihívások előtt áll.
A szakértők többsége egyetért abban, hogy hosszabb távon a megújuló energia-forrásokra támaszkodó decentralizált energiatermelés válthatja fel a nagy, fosszilis erőforrásokat használó erőművek működését, a közlekedésben pedig az elektromos hajtás szoríthatja ki a belsőégésű motorokat, hiszen ezzel nagymértékben csökkenthető a széndioxid és más káros anyagok kibocsátása.
A közel kétéves projekt eredményeként a Lovasterápiás Központ energiaellátásának biztosítására egy komplex energiatermelő rendszer került kialakításra, amely
- egy közel 100 m2-es, 15,6 kW teljesítményű napelemes kiserőmű és napkollektoros melegvíz-termelő rendszerből,
- egy 20 kW teljesítményű szélerőműből, amely már 3 m/s szélsebességtől képes energiát termelni,
- egy 14 kW-os hőteljesítményű levegő-víz rendszerű hőszivattyúból, mely fűtéshez és hűtéshez használható, valamint
- egy mikro vízerőműből áll, amelyik az előzetes becslések szerint 1,2 MWh/év villamos energiát termel, és érdekessége, hogy a vízterelő szerkezete is környezetbarát anyagból, vörösfenyő készült.
A projekt részét képezi az ELMŰ-ÉMÁSZ által életre keltett elektromos mobilitás program népszerűsítése is, melynek keretében elektromosautó-töltőállomásokat is kiépítettek, valamint egy házvezérlési megoldás, a Smart Home (Okos Otthon).
A beruházás célja a Lovásterápiás Központ energiaellátásának biztosításán túl olyan kísérleti-kutatási terület létrehozása volt, ahol nem csak az áramszolgáltató, hanem a projektben részt vevő egyetemek oktatói és hallgatói is tapasztalatokat gyűjthetnek.
Ennek érdekében épült meg a látogatóközpont, ahol állandó kiállítás látható a megújuló energiák, az energiahatékonyság, a decentralizált energetikai rendszerek, az energiatároló berendezések, az okoshálózati (smart grid) megoldások és az elektromos mobilitás témakörében. A kutatásokat a HP Magyarország is támogatja a mérésekhez szükséges gépparkkal: 12 számítógéppel, szerverrel, 15 monitorral és 6 kivetítővel.
Fóton a gyermekek és gondozóik immár egy önálló „energiaszigeten" élnek és dolgoznak. A termelő-, mérő- és vezérlőegységek optimális együttes működésének megteremtése révén egy csaknem teljesen autonóm, a nagy erőművektől és a közüzemi villamos hálózattól nagymértékben független rendszer jött létre. A hálózat így csupán tartalékmegoldásként szolgál kedvezőtlen időjárási körülmények idejére, illetve megteremti a megfelelő időjárási viszonyok esetén termelt fölösleges energia értékesítésének lehetőségét.
A Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat és a HP Magyarország közötti együttműködés több mint tíz éves múltra tekint vissza. Leginkább a Safer Internet Plus (Biztonságosabb Internet) programkeretében dolgoznak együtt, de partnerségük fontos részét képezi a szervezet központjaiban az IT infrastruktúra biztosítása, valamint a Szolgálat felszerelése számítógépekkel, nyomtatókkal. Ebben a projektben is az IT eszközpark biztosításával segítettek, és remélik, hogy az ezek felhasználásával megvalósuló kutatások eredményesek lesznek, és előrébb viszik a megújulóenergia-források széleskörű elterjesztésének ügyét. A HP nagy hangsúlyt fektet a fenntartható fejlődésre, a tintapatronok és festékkazetták visszaforgatásától kezdve az újrahasznosított eszközökön át az energiatakarékos adatcentrumokkal bezárólag minden termékük fejlesztésében megfigyelhető a környezettudatosság.
Az eseményen az Oktatóközpont látogatása mellett a résztvevők megtekinthettek egy smart fortwo electric drive személygépkocsit is. A Daimler számára kiemelten fontos az emisszió mentes erőforrások kifejlesztése. A Mercedes-Benz és a smart személygépkocsik alternatív hajtásláncai jelenleg a világ leginnovatívabb megoldásai közé tartoznak. A smart fortwo electric drive mellett az Élhető Jövő Park megnyitóján a világ jelenleg legáramvonalasabb személyautója, a Kecskeméten készülő Mercedes-Benz CLA első példánya is megjelent, ami a www.segitsegymosollyal.hu webcímen a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat számára gyűjt adományokat.
Az OTP Csoport egy munkavállalóra, egy bankfiókra vetített környezeti hatásai nem jelentősek, a Bankcsoport mérete miatt azonban összességében már érezhetővé válnak. A bank szolgáltatásain túlmenően évről évre többet tesz működése káros hatásainak mérsékléséért. Folyamatosan keresik a környezetkímélő megoldásokat, és törekednek azok mind szélesebb körben történő alkalmazására. A környezet iránti felelősségvállalásuk fontos része, hogy óvják környezetünket, példát mutassanak, és nem utolsósorban másokat is környezettudatos magatartásra ösztönözzenek.
Az egyetemek szeretnék, ha az Élhető Jövő Parkot kutatóik és diákjaik használják a szélenergia (szélturbinák) mérésére, a napenergia tanulmányozására, illetve egy komplex decentralizált energiatermelő rendszer hálózati hatásainak elemzésére. Ehhez a jól felszerelt épület és informatikai rendszer minden segítséget meg is ad.