Ezzel párhuzamosan, a távközlési szolgáltatók számára egyre fontosabb lesz, hogy az átlagfelhasználó számára is elérhetővé tegyék a leginkább áhított okos készülékeket, állítja Takács Krisztián a dinamikusan növekedő hazai alternatív szolgáltató, a Business Telecom Zrt. vezérigazgatója.
Ahogyan évekkel ezelőtt a hordozható számítógépek és a felhasználók megváltozott szokásai jelentős hatást gyakoroltak az asztali számítógép sorsának alakulására, a gyorsan szaporodó okostelefonok és a könnyű, mindentudó táblagépek most a hagyományos mobiltelefonokat szorítják háttérbe a piacon, mindez pedig a távközlési szolgáltatások piacán is alapvető változást hoz. Ma már a felhasználók olyan készülékeket keresnek, amelyek egyszerre biztosítják a folyamatos elérhetőséget, az összes lehetséges funkciót és alkalmazást, a minél nagyobb fizikai tárhelyet a készüléken, valamint a gyors és korlátlan adatforgalmat, mindezt pedig az elérhető legalacsonyabb áron. Az online telefonálási lehetőségek megjelenésével szintén piaci igénnyé vált a nagyon olcsó vagy ingyenes, korlátlan mobilozás.
A mobiltelefonok és előfizetések penetrációja a magyar piacon mára meghaladta a száz százalékot; a mobiltelefonok megjelenésük óta egyre több funkciót kaptak, majd megjelentek és elterjedtek az okostelefonok. Mégis, annak ellenére, hogy mobilkészülékeinket egyre kisebb arányban használjuk telefonálásra, előfizetéseink még mindig a hangszolgáltatáshoz kapcsolódnak.
"Az előfizetők megszokták, hogy mobiltelefon-előfizetésükhöz kiegészítő termékként vehetik igénybe a mobilinternet-szolgáltatást" - mutat rá Takács Krisztián, a BTel vezérigazgatója. "Szolgáltatói oldalról azonban már egy ideje egyértelmű a változás: a távközlési szolgáltatásokat az adatforgalom mozgatja, így ésszerű megoldás, ha erre optimalizálják a termékcsomagokat."
Takács Krisztián szerint komoly az esélye annak, hogy a távközlési szolgáltatók a közeljövőben a telefonos hangszolgáltatásra és a percalapú számlázásra épülő elsődleges előfizetésekről az adatforgalom alapján kialakított díjakra és csomagokra térnek át. "Ez várhatóan azzal jár majd, hogy a csomagok egy viszonylag szerény fix előfizetői díj ellenében korlátlan hangforgalmat tartalmaznak majd, melyet kiegészít a lépcsőzetes adatforgalom-alapú mérés és számlázás" - magyarázza a vezérigazgató. "A magam részéről biztos vagyok abban, hogy ez olyan realitás, amelyhez a piac előbb vagy utóbb igazodni fog."
A vonzó okostelefonok és táblagépek óriási tempóval terjednek a fejlett világban, a készülékgyártók pedig újabb és újabb modellekkel rukkolnak elő. Ezek ismertsége, és ezzel együtt az igény ezekre hazánkban is óriási, a kereslet azonban egyelőre lassan bővül. Több millió magyar mobilozó lehet, akik számára a használat rendszeres díja elfogadható és a havi költségvetésbe beilleszthető, de a legvonzóbb készülékek beszerzését túlzottan költségesnek találja.
Az előfizetőknek mindenképpen jó hír, hogy a távközlési piac adatforgalom-alapú csomagokat kínáló szereplőinek alapvető érdeke minél szélesebb réteg számára elérhetővé tenni ezeket a készülékeket. A hazai piacon például hamarosan megjelenik a mobilinternetet és a legismertebb táblakészüléket együtt, részletfizetés mellett kínáló konstrukció, és várható, hogy a jövőben továbbiak követik, más-más készülékekkel és csomagajánlatokkal.