A műanyagok előállításában használt fröccs-öntő szerszámok rendszerint igen bonyolult és drága gépészeti termékek. Üzemszerűen folyamatos kopásnak és elhasználódásnak vannak kitéve, rendszeres törődést, tisztítást és karbantartást igényelnek. A vizsgálatok rendszeressége nagyban függ az egyedi alkalmazottak tapasztalati szintjétől vagy a szerszámdokumentációkba, karbantartási tervekbe felvezetett kézi bejegyzések tartalmától. A digitális információtároló eszközök (pl. USB-csatolós adattárak vagy Excel-táblázatok) már haladó üzemeltetési szintet képviselnek. Mindezektől függetlenül a gyakorlat azt mutatja, hogy a kézi feljegyzések (akár kézírással vagy digitális bevitellel történtek) gyakran hibásak, és több-kevesebb eredménnyel vezetnek végül a konzekvens karbantartás tényleges megvalósításához. Ez eredményezi azokat az eseteket, mikor az ellenőrző vizsgálatok és karbantartás csak akkor kerülnek elvégzésre, amikor a gyártmányok már egyértelműen nem teljesítik a minőségi követelményeket, ill. a szerszám végérvényesen felmondja a szolgálatot.
„Iparági tapasztalataink szerint a gyártásban használt gépszerszámok mintegy húsz százaléka nincs megfelelőképpen az üzemszerű használatra felkészítve abban az állapotában, ahogy a raktárból a gyártógépbe kerül” – adott hangot véleményének Ralf Pfisterer, a Balluff Mold-ID termékmenedzsere.
Általánosságban véve a karbantartás legköltségesebb válfaja a gyártószerszám javítása egy adott meghibásodást követően, amelyet jelentősen tetéz a nem tervezett gyártásleállás költsége. Mivel sok probléma ismétlődik, a tapasztalati megfigyelések (és természetesen a megfelelő minőségben vezetett dokumentációk) alapján ezek viszonylag jó biztonsággal előrejelezhetők. Az ún. lövésszám egy igen jó és fontos mérőszám, amelynél a bevezetéskor bekövetkezett üresjárati lövések jelentősen gyorsítják az elhasználódás folyamatát. Fontos mérőszám a szerszámcserék száma, példának okáért a kuplungkarbantartás céljából. „A szerszámcserék száma is egy olyan tényező, amely kézi adatgyűjtés esetén nem feltétlenül járul hozzá a karbantartási munkálatok jobb átláthatóságához” – jegyezte meg Urs Truttmann, a rupperswili Max Riner AG mérnökségvezetője. A svájci cég szakembere szerint ez volt az egyik legfőbb érv a Balluff-féle Mold-ID-rendszer bevezetése mellett.
Az áttekinthetőség és kontroll megtartása gyakori szerszámcserék mellett
A Max Riner AG immár több mint hatvan éve foglalkozik csokoládé-öntőformák gyártásával, és szolgálja ki minden lehetséges variációban az ipari csokoládégyártást. A cég egyik egyedi terméke, a Rilon® présformák világszerte ismertek kimagasló tartósságuk és minőségük okán. Ezeket a formákat, amelyeket újabban a csokoládégyártásban is alkalmaznak, általában 1500 ... 2000 darabos sorozatnagyságban gyártja a cég. Ez indokolja azt, hogy e csokoládé-öntőformák gyártásánál a gyártószerszámok felépítése moduláris. A megoldás alapja egy cserélhető betétekkel rendelkező alapdarab, amely lehetővé teszi a gyors és gyakori szerszámcseréket, és egyben arra enged következtetni, hogy kevesebb problémával lehet számolni, mivel „... minden csere alkalmával egy pontosan specifikált és átfogó karbantartásnak vetik alá a szerszámmodulokat” – hangsúlyozta ki Truttmann. Bizonyos esetekben és dolgokhoz komolyabb karbantartási munkák szükségesek, így például a tömlőcsövekhez, vezetékekhez vagy interfészalkatrészekhez, illetve a mechanikai alkatrészek kenésekor is, amelyeknél az öntőformát le kell szerelni. Ezért különösen fontos, hogy rendesen dokumentálva legyen az egyes öntőformák használatba vételének lehetősége. „A Balluff-féle Mold-ID segítségével ezek a paraméterek egyszerűen és nagy biztonsággal nyomon követhetők és dokumentálhatók” – egészítette ki a jellemzést Truttmann.
Az utólagos kiegészítés lehetősége minden gyártógépnél
A Mold-ID elősegíti a fröccsöntő szerszámok használatba vehetőségének nyomon követését és az optimális teljesítőképességük biztosítását. A rendszer egyik kulcskomponense egy RFID-s adathordozó, amellyel minden szerszámot ellátnak. Ennek okán biztosít a Balluff különböző kivitelekben BIS-M családú adathordozókat, amelyek eltérő adattároló kapacitást, antennakonfigurációt és beszerelési módokat kínálnak, így optimális illeszthetőségre adódik lehetőség a különböző környezeti adottságok alapján. A BIS-M adathordozók 13,56 MHz frekvencián működnek, és gyors adatátvitelt valósítanak meg nagy írási-olvasási távolságok mellett. Hasznos kiegészítése a rendszernek, hogy a gép egy arra alkalmas részén elhelyezhető a lövésszámláló induktív vagy optikai szenzor formájában, így a tényleges, mechanikai lövésszám könnyedén és teljes bizonyossággal meghatározható. A gyártógépbe telepített szerszám adathordozójával a kommunikáció RFID-s író-olvasó egységgel valósítható meg. A rendszer központi Mold-ID egysége az ipari PC-vel és szoftverekkel együtt egy külön kapcsolószekrényben kerül elhelyezésre, amely tartalmaz átjárót is a vállalati hálózathoz, illetve csatlakozási lehetőséget intelligens jelzőfényrendszerhez, amely a gép mindenkori állapotára nézve egyértelmű és jól látható vizuális jelzéseket küld a gépkezelők számára.
Valamennyi rendszerkomponens egyszerűen kerül csatlakoztatásra a központi Mold-ID vezérlőegységhez, amellyel a hiányzó csatlakozások vagy huzalozási hibák könnyedén kiszűrhetők. Mindezek alapján látható, hogy a Balluffmegoldás önálló rendszer, amely ráadásul bármely gyártógépre utólagosan is telepíthető, függetlenül annak gyártójától, korától, telepítési helyétől, és ehhez nincs szükség különös beavatkozásra sem a gépvezérlést illetően.
Az RFID adathordozón a feljegyzett gyártási ciklusok és egyéb releváns adatok (mint például egyedi szerszámazonosító) mind iktatásra kerülnek, közvetlen és félreértelmezhetetlen módon. Az adatok kiolvasásához a felhasználók különböző mobileszközöket használhatnak, amely lehet akár a Balluff kézi megoldása, akár egy olyan modern Android-alapú okostelefon, amely támogatja az NFC-funkciót és futtatja a Balluff erre a célra fejlesztett szoftverét. A Max Rinernél is e szoftver segítségével olvassák ki a szerszámokra nézve releváns adatokat a rendszerből, a felhasználhatóságot pedig segíti a konfigurálható jelszavas rendszer.
Rugalmas, webkiszolgáló-alapú interfész
A Mold-ID-rendszerhez további hozzáférési lehetőséget biztosít az integrált, webkiszolgáló-alapú interfész, amely támogatja az integrációt TCP/IP protokollon, ill. WLAN interfészen keresztül a fölérendelt rendszerekkel (pl. MES, ERP stb.), így a vállalati hálózat tetszőleges részein elérhetők a gyártószerszámok adatai. Így akár az is megoldható, hogy egy szokványos webböngészőn keresztül a világ bármely pontjáról elérhető legyen a Mold-IDrendszer a benne tárolt valamennyi információval.
A Balluff megoldásának egy további rendkívül lényeges eleme a mindenkori szerszámállapot vizualizálása, amelynek alapja az adott szerszámra meghatározott, egyedi vizsgálati paraméterek. Ehhez kapcsolódik az az intelligens jelzőfényes rendszer, amely az adott szerszámra meghatározott határértékek alapján dolgozik. Külön-külön definiálhatók határértékek a következő karbantartásig megengedett lövésszámra és a figyelmeztetési lövésszámra is.
A Max Rinernél bevezetett Balluff Mold-ID-rendszer mérlege egyértelműen pozitív.
„A Mold-ID-rendszer legelegánsabb jellemzője az egyszerűsége – állapította meg Truttmann. – Kevesebb, mint három órán belül telepíthető a rendszer egy gyártógépre, méghozzá úgy, hogy a Mold-ID más rendszerektől teljesen független. Különösen nagyra tartjuk azon tulajdonságát, hogy különböző gyártók megoldásaival és gépgenerációkkal kompatibilis.”