Amennyiben áramfejlesztőre van szükség egy telephelyen, az egyik lehetséges megoldás egy új eszköz beszerzése, a másik pedig egy használt, de jó állapotban levő berendezés vásárlása. Bármelyiket választjuk, sok beszerzési forrás áll rendelkezésre. Új generátorokat árusítanak a márkakereskedők vagy egyéb, a gyártó céget képviselő kereskedők. Ha használt eszközt szeretnénk vásárolni, az interneten számtalan ajánlatot találunk. Az egyik ilyen lehetőség használt generátorok vásárlása a Surplex oldalán vagy más hasonló weblapon.
Hogyan válasszunk generátort?
Ha generátorra van szükségünk, választhatunk benzinnel, gázolajjal, földgázzal vagy PB-gázzal üzemelő áramfejlesztőt:
- Benzines generátort általában magánszemélyek vagy kisebb üzemek használnak. Ezek olcsón beszerezhetőek, könnyen kezelhetőek és alacsonyabb hőmérsékleten is üzemelnek. Hátrányt jelent a benzin magas ára.
- A gázolajüzemű generátorok üzemeltetése olcsóbb és a gázolaj biztonságosabb üzemanyag, kevésbé gyúlékony, mint a benzin és lassabban öregszik el. Hátrányuk, hogy beszerzési áruk magasabb a benzinesekénél és hidegben nehezebben indulnak be.
- Földgázzal üzemelő generátorokat nagyüzemek használnak. Ezek a berendezések gazdaságosan működnek és kevésbé szennyezik a környezetet.
- A PB-gázzal működő generátorok kisebb méretűek, hordozható kivitelben készülnek, többnyire vészüzemi generátorként alkalmazzák őket, de olyan épületekben is hasznosak, ahol nincs vezetékes áram. Magánfelhasználásra nagyon praktikusak, mert a gázpalackok biztonságosabban kezelhetőek, mint a folyékony üzemanyagok.
Milyen szempontok befolyásolják a választást?
- Milyen körülmények között használjuk majd a generátort? Hidegben üzemelő dízelgenerátorhoz vásároljunk elektromos önindítót. Zajra érzékeny környezetben érdemes hangszigetelt berendezést alkalmazni.
- Milyen jellegű fogyasztókat üzemeltetünk a gépről (például világítani vagy hegeszteni szeretnénk)?
- Mekkora teljesítményű fogyasztókat üzemeltetünk majd a generátorról?
- Mennyit fog üzemelni az áramfejlesztő?
- Mennyire fontos az üzembiztonság?
- Egy-vagy háromfázisú generátorra van szükség?
Az új és a használt generátorok előnyei és hátrányai
Akár új, akár a használt berendezést vásárolunk, mindkét esetben találunk előnyöket és hátrányokat:
- Beruházási döntésnél mindig fontos szerepet játszik az ár. Egy használt generátor alacsonyabb keretből is megvásárolható, míg egy új berendezés beszerzésének költsége hosszú idő alatt térül meg,
- Használt gép esetén viszont magasabb szervizköltségre kell számítanunk. Ha a használt gép éves amortizációja és éves javítási költsége együttesen alacsonyabb, mint az új eszköz éves amortizációja, érdemes használtat venni.
- Az új gépek energiafelhasználása – hasonló teljesítmény mellett – többnyire alacsonyabb. A számítások elvégzésénél itt is úgy kell eljárnunk, mint a szervizköltségnél: ha az amortizáció + energiaköltség értéke alacsonyabb a régi berendezés esetében, érdemes használtat venni.
- Használt generátor esetében tájékozódni kell, hogy megfelel-e az érvényes környezetvédelmi szabályoknak. Az új berendezéseket a hatályos előírásokhoz tervezik, ezért ezeknél nem merül fel ez a kérdés.
Mikor jó megoldás egy használt generátor vásárlása?
Ha a használt berendezés is megfelel az ellátandó feladatra, mindenképpen érdemes megfontolni a megvásárlását. Előzőleg természetesen fel kell mérni a gép állapotát, és utána kell érdeklődni, hogy van-e a közelben megfelelő szerviz és biztosított-e az alkatrész-ellátás.
Ha jó minőségű és kedvező árú berendezést szeretnénk vásárolni, a vezető gyártók használt gépei hasonlóan jók, mint az újak. Több olyan céget is találunk, amely megbízható generátorokat gyárt: a HATZ, VOLVO PENTA, ATLAS COPCO, FG WILSON, FIMAG, IVECO, GESAN, OLYMPIAN, MASE, DEUTZ és a JOHN DEERE használt termékeivel üzembiztos eszközöket kapunk jutányos áron.