A Novell, Dr. Anton Chuvakin, biztonsági szakértő tanácsaival hívja fel a figyelmet a leggyakoribb hibákra és félreértésekre, amelyek miatt a vállalatoknak annak ellenére veszélyekkel és nehézségekkel kell számolniuk, hogy már eldöntötték: bevezetnek egy SIEM megoldást.
- Ne ugorjuk át az igényfelmérési fázist! Ez az egyik legrosszabb és egyben legáltalánosabb hiba, amit a vállalatok elkövethetnek egy ilyen folyamat során. Ez a legtöbb esetben ahhoz vezet, hogy meghiúsul a SIEM projekt, az ügyfél igényei továbbra sincsenek kiszolgálva, és problémákért a technológia szolgáltatóját hibáztatják - természetesen igazságtalanul.
- Ne halogassuk a környezet méretezését a beszerzésig! Még ha tervezzük is, hogy majd összegyűjtjük rendszerünk minden szükséges adatát, a bevezetés kezdeti szakasza biztosan csak kisebb mennyiségű adatra fog vonatkozni. Ezért rendkívül fontos, hogy már a kezdeti szakaszban, akár az első két hétben úgy kalibráljuk rendszerünket, hogy a teljes mérettel kapcsolatos igényeket is szem előtt tartjuk.
- Ne csupán az ár alapján válasszunk! A különböző SIEM rendszerek árai széles skálán mozognak, és ennek megfelelően jelentős eltérések lehetnek mind a képességek, mind a méretezhetőség terén. Ne feledjük: lehet egy megoldás harminc százalékkal olcsóbb, de ugyanakkor harmincszor rosszabb is!
- Ne akarjunk időt spórolni azzal, hogy mellőzzük a referenciák ellenőrzését! Még abban az esetben is érdemes tanulmányozni a referenciákat, ha a saját szervezetünk informatikai környezete egyedülálló. Csak a referenciákon keresztül bizonyosodhatunk meg ugyanis arról, hogy másoknál már megfelelően működnek azok az eszközök, amelyek bevezetését éppen tervezzük.
- Ne a gyártótól akarjuk megtudni, mit és hogyan naplózzunk! Csak egyvalaki tudhatja, mik a naplózási, naplókezelési és naplóellenőrzési előírások és igények a szervezeten belül: a megrendelő, nem pedig a szoftver forgalmazója. Ha mi nem vagyunk tisztában a szükségletekkel, más sem lesz.
- Ne döntsünk egyedül! A SIEM megoldás szinte minden informatikai eszközt érint az infrastruktúrában: a rendszerektől kezdve a hálózati eszközökön és hozzáférés-kezelő megoldásokon át egészen az alkalmazásokig és adatbázisokig, amelyekkel sok esetben különböző szakemberek foglalkoznak. Érdemes ezeket a szakértőket és csapatokat bevonni a SIEM megoldás kiválasztásába és bevezetésébe, hiszen csak úgy biztosítható, hogy minden naplóforrás-rendszer összehangolt idővel dolgozzon, ha az infrastruktúrát előzetesen előkészítették a telepítésre.
- Vonjuk be a jogi osztályt is! A jogi szempontok különösen fontosak, ha a működés során több országból származó naplóadatokkal is dolgozunk. A naplóadatokra olyan, gyakran egymásnak ellentmondó törvények és szabályozások vonatkoznak, amelyekkel kapcsolatban csak a szervezet jogi képviselője tud megbízhatóan állást foglalni.
- Ne telepítsünk mindent egyszerre! Ez ugyanis ahhoz vezethet, hogy kifutunk a költségkeretből és az erőforrásokból, illetve a szervezet vezetősége is türelmetlenné válhat. Érdemes fázisokra bontani a folyamatokat, mind a naplózás hatókörét, mind a SIEM funkciókat illetően.
- Ne mellőzzük az oktatást! Sok esetben azt gondolják a döntéshozók, hogy nem szükséges oktatást tartani az új megoldással kapcsolatban, hiszen elég intuitív a felhasználói felület. Ezzel azonban nem lehet pénzt megtakarítani a SIEM eszközök esetében. Ezek a megoldások az infrastruktúra és az alkalmazások számos elemével kapcsolatban állnak. A riportok és korrelációs szabályok létrehozásához még annak a szakembernek is átfogó tudásra van szüksége az adott szoftverforgalmazó rendszereivel és rendszertanával kapcsolatban, aki egyébként már feketeövesnek számít a biztonsági információ- és eseménykezelő megoldások terén. A forgalmazó képviselői és tanácsadói bemutathatják, hogyan tudjuk az adott eszközzel orvosolni a különböző problémákat, és más ügyfelek tapasztalataira alapozva megmutathatják, hogyan tehetjük hatékonyabbá munkánkat.
- Tartsuk szem előtt a változó igényeket! Noha a frissen bevezetett SIEM eszköz megfelelően teszi a dolgát, ez nem azt jelenti, hogy minden, a jövőben előforduló problémát meg fog tudni oldani. Egyes szervezetek csupán a naplókezelő bevezetésével kezdik, ám később teljes SIEM csomagot kell igénybe venniük az átalakuló igények miatt.
- Ne várjunk azonnali megtakarítást a bevezetés után! Nagy valószínűséggel nem fogunk jelentős megtakarítást tapasztalni az erőforrások terén, amíg nem történt meg a rendszer telepítése, testre szabása és finomhangolása. A SIEM alapvetően nem az a varázseszköz, amely megmutatja, mi a rossz, inkább arra világít rá, hogyan juthatunk további értékekhez a használatával.